Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa jest to przewlekłe powikłanie cukrzycy, które jest bardzo kłopotliwe. Może występować zarówno przy cukrzycy typu pierwszego, jak i drugiego. Zespół stopy cukrzycowej to zakażenie, owrzodzenie lub destrukcja tkanek głębokich stopy ( również kości) u osób chorych na cukrzyce. Dodatkowo mogą występować też zaburzenia neurologiczne, wtedy mówimy o stopie cukrzycowej neuropatycznej oraz choroby tętnic obwodowych w kończynach dolnych – stopa cukrzycowa niedokrwienna. Występuje również typ mieszany.
Stopa cukrzycowa neuropatyczna charakteryzuje się słabym czuciem w stopie, mrowieniem, pieczeniem i uczuciem palenia.
Stopa cukrzycowa niedokrwienna charakteryzuje się długotrwałym niedotlenieniem tkanek.

Objawy

Stopa cukrzycowa zmniejsza wrażliwość stóp na ból, utrudnia gojenie ran a następnie wywołuje ich owrzodzenie.
Do typowych objawów stopy cukrzycowej należy zaburzone odczuwanie bólu, dotyku, ciepła, niedokrwienie stóp, gorsze gojenie się ran, tworzenie się modzeli i odcisków, owrzodzeń, a także deformacje kości.

Leczenie

Osoby, które dotknęło to powikłanie cukrzycy wymagają leczenia przez specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, pielęgniarki, fizjoterapeuty i podologa. Podstawą jest wyrównanie metaboliczne cukrzycy poprzez modyfikację diety i leczenie mające na celu zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Osoba chora na cukrzycę musi dbać o stopy. Powinna nosić odpowiednie obuwie lub specjalne wkładki ortopedyczne. Nieleczona stopa cukrzycowa może prowadzić do konieczności amputowania kończyny.
Podstawowe czynności pielęgnacyjne to:
– codzienne sprawdzanie stanu stóp.
– codzienne mycie stóp oraz staranne ich osuszanie, zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych.
– codzienne stosowanie kremu przeznaczonego do pielęgnacji stóp. Najlepiej polecany dla diabetyków, dzięki niemu uda się zachować miękkość skóry i stanie się ona bardziej elastyczna w wyniku czego nie będzie pękać.
– dodatkowo można stosować spray ochronny, który uchroni przez bakteriami i grzybami
– regularne obcinanie paznokci oraz usuwanie hipekeratoz, jeżeli występują. Najlepiej oddać się w ręce specjalisty podologa. On odpowiednio zadba o stopy cukrzyka.
– unikać chodzenia bez obuwia. Minimalizujemy wtedy wystąpienie rany.

https://podologwwarszawie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here