Co robić, żeby schudnąć?

Coraz więcej osób na całym świecie poszukuje odpowiedzi na pytanie co robić, żeby wreszcie schudnąć. Jest to związane z faktem, że z roku na rok przybywa ludzi z nadwagą oraz otyłością. W dodatku jest to problem już nie tylko osób dorosłych i starszych, ale coraz częściej dotyka także dzieci. Naukowcy mówią wręcz o epidemii nadwagi i otyłości. Media i specjaliści od żywienia człowieka biją na alarm, ponieważ nadwaga i otyłość to bezpośrednie przyczyny całego mnóstwa chorób. Można jako przykład podać chociażby choroby układu krążenia z miażdżycą na czele ale także cukrzycę typu II. Poza tym osoby takie niestety charakteryzują się znacznie krótszą średnią długością życia. Dlatego też tak ważne jest, aby edukować całe społeczeństwa na czym polega zdrowa dieta, jak się odżywiać aby schudnąć oraz co robić, aby tą prawidłową masę ciała zachować na dłużej. Wiele osób na pierwszy rzut oka nie jest w stanie dostrzec związku, jaki z przybieraniem na wadze, ma współczesny sposób odżywiania się. Tymczasem specjaliści już od dawna wskazują, że głównymi przyczynami nadwagi oraz otyłości, z którymi zmaga się coraz większa liczba osób na świecie, są wysoko przetworzone produkty pełne tłuszczu i cukru, oraz zdecydowanie zbyt niska aktywność fizyczna.

Spora część osób ma opory przed przejściem na dietę. Zanim zrozumieją, że tak naprawdę to najlepsze co mogą dla siebie zrobić, uparcie szukają jakiejś alternatywy. Nie chcą się wysilać i dlatego mają nadzieję na to, że wystarczy pójść do apteki lub jakiegoś sklepu z suplementami i kupić tam tabletki na odchudzanie bez recepty. Niestety nie powinno się tego robić na własną rękę. Wszelkiego rodzaju leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że branie tabletek nie pomoże schudnąć, jeśli sposób odżywiania się nie ulegnie zmianie. Także lekarze, zanim przepiszą tabletki odchudzające, zlecają najpierw przejście na dietę odchudzającą. Dopiero u osób, które z jakiegoś powodu nie są w stanie schudnąć mimo stosowania diety, można zalecić stosowanie odpowiednich leków. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre dla wszystkich.

Co w takim razie powinno się jeść, żeby schudnąć skutecznie i już na zawsze utrzymać prawidłową masę ciała? Na samym początku trzeba zdać sobie sprawę, że nie istnieje żadna dieta cud, którą można stosować przez miesiąc czy nawet rok, po której powraca się do aktualnie posiadanych nawyków żywieniowych. Wiele osób popełnia taki błąd i okazuje się, że znowu zaczynają tyć. Trzeba zrozumieć, że sposób żywienia jaki obowiązuje w trakcie diety odchudzającej powinien być stosowany także po powrocie do prawidłowej wagi. Tylko w taki sposób można utrzymać efekty i już nigdy nie przytyć.

Żeby wiedzieć, jak powinna wyglądać zdrowa dieta, zarówno odchudzająca jak również codzienna, wystarczy spojrzeć na piramidę żywienia. Jest w niej przedstawione w bardzo przystępnej formie, jakie proporcje różnego rodzaju pokarmów powinny znajdować się w diecie każdego dnia. Jak łatwo zauważyć podstawą żywienia powinny być warzywa i owoce? Dlaczego? Ponieważ zawierają one małe ilości kalorii przy jednoczesnej odpowiedniej dawce błonnika pokarmowego oraz witamin i składników mineralnych. Warzywa to prawdziwy przyjaciel każdej osoby, która musi schudnąć. Pozwalają najadać się do syta i nie czuć głodu nawet przez kilka godzin po posiłku. Stanowią także doskonałą przekąskę, po której nie ma potrzeby, aby mieć jakiekolwiek wyrzuty sumienia. Oprócz warzyw powinno się także zadbać o dobre źródła węglowodanów złożonych. Należą do nich takie produkty jak różnego rodzaju kasze, ryż, pieczywo pełnoziarniste. One również zawierają błonnik tak ważny w przypadku odchudzania. Bardzo ważne w diecie każdego człowieka są także odpowiednie ilości białka. Wiele osób uważa, że jego źródłem są tylko różnego rodzaju mięsa. Oczywiście są w błędzie, ponieważ białko znajduje się także w wielu produktach pochodzenia roślinnego. Największe ilości są w nasionach roślin strączkowych. Warto stosować oba źródła białka. W przypadku mięs lepiej jednak wybierać chude mięsa, takie jak kurczak czy indyk. Wieprzowina, wołowina i kaczka należą do mięs tłustych i lepiej je ograniczać lub całkiem z nich zrezygnować.

Ważne jest także dostarczanie sobie odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów. Wiele osób przechodzących na dietę boi się tłuszczu i stara się z niego całkowicie zrezygnować. Ale nie jest to dobre, ponieważ tłuszcz pozwala na dostarczenie do organizmu niezbędnych witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczu. Trzeba jednak wiedzieć, jakie tłuszcze można spożywać i w jakich ilościach. Lepsze są oleje roślinne. Łyżka oleju rzepakowego, lnianego lub oliwy do surówki jest bardzo dobrym nawykiem. Jeśli chodzi o tłuszcze zwierzęce takie jak smalec czy łój to lepiej z nich zrezygnować, ponieważ prowadzą do miażdżycy.

Oprócz zmian w diecie potrzebne jest także zwiększenie aktywności fizycznej. Ona także ma bardzo duży wpływ na odchudzanie oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Wśród wielu sportów każdy jest w stanie znaleźć taki, którego uprawianie będzie dla niego przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here