probiotyki na odchudzanie

Mało kto wie jak dużą funkcję odgrywa nasza flora jelitowa. Jak się okazuje wszystkie zaburzenia w zakresie składu bakterii znajdujących się w naszym jelicie mogą niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie. Panuje pogląd, iż pomagają one w czasie odchudzania. Czy probiotyki na odchudzanie faktycznie działają?

Mikroflora przewodu pokarmowego
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rodzajów bakterii występuje w naszych jelitach. Samo pojęcie bakteria u wielu ludzi powoduje niezwykle niekorzystne skojarzenia, jednakże te, jakie przebywają w naszym przewodzie pokarmowym, są niezwykle korzystne – tworzą specyficzną mikroflorę. Uczestniczą one w mechanizmach fermentacyjnych, produkcji witamin oraz hormonów, regulują rozwój jelit oraz – co niezwykle istotne – pomagają we prawidłowym działaniu układu immunologicznego. Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele chorób może pochodzić z zaburzeń działania owego ekosystemu.

Bakterie probiotyczne
Probiotyki stanowią żywe kultury bakterii, które {potrafią|umieją} być dostarczane do naszego organizmu wraz z fermentowaną żywnością czy w formie suplementów. W świetle coraz większej ilości badań zaburzenia równowagi flory bakteryjnej układu pokarmowego mogą doprowadzać do pogorszenia stanu zdrowia oraz większego narażenia na występowanie pewnych jednostek patologicznych. Probiotyki pozwolą na utrzymanie równowagi bakteryjnej dlatego także ich pozytywne wpływanie na organizm ludzki.

Probiotyki na odchudzanie
Są dwie podstawowe grupy dobrych bakterii w jelitach: bacteroidetes oraz firmicalutes. Masa ciała wydaje się być połączona z utrzymaniem równowagi tych dwóch grup bakterii. Faktem jest, iż flora bakteryjna osób otyłych różni się od fory osób szczupłych. Tu tworzy się pytanie, czy ta różnica w składzie bakterii może wykazać się przydatna w walce z epidemią otyłości, jaka ostatnimi laty dosłownie zalała Polskę. Badania wykonane na grupie 210 otyłych osób dowiodły, iż używanie probiotyków (Lactobacillus Gasperi) pozwoliło na utratę 8,5% brzusznej tkanki tłuszczowej przez czas 12. tygodni. Co ciekawe, po zakończeniu suplementacji, badani ponownie przybrali na tkance tłuszczowej. Są także badania na zwierzętach wskazujące, iż w wypadku przeszczepienia bakterii jelitowych od otyłych myszy do jelit myszy z odpowiednią wagą, dochodzi do nabierania masy ciała przez te zwierzęta. Wszelkie te badania wskazują, iż bakterie jelitowe mogą odgrywać ważną rolę w regulacji masy ciała. Niestety zagadnienie probiotyków oraz kłopotu otyłości wymaga dalszych analiz, jednakże sam fakt możliwej zależności rodzi nadzieję na rozwój efektywnej metody, zapobiegającej rozprzestrzenianiu się otyłości.

Wpływ probiotyków na masę ciała
Wykonano mnóstwo badań, jakie miały udowodnić tę tezę. Do jednego z nich badacze z Uniwersytetu Laval zaprosili 125 kobiet mających nadmierną masę ciała. Ochotników podzielono na dwie grupy: pierwszej dawano regularnie tabletki z probiotykiem (Lactobacillus rhamnosus), inna otrzymywała placebo. Po trzech miesiącach okazało się, iż kobiety przyjmujące probiotyk straciły 4,4 kg, podczas kiedy panie otrzymujące placebo straciły tylko 2,6 kg. To jednakże nie koniec! Kobiety stosujące suplement z probiotykiem po ukończeniu trwania eksperymentu wciąż traciły kilogramy, co spowodowało, iż po sześciu miesiącach mogły się dwa razy większym spadkiem masy ciała aniżeli panie z grupy kontrolnej. Podobnie badanie, tym razem z wykorzystaniem bakterii Lactobacillus gasseri, wykonała grupa japońskich badaczy. Do swojego badania zrekrutowali 80 osób z nadmierną masą ciała. Później dokonali podziału owych osób na dwie grupy, z których jedna otrzymywała fermentowany mleczny napój z dodatkiem bakterii probiotycznych, natomiast inna napój bez owych bakterii. Po trzech miesiącach okazało się, iż u osób przyjmujących napój z probiotykiem, poziom tkanki tłuszczowej podskórnej oraz trzewnej obniżył się przeciętnie o 4,6 proc. Ponadto zauważono zmniejszenie obwodu pasa oraz bioder i całkowitej masy ciała. W grupie przyjmującej placebo nie zauważono takich zmian.

Jaki probiotyk wybrać?
Dostępność probiotyków jest duża, a do wyboru mamy najróżniejsze środki. Niestety jakość suplementów, deklarowana na pudełku, nie zawsze odzwierciedla ich właściwy skład. Przede wszystkim dobierzmy rzetelne źródło, w jakim zakupimy środek. Unikajmy zakupów przez Internet. Środki tego rodzaju potrzebują profesjonalnych warunków do przechowywania np. niskiej temperatury. Najdoskonalszym wyborem w tym wypadku będzie apteka. Obowiązkowo sprawdźmy także datę ważności środka. Sprawdź także ilość pozytywnych bakterii w środku. Probiotyki są zazwyczaj mierzone w jednostkach tworzących kolonie (CFU). Jednak nie ma zgody, co do minimalnej liczby mikroorganizmów, jakie należy spożyć, żeby otrzymać pozytywny rezultat, zwykle będziemy poszukiwać CFU w miliardach. Generalnie stwierdzono, iż wyższe dawki zapewniają najlepsze efekty w większości badań. Jednakże poszczególne probiotyki mogą być efektywne w dawkach 1–2 miliardów CFU dziennie, podczas kiedy drugie mogą wymagać co najmniej 20 miliardów CFU, żeby uzyskać oczekiwane rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here