Jak skutecznie pozbyć się nadwagi?

Otyłość to jeden z ważniejszych problemów występujących w obecnych czasach. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją jako jedną z chorób cywilizacyjnych. Wszechobecny dostęp do produktów takich jak słodycze czy fast foody, nie ułatwia sprawy. Często jadamy w pośpiechu, nie patrząc do końca co mamy na talerzu. Dobry jadłospis powinien być zaplanowany, niestety wiele ludzi o tym zapomina. Codziennie zajadamy stres, kłopoty i tak na prawdę nie zastanawiamy się nad tym, co wpada do naszego żołądka. To wszystko prowadzi do nadwagi. Zmiana nawyków żywieniowych, dieta czy aktywność fizyczna, na pewno pozwoli pozbyć się tego problemu.

Diety i zdrowe nawyki.
Rodzajów diet jest mnóstwo. Obecnie modne są tzw. monodiety opierające się na jednym produkcie np. kapuście czy owsiance. Nie jest to sposób żywienia na dłuższy okres czasu, gdyż nie dostarczamy organizmowi nie zbędnych składników odżywczych. Do wyboru mamy również dietę Atkinsa, która polega na niełączeniu niektórych produktów m.in. węglowodanów z białkiem. Dieta Dukana polega zaś na spożywaniu dużej ilości białek, dzięki którym szybciej spalamy kalorie. Białka jedzone przez dłuższy czas w dużych ilościach mogą powodować zakwaszenie organizmu. Natomiast na jedzeniu dużej ilości tłuszczy polega dieta Kwaśniewskiego. Popularne jest również tzw. odżywianie paleo, oparta a stylu życia człowieka z epoki paleolitu. Głównie opiera się na rybach i mięsie. Głównym założeniem paleo jest wyeliminowanie produktów, które powodują procesy chorobowe w organizmie. Człowiek pierwotny takich nie miał, więc twórca tej diety przekonuje, żeby zacząć się odżywiać tak jak on. Jedną z bardziej kontrowersyjnych diet jest głodówka. Z powodu nie dostarczania niezbędnych składników, może być bardzo niebezpieczna. Stosowana przez dłuższy czas, prowadzi do wielu groźnych chorób. Poza tym po zastosowaniu głodówki i zgubieniu kilogramów, bardzo często występuje efekt jojo.
To tylko część diet, które możemy zastosować. Pamiętajmy jednak, że proces odchudzania to zmiana nawyków na stałe. Przede wszystkim powinniśmy jeść pięć mniejszych posiłków dziennie. Do każdego z nich powinny być dodane warzywa, najlepiej niepoddane obróbce cieplnej. Surowe warzywa zawierają najwięcej witamin. Wybierając pieczywo, kupmy razowe. Ciemny chleb jest z nieoczyszczonej mąki, bogatej w błonnik i składniki odżywcze. Podobnie sprawa się ma z makaronami oraz ryżem. Razowy makaron oraz brązowy ryż, będą dobrym wyborem. Jednym słowem wszystko to, co jest jak najmniej poddane fabrycznej obróbce. Słodkie napoje zastąpmy wodą z cytryną czy limonką. Organizm na pewno się nam za to odwdzięczy. Możemy również sięgnąć po zioła wspomagające odchudzanie. Należą do nich m.in. zielona i czerwona herbata, mięta pieprzowa, tymianek, guarana oraz pokrzywa. Oczyszczają one organizm z toksyn, działają moczopędnie oraz są naturalnym spalaczem tłuszczu. Jednym z produktów z którego najciężej jest zrezygnować są słodycze. W obecnych czasach, dostępne od ręki. Wypełnione tłuszczami trans, olejem palmowym, aspartamem i konserwantami. To wszystko zabójcy naszego zdrowia i puste kalorie. Jeśli mamy ochotę na słodkie rzeczy, wybierzmy np. suszone owoce albo banana. Kiwi ponoć wspaniale niweluje chęć na słodycze. Z czasem nasz organizm sam odzwyczai się od cukru i będzie potrzebował go mniej.

Aktywność fizyczna.
Na pierwszym miejscu razem z odżywianiem w procesie odchudzania. Nie ma zdrowego ubytku wagi bez ćwiczeń ani odchudzania bez racjonalnej diety. Te rzeczy muszą być nierozłączne. Jeśli do tej pory nie uprawialiśmy żadnego sportu, zacznijmy od lekkiej aktywności. Na początek może to być rezygnacja z windy. Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej to wysiądźmy przystanek wcześniej i przejdźmy się do domu. Dobrym rozwiązaniem jest kupno psa i codzienne spacery stają się miłym obowiązkiem. Jeśli mamy siedzącą pracę, warto zapisać się na basen. Pływanie znakomicie odciąży kręgosłup oraz mięśnie. Jak jest ładna pogoda, kupmy kijki do nordic-walking. Ta z pozoru prosta czynność ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. W domu natomiast, kiedy pada deszcz możemy zainwestować w taki sprzęt jak rowerek stacjonarny czy orbitrek. W zaciszu własnego domu łatwiej się ćwiczy np. przy ulubionym serialu. Wymaga to jednak od nas większego samozaparcia.
Za jakąkolwiek zmianę w naszym życiu organizm na pewno nam podziękuje. Aktywność fizyczna zwiększa pojemność płuc, dotlenia nas i tym samym obniża zachorowalność np. na zawał serca. Codzienny, wieczorny spacer umożliwi nam zdrowy sen. Oprócz ubytku wagi, poprawi nam się nastrój. Sport znakomicie redukuje stres nagromadzony w ciągu dnia. Jeśli jesteśmy zdenerwowani to wysiłek fizyczny sprawia że nerwy po prostu znikają. Jednym słowem jak pracują mięśnie, mózg odpoczywa. Przy zmianie diety znikną również problemy z cerą, stanie się jaśniejsza i gładsza. Witaminy wzmocnią nasz organizm i spowodują podniesienie odporności. Nie będziemy czuć się ociężali i z radością pójdziemy na zakupy po rzeczy o dwa rozmiary mniejsze. Zdrowe odżywianie i ruch są jednymi z ważniejszych rzeczy w naszym życiu. Mogą zapobiec wielu chorobom i sprawić, że nasza codzienność będzie bardziej radosna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here