Jazda rowerem pomaga w odchudzaniu

Na otyłość lub nadwagę cierpi około pięćdziesiąt procent mieszkańców Polski i niestety odnotowuje się tendencje wzrostową w tym zakresie. Z nadmiarem kilogramów zmagają się zarówno osoby młode, jak i w średnim oraz starszym wieku. Otyłość dotyka zwłaszcza kobiet w okresie klimakterium, a wraz ze wzrostem zainteresowania dzieci i młodzieży rozrywkami elektronicznymi, także wśród najmłodszych odnotowuje się znaczne przekroczenie prawidłowej masy ciała. Wiele osób podejmuje walkę z nadmiernymi kilogramami, aby nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale przede wszystkim nie obciążać nadmiernie organizmu i zachować zdrowie. W takim przypadku powinno się skorzystać z porad dietetyka, który dobierze indywidualną dietę, skomponowaną z produktów niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Zmiana jadłospisu powinna zostać połączona z aktywnością fizyczną, którą najlepiej zaplanuje trener, z którego usług można skorzystać przychodząc na większość siłowni. Diety oraz plany treningowe można również znaleźć w internecie, należy jednak dokonać ich dokładnej analizy, aby zamiast pomocy, nie wyrządziły krzywdy. Niestety, aby zredukować swoją masę ciała niezbędne są wyrzeczenia, samokontrola i ogromna ilość determinacji. Wiele osób, chcąc ułatwić sobie drogę do zgrabnego i zdrowego ciała, decyduje się na preparaty na odchudzanie, traktując je jako ostatnią deskę ratunku, nie mając często świadomości, iż mogą one bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Preparaty na odchudzanie mają na celu szybką redukcję tkanki tłuszczowej i są one sprzedawane jako suplementy diety.
Ich działanie może być różne, jedne z nich pozwalają na redukcję masy ciała poprzez hamowanie apetytu, a inne na przykład poprzez przyspieszenie spalania tłuszczu. Obecnie preparaty na odchudzanie są sprzedawane w ogromnych ilościach, rozchodząc się jak ciepłe bułeczki. Ich nabywcy są codziennie zachęcani do zakupu poprzez reklamy telewizyjne i radiowe, obiecujące, iż każdy może mieć zgrabną sylwetkę, a ponadto jest to kwestia jedynie kilku tygodni. Wzrost popytu na preparaty na odchudzanie doprowadził do zwiększenia ich podaży, na rynku jest coraz więcej suplementów, o różnym składzie, właściwościach, a także metodzie działania. Doprowadziło to do tego, iż jest to jeden z najrentowniejszych produktów, którym handlują firmy farmaceutyczne, a nasz kraj znajduje się w czołówce państw, w kategorii wielkości produkcji i kupna tego typu specyfików.
Preparaty na odchudzanie są niestety zazwyczaj kupowane bez konsultacji z lekarzem, a ponadto, ze względu na to, iż środki te są sprzedawane jako suplementy, to nie jest wymagane przeprowadzenie ich badań, zanim wejdą na rynek. Sprawia to, iż trafiają one do aptek, jedynie na skutek umowy z firmą farmaceutyczną i nie jest to w żaden sposób kontrolowane. Preparaty na odchudzanie wymagają jedynie przesłania przez ich producentów projektu opakowania i informacji o ich wprowadzeniu na rynek do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Teoretycznie jakość produktów powinna zostać skontrolowana przez Sanepid, jednak inspekcje takie są przeprowadzane wyrywkowo i nieregularnie.
Preparaty na odchudzanie posiadają w swoim składzie chrom, który powoduje zmniejszenie chęci spożywania cukrów, poprzez stabilizację gospodarki węglowodanowej. Dzięki czemu osoby przyjmujące środek zjadają zazwyczaj mniej słodyczy niż dotychczas. Ważnym składnikiem jest również błonnik pokarmowy, który hamuje apetyt, wywołując poczucie sytości przez długi okres czasu, na skutek tego, iż po jego spożyciu pęcznieje on w żołądku, zwiększając swoją objętość. Bardzo często preparaty na odchudzanie posiadają w swoim składzie tak zwaną fasolaminę, której działanie polega na częściowym utrudnieniu przyswajania skrobi, co w rezultacie powoduje obniżenie kaloryczności spożywanych posiłków. Istotnym związkiem jest również kofeina, którą stosuje się również w przypadku tradycyjnych diet, ma ona bowiem właściwości przyspieszające przemianę materii. Na składnik ten powinny jednak zwrócić uwagę szczególnie osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz choroby układu krążenia, gdyż ma on istotne znaczenie na prędkość przepływu krwi w organizmie. Warto również wspomnieć, iż w każdym przypadku zdecydowania się na preparaty na odchudzanie, należy skonsultować się z lekarzem, a szczególnie powinny tego dokonać osoby przyjmujące inne leki, gdyż może dojść do bardzo niebezpiecznych interakcji między przyjmowanymi środkami.
Preparaty na odchudzanie można podzielić na dwie grupy, pierwsza z nich to środki hamujące uczucie głodu, poprzez silne oddziaływanie na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za apetyt, dochodzi do jego pęcznienia, na skutek silnego wchłaniania wody. Skład tego typu suplementów opiera się przede wszystkim na naturalnych składnikach, takich jak kofeina, ananas, ocet jabłkowy, guarana oraz gorzka pomarańcza. Drugą grupę stanowią tak zwane środki spalające tłuszcz, które przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej, są one jednak skuteczne jedynie w przypadku ich równoległego przyjmowania z uprawianiem aktywności fizycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here