Rola błonnika w zdrowej diecie

Coraz większa osób jest świadoma tego, jaki wpływ na zdrowie i na zachowanie odpowiedniej masy ciała ma prawidłowa dieta i codzienna aktywność fizyczna. Jest to zasługa po pierwsze naukowców, który stale badają wpływ różnych grup pożywienia na zdrowie, po drugie różnego rodzaju osób, które tą naukową wiedzę przekazują w przystępnej formie zwykłym osobom. Oczywiście jednocześnie wciąż jest spora grupa osób, które należy w tej kwestii edukować, ponieważ nadal nie wiedzą jak powinna wyglądać zdrowa dieta. To wszystko ma swoje konsekwencje w tym, że z roku na rok rośnie liczba osób z nadwagą i otyłością. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że jest to coraz częstszy problem także wśród dzieci. Ale nie ma się w zasadzie czemu dziwić, ponieważ jeśli rodzice nie znają zasad zdrowej diety i odżywiają się nieodpowiednio, to takie same nawyki żywieniowe będą przekazywać swoim dzieciom. Dlatego konieczne jest ciągłe edukowanie społeczeństwa. Powstają różnego rodzaju programy i kampanie zarówno te zorganizowane przez rządy krajów, jak też przez prywatne firmy czy osoby. To bardzo ważne, by zwracać uwagę na wpływ sposobu żywienia na zdrowie i odpowiednią masę ciała. Ponieważ nadwaga jak i otyłość zwiększają ryzyko bardzo wielu chorób, takich jak chociażby choroby układu krążenia z miażdżycą i zawałem serca na czele czy też cukrzyca typu II, która może osoby chore uzależnić od konieczności brania zastrzyków z insuliny do końca życia.

Zgodnie z aktualnymi zasadami promowanymi przez specjalistów od żywienia człowieka, podstawą zdrowej diety powinny być warzywa. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości i mają one ogromną liczbę zalet. Po pierwsze zawierają one bardzo małą ilość kalorii. Jest to bardzo dobra wiadomość dla każdego, kto ma problemy z koniecznością jedzenia dużych porcji posiłków. Połowa talerza powinna być wypełniona warzywami. Oczywiście nie wszystkie warzywa spełniają ten warunek małej ilości kalorii. Do wyjątków należą ziemniaki, bataty oraz nasiona roślin strączkowych. Wszystkie pozostałe mogą być jednak spożywane w niemal nieograniczonych ilościach. Powinno się je spożywać w każdym posiłku i można je traktować jako bardzo dobrą i zdrową przekąskę także między posiłkami. Warzywa mają niewiele kalorii, ale za to dostarczają do organizmu mnóstwo witamin oraz składników mineralnych. A to jest niezwykle ważne, ponieważ odpowiednia dieta powinna nie tylko zapewniać sytość po posiłku ale także powinna zapewniać odżywienia każdej komórki ciała człowieka. A to jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów zgodnej z zapotrzebowaniem każdego człowieka.

Kolejną ogromną zaletą zwiększenia ilości warzyw w codziennej diecie jest dostarczanie sobie dużych ilości błonnika. A wpływ jaki ma błonnik na odchudzanie oraz zdrowie człowieka jest nie do przecenienia. Przede wszystkim to głównie błonnik przyczynia się do odczucia sytości po posiłku. Dzięki dużej ilości warzyw w posiłku szybciej odczuć można, że jest się już najedzonym. W dodatku to odczucie sytości będzie się utrzymywać dłużej niż po posiłku ubogim w ten składnik pokarmowy. Dzięki temu osoba, która się odchudza nie będzie czuła potrzeby podjadania między posiłkami. To bardzo duża zaleta. Ponieważ źle zbilansowana dieta, pełna produktów przetworzonych i uboga w warzywa nie zawiera zbyt dużo błonnika. Dlatego często u osób odżywiających się nieodpowiednio, w krótkim odstępie czasu po posiłku pojawia się odczucie głodu. I wtedy osoba taka sięga po różnego rodzaju przekąski. W trakcie stosowania diety bogatej w warzywa i błonnik ten problem zostaje wyeliminowany i łatwiej jest zapanować nad głodem i stosować się do zasad zdrowej diety.

Druga zaleta błonnika to również ułatwienie przesuwania się treści pokarmowej przez cały układ pokarmowy. To zapobiega zaparciom, na które bardzo często cierpią osoby otyłe. Dieta złożona z produktów wysoko przetworzonych nie zawiera zbyt dużo błonnika, więc dochodzi do zaparć i różnego rodzaju problemów z trawieniem. Dlatego większa liczba warzyw w diecie pozwala pozbyć się tego problemu. Jednocześnie wraz z błonnikiem trzeba także dostarczać odpowiednią ilość wody, o czym wiele osób odchudzających się nie ma pojęcia. Błonnik w połączeniu z wodą pęcznieje, przez co właśnie zapewnia odpowiednią sytość, która trwa dłużej.

Błonnik wpływa także na to, że pokarm jest trawiony nieco wolniej. Dzięki temu na przykład cukier ze spożytego posiłku jest dostarczany do krwi wolniej i przez dłuższy czas. To zapobiega nadmiernemu wydzielaniu się dużych ilości insuliny tuż po posiłku. Dzięki błonnikowi poziom cukru we krwii utrzymuje się na stabilnym poziomie. A to jest niezwykle istotne w kontekście zapobiegania zachorowaniu na cukrzycę typu II. W dodatku stabilny poziom cukru wpływa także na samopoczucie osoby na diecie. Nie jest ona nerwowa i z większą łatwością przychodzi jej kontynuowanie diety odchudzającej.

Oprócz warzyw duże ilości błonnika zawierają także owoce oraz zbożowe produkty pełnoziarniste i różnego rodzaju kasze, dlatego one także powinny znaleźć się w zdrowej diecie osoby odchudzającej się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here