Nordic walking a odchudzanie? Tak! Wiesz, że nordic walking zwiększa zużycie energii nawet o 50 procent i aktywuje mięśnie ramion i górnych części ciała w zupełnie inny sposób niż zwykłe chodzenie i bieganie? Oto wskazówki dotyczące ćwiczeń i sprzętu.
Nordic walking to doskonały wybór. Wymaga niewiele sprzętu. Możesz tak trenować już po przekroczeniu progu domu. Masz kontrolę nad tym, kiedy chcesz ćwiczyć i możesz dostosować ćwiczenie do swojego codziennego życia.
Nordic walking — forma treningu społecznego.
Jak często czujesz, że nawiązujesz kontakt z ludźmi w klubie fitness lub w sali do aerobiku? Nordic walking jest idealny, żeby nawiązać społeczny kontakt, ponieważ intensywność nie powinna być wyższa niż taka, która uniemożliwia rozmowy. Przyprowadź przyjaciół lub znajomych. Poprzez Nordic walking możesz pielęgnować zarówno przyjaźń, jak i własne ciało! Jednocześnie możesz mieć wspaniałe naturalne doświadczenie, które daje wielki zysk i dobre samopoczucie.
Nordic walking zwiększa spalanie.
Udokumentowane próby pokazują, że nordic walking może być nawet o 40 procent skuteczniejsze niż zwykłe spacery. W tym samym czasie nie będziesz odczuwał wzrostu poziomu wysiłku, więc możesz zostać dłużej na zewnątrz, aby się zmęczyć. Wyjaśnienie tego jest takie, że poprzez nordic walking aktywuje się więcej grup mięśniowych. Górna część ciała jest aktywnie wykorzystywana, a wymagania dotyczące serca i płuc stają się coraz większe. Zwiększa to zarówno tętno, jak i spalanie tłuszczu. Dzięki nordic walking możesz spalić 400 kalorii na godzinę. Przy normalnym marszu spala się około 280 kalorii na godzinę.
Nordic walking daje lepszą postawę.
W nordic walking wzmacniasz mięśnie pleców, szyi i ramion. Właściwe korzystanie z kijków sprawia, że czujesz się dobrze. Ruch po przekątnej z kijkami powoduje zwiększenie długości kroków, a rotacja w plecach jest coraz lepsza.
Nordic walking zapewnia krążenie i relaksację szyi i ramion.
Jeśli miewasz bóle mięśni karku i ramion, nordic walking jest dla ciebie doskonały. Zastosowanie kijków stabilizuje i wzmacnia mięśnie wokół łopatki i górnej części pleców, a ty masz dobry relaksujący wpływ na mięśnie. Poprzez aktywność z dużymi grupami mięśniowymi organizm wytwarza endorfiny, które zapewnią cudowny efekt „pigułki szczęścia” po każdym ćwiczeniu.
Nordic walking jest łagodny dla kostek, kolan, bioder i pleców.
Jeśli masz nadwagę lub masz obciążone stawy, takie jak kostki, kolana, biodra lub plecy, nordic walking jest dla ciebie. Może zmniejszyć obciążenie stawów ciężarnych nawet o 30 procent więcej niż zwykły marsz. Nordic walking ma niskie ryzyko obrażeń. Jeśli jesteś w dobrej formie i dużo biegasz, trening alternatywny z nordic walking zapewni doskonały efekt zapobiegania urazom.
Jakiego sprzętu potrzebujesz?
Możesz kupić kijki do Nordic walking. Są nieco krótsze niż zwykłe kijki do nart biegowych i dobrze sprawdzają się w terenie i na lodzie. Jeśli wybierasz trasę asfaltową, zaleca się umieszczenie gumowej nasadki na końcówce. Oczywiście potrzebne są także dobre buty i rękawiczki do ćwiczeń. Możesz kupić specjalne buty do chodzenia, ale regularne buty do biegania również są doskonałe. Różnice są niewielkie, ale buty do chodzenia mają nieco inną strukturę i stabilność, i są neutralne w kolorach.
Jak zacząć?
Znajdź fajną trasę na drodze lub na szlaku w lesie. Dobrze, jeśli trasa ma nieco zróżnicowany teren. Ćwiczenie odbędzie się w tempie rozmów. Zacznij od znalezienia wygodnego rytmu. Po 10-15 minutach wszystkie systemy ciała będą dobrze rozgrzane. Jeśli chcesz mieć trochę większy wpływ na siłę, spalanie kalorii, puls, to miło, jeśli masz trasę, która jest zróżnicowana.
Trening powinien trwać co najmniej 20 minut. Możesz wybrać to jako rundę w zróżnicowanym terenie lub znaleźć łagodne wzgórze, w którym możesz przejść trening interwałowy, w którym zmieniasz natężenie na wyższe i niższe. Nie idź za szybko, kontroluj rytm, zachowaj dobry styl przy aktywnym korzystaniu z kijków.
Pod koniec treningu możesz się uspokoić i cieszyć się oddawaniem ciału dużej ilości świeżego powietrza, relaksacji psychicznej, naturalnego ruchu, krążenia i siły. W ciągu jednej godziny masz szansę na dobre ćwiczenia i na pewno zauważysz efekty i wzrost dobrego samopoczucia.
Program treningowy.
Nordic walking wiąże się z niskim ryzykiem obrażeń lub przeciążenia. Ważne jest jednak, aby zróżnicować trening z innym rodzajem ćwiczeń. Początkowo możesz rozpocząć od 2 wycieczek nordic walking tygodniowo po 30-60 minut. Jeśli trenujesz nordic walking 2-3 razy w tygodniu, szybko zauważysz postęp.
Rozciąganie.
Przed i po ćwiczeniu ważne jest rozgrzanie i rozciągnięcie. Poprzez rozciąganie możesz utrzymać lub zwiększyć elastyczność swoich mięśni, co z kolei daje ciału zdolność do wykonywania ruchu z dobrą techniką.
Rozciąganie zapobiega uszkodzeniom i leczy je. Stabilna i prawidłowa pozycja wyjściowa jest ważna, aby rozciąganie mogło działać. Kijki pomagają utrzymać stabilną pozycję, dzięki czemu mięśnie się rozluźniają. Podczas wysiłku ważne jest również oddychanie głębokim, zrelaksowanym oddechem. Oddychaj głęboko podczas rozciągania. Uwolnij napięcie w mięśniach na ramionach i szyi.