Przybieranie na wadze ma to do siebie, że przebiega niezauważalnie i bezboleśnie. Przyjemnie jest rozkoszować się smacznym jedzonkiem, bezkarnie podjadać podczas oglądania telewizji lub chrupać smakołyki przed komputerem. Zapach i smak nieustannie nęci nasze kubki smakowe, a reklamy telewizyjne podsycają apetyt. I zaraz biegniemy do kuchni, by przynieść coś smacznego do jedzenia. I tak konsumujemy słodkie przekąski na przemian z ostrymi przysmakami. Bo nasz organizm lubi takie przeplatanie. I zaraz po słodkim produkcie dopomina się ostrego, a po nim znowu słodkiego. I tak może działać na okrągło. Bardzo szybko zmienia się nasz przedział wagowy i po pewnym czasie nie uchodzimy już za osobę szczupłą, lecz za osobę z nadwagą. I zaczynamy szukać skutecznej diety na odchudzanie.
A odchudzanie nie będzie już tak przyjemne, jak przyjemne było tycie. Odchudzanie, to czas pełen wyrzeczeń. Przybieranie na wadze nie trwało miesiąc, czy dwa miesiące. To i odchudzanie nie będzie trwać krótko. Gdyż zazwyczaj trwa ono dłużej niż tycie. Będziemy zmniejszać masę swojego ciał przez długi czas i na dodatek już zawsze będziemy narażeni na efekt jojo. Nagromadzone komórki tłuszczowe po pozbyciu się nadmiernej wagi ciała nie giną całkowicie. Lecz tylko przyczajają się i czekają na powtórną odbudowę.
Odchudzanie ma na celu powrót do dawnej sprawnej sylwetki. Jest również sygnałem na to, że chcemy ratować swoje zdrowie. Bo nadwaga, a jeszcze bardziej otyłość zabiera nam to zdrowie. Rujnuje nasz organizm pod każdym względem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Wszystkie diety na odchudzanie zakładają zmiany w dotychczasowym sposobie odżywiania. Pozbycie się z diety tłustych i słodkich potraw. Bo najbardziej tuczy tłuszcz i węglowodany. Białka także budują masę mięśniową i również należałoby je ograniczyć.
Najbardziej polecanymi artykułami żywnościowymi są warzywa, a zwłaszcza te mniej kaloryczne. Jak na przykład kapusta biała (28 kalorii w 100 gramach) i kapusta kiszona (16 kcal.), ogórek zielony (8 kcal.) i ogórek kwaszony (12 kcal.), marchew (25 kcal.), rzodkiewka (5 kcal.), kalafior (16 kcal.), brokuły 927 kcal.), sałata (14 kcal.), fasolka szparagowa (36 kcal.), pieczarki (28 kcal.), pomidory 920 kcal).
Podczas odchudzania nie należy też stronić od nisko kalorycznych owoców. Należą do nich np. jabłka (35 kcal.), arbuz 930 kcal.), truskawki (35 kcal.). A unikać owoców wysokokalorycznych, jakim jest np. banan. Gdyż jeden spory banan posiada około 135 kalorii.
Zmiana nawyków żywieniowych polepszy pracę naszego serca i całego układu krążenia, zapobiegnie miażdżycy naczyń krwionośnych, poprawi pracę wątroby i trzustki, odciąży układ kostny, zmniejszy w naszym organizmie ilość złego cholesterolu, obniży poziom cukru i nadciśnienie krwi. Ponadto pozytywne efekty odchudzania zwiększą naszą atrakcyjność. Zmniejszenie wagi doda nam pewności siebie, podniesie poczucie własnej wartości, doda chęci do działania, poprawi nam nastrój, polepszy sen, doda energii. A to tylko niektóre z pozytywnych czynników, które możemy uzyskać poprzez zmianę sposobu i trybu odżywiania.
Następnym bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na regulację masy naszego ciała jest ilość spożywanego błonnika pokarmowego.
Ważną role odgrywa też woda, którą wypijamy każdego dnia. Najlepsze efekty daje wypicie przynajmniej 1/4 litra wody na kilkanaście minut przed posiłkiem. Woda zapełnia żołądek i daje poczucie sytości. Szacuje się, że aż w 44 procentach przyśpiesza efekty chudnięcia. Woda przyspiesza metabolizm organizmu nawet o 30 procent w ciągu 1,5 godziny. Przyspiesza także spalanie tłuszczu, który rozpuszcza się właśnie w wodzie. Podsumowując można stwierdzić, że woda zaraz po kaloriach i ruchu zajmuje trzecie miejsce w rankingu rzeczy, które wpływają na chudniecie. Również zielona herbata wspomaga proces odchudzania.
Wszystkie diety na odchudzanie mówią o tym, aby wdrożyć do swojego sposobu odżywiania powolną konsumpcję. Gdyż powolny sposób jedzenia wpływa na to, że podczas jednego posiłku zjadamy mniej. A to oznacza wprowadzenie mniejszej ilości kalorii do naszego ciała.
Ważnym składnikiem w naszej kuchni jest sól. Nie potrafimy gotować bez udziału soli. Sól nadaje smak potrawom. Sprawia, że są one smaczne i wyraziste. Lecz nie należy przesadzać z jej konsumpcją. Sól sprawdza się jako niewielki dodatek do dań. Ale szkodzi, gdy jest jej za dużo. Niszczy nasze wewnętrzne organy i sprawia, że nasz organizm nabiera wody. Stąd spuchnięte np. kończyny dolne. I stąd większa nawet o kilka kilogramów waga naszego ciała.
Jadanie odpowiedniej liczby posiłków w odpowiednich porach dnia również jest gwarantem szczupłej sylwetki. A więc spożywanie niewielkich co najmniej 5 posiłków w ciągu dnia. Pamiętając o tym, że ostatni posiłek należy spożyć na 2 godziny przed snem.
Bardzo często powodem tycia jest również stres. Wiele osób podczas przeżywania stresujących sytuacji boryka się z brakiem apetytu. Lecz znaczna ilość osób ma wprost przeciwnie. Stres wywołuje u nich nadmierny apetyt. I wówczas pałaszują oni wszystko, co znajdzie się w obrębie ich dłoni i oczu.