Ekstremalne odchudzanie

W internecie nie brakuje „doskonałych” pastylek na odchudzanie, dzięki którym „bez poświęceń, w 2 miesiące schudniesz 15 kg”. Mnóstwo z tych preparatów zawiera trujące, i chociażby szkodliwe dla życia substancje syntetyczne, jak dinitrofenol czy sibutraminę. Na czym polega ich działanie oraz czemu jest tak groźne oraz dlaczego ekstremalne odchudzanie może się źle skończyć?

Zdesperowanych nie brakuje. W gonitwie za doskonałą sylwetką ludzie, a szczególnie kobiety, są gotowi na każde poświęcenie. Już nie starcza dieta kapuściana lub białkowa. To trwa zbyt długo, a rezultat nie jest spektakularny. Należy odnaleźć coś innego. Niestety, czasem ceną jest zdrowie, czasem – życie.

Tabletki z tasiemcem
Dieta tasiemcowa pierwszy raz pojawiła się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 30. XX wieku. Stosowały ją wówczas nie tylko gwiazdy filmowe, ale także dżokeje, którzy dążyli do osiągnięcia jak najmniejszej wagi. Dieta polega na przyjmowaniu tabletek z głową tasiemca. Dojrzały osobnik może mieć od 4 do 20 m długości przy szerokości od 10 do 20 cm. Kapsułki zawierające jajka czy głowy tasiemca pochodzą zazwyczaj z Chin. Pasożyty wykorzystywane są z hodowlanego bydła domowego, szczególnie od zarażonych krów, ale zdarzają się również pasożyty pochodzące od świń. Połknięcie kapsułek z tasiemcem stanowić śmiertelne zagrożenie.

Moroznik kaukaski
Ta roślina z grupy ciemierników zawiera glikozydy bufadienolowe, jakie wpływają na mięsień sercowy analogicznie do naparstnicy purpurowej. Naparstnica wciąż jest wykorzystywana w lecznictwie, i środki na podstawie ciemiernika zostały wycofane, ponieważ uznano je za niebezpieczne. Ciemiernik prócz glikozydów zawiera substancje balastowe, jakie powodują wymioty, nudności oraz laksację. Przedawkowanie może spowodować zaburzenia rytmu serca, majaczenie i migotanie przedsionków. To stany zagrażające życiu.

Dinitrofenol
DNP Fat Burner – pod ową nazwą kryje się dinitrofenol (DNP), jaki jest promowany w internecie jako pożeracz tłuszczu oraz świetny środek odchudzający. Faktycznie, można się nim efektywnie odchudzić, nawet na śmierć (w czerwcu 2013 r. głośno było o przypadku 20-letniej kobiety, jaka zmarła po zażyciu DNP).

Dlaczego dinitrofenol jest tak niebezpieczny? Po jego zażyciu komórki naszego organizmu „głupieją”. Zaczynają bez opanowania wypalać tłuszcz znajdujący się w organizmie oraz dzieje się to tak długo, aż znikną wszelkie komórki tłuszczowe. Szybkie spalanie wywołuje szybki wzrost temperatury i ciało zaczyna „gotować się” od środka. To w pierwszej kolejności niszczy układ nerwowy. Dinitrofenol to fitotoksyczny bojowy środek toksyczny, jaki podczas wojny w Wietnamie był stosowany do niszczenia upraw oraz lasów. Faktycznie, mocno pobudza metabolizm w komórkach tłuszczowych, lecz ze względu na trujące właściwości nigdy nie był dopuszczony do stosowania przez ludzi.

A może dopalacz?
Amfetamina, chociaż to wydaje się niesłychane, również jest wykorzystywana jako środek odchudzający. Faktycznie hamuje ona łaknienie, zatem mechanicznie przyczynia się do utraty masy ciała. Jednakże ceną za taką terapię jest zazwyczaj uzależnienie. Poza tym, organizm pozbawiony składników wzmacniających staje się niezwykle wrażliwy na choroby wirusowe oraz bakteryjne. Amfetamina to narkotyk, jaki naukowcy znajdują w środkach na odchudzanie dostępnych w internecie. Niewątpliwie, informacji tejże nie podaje się do publicznej wiadomości. O szkodliwych efektach stosowania narkotyków chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Biegunki, drgawki, kłopoty ze strony układu nerwowego, wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie serca – to jedynie poszczególne ze skutków zażycia amfetaminy.

Sibutramina
Sibutramina to nierozerwalny związek syntetyczny hamujący łaknienie, jaki wykorzystywano, pod rozmaitymi nazwami handlowymi, w leczeniu otyłości. Kiedy jednakże okazało się, iż ma niezwykle wiele działań szkodliwych, został wycofany ze sprzedaży. Niestety substancja ta wciąż jest dołączana do wielu ziołowych środków wspierających odchudzanie, sprowadzanych z Dalekiego Wschodu. Lecz o tym klientów się nie informuje.

Lista działań szkodliwych sibutraminy jest długa: bezsenność, wymioty, zaparcia, ból oraz zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, kołatanie serca, uderzenia ciepła, nadciśnienie tętnicze, natężenie chorób połączonych z guzkami krwawniczymi, niepokój, wzmożona potliwość, zaburzenia smaku. Mogą wystąpić również wykwity skórne, migotanie przedsionków, pobudzenie, zaburzenia wytrysku, impotencja, depresja, nudności, nieostre widzenie, biegunka, łysienie, zatrzymanie moczu, zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Uwaga na senes!
Z punktu widzenia prawa suplementy diety lub zioła na odchudzanie są artykułami żywnościowymi – ich producent nie ma obowiązku umieszczać na pudełku wzmianki o wskazaniach oraz przeciwwskazaniach. Jednak w wielu takich środkach składnikiem są liście senesu, bogate w związki antranoidowe, jakie działają przeczyszczająco. Senesu można używać okazjonalnie, przy uciążliwych zaparciach. Dłuższe używanie zaburza gospodarkę elektrolitową, co może być przyczyną poważnych schorzeń rytmu serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here