Co na odchudzanie ?

Nie jest łatwo skutecznie i długotrwale pozbyć się wszystkich zbędnych kilogramów. Każdy, kto kiedykolwiek próbował to zrobić, wie, jak ciężkie i żmudne bywa to całe odchudzanie. Ludzie, z natury dość leniwi, starają się je sobie zawsze jakoś ułatwiać i przyspieszać. W tym celu nieraz zaczynają stosować różnorodne diety, ćwiczą po prostu każdego dnia i to po kilka godzin, byleby tylko jak najszybciej zauważyć na wadze kolejny spadek. Niestety – takie odchudzanie nie jest ani mądre, ani tym bardziej skuteczne. Stracone na skutek niego kilogramy przeważnie wracają tak samo szybko, jak szybko człowiek się ich pozbył. Dochodzi do tzw. „efektu jojo”, czyli ponownego przybrania wagi, przez który człowiek traci już swoją całą motywację do dalszego działania i godzi się z myślą, że już zawsze będzie tak wyglądać. Jak zatem powinno wyglądać naprawdę skuteczne odchudzanie? Opisywane jest ono już w licznych źródłach informacji. Mówią o nim dietetycy, specjaliści od spraw żywienia, sportowcy, trenerzy personalni oraz zwykli ludzie, którym już udało się schudnąć. Zasady zdrowego i skutecznego odchudzania są bowiem niezmienne. Wystarczy je zatem poznać, aby wreszcie porządnie zająć się swoją wagą i odmienić w ten sposób całe swoje życie.

Oczywiście skuteczny sposób na odchudzanie będzie wymagać poświęcenia nieco większej ilości czasu. Nie da się bowiem efektywnie schudnąć w ciągu trzech dni czy nawet trzech tygodni – zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na większą nadwagę lub otyłość. Efekty takich długotrwałych starań zaskoczą jednak każdego. Gdy się już pojawią, nie znikną po paru dniach, a będą ciągle się utrzymywać i nawet poprawiać. Specjaliści zajmujący się żywieniem człowieka już od wielu lat tworzą konkretne zasady skutecznego odchudzania, które są jawne i dostępne dla każdego. Wystarczy na nie spojrzeć, gdzieś je sobie zapisać albo od razu zapamiętać, a następnie się ich trzymać, pozwalając sobie na stałą utratę wagi. Początkowo oczywiście takie zmiany w stylu życia dla każdego będą trudne. Trzeba się będzie do nich powoli przyzwyczajać, aby koniec końców stały się one czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Dieta powinna być nowym stylem życia, a nie krótkim okresem w życiu, który kończy się po paru tygodniach. Organizm stopniowo musi przywyknąć do nowych posiłków czy ćwiczeń fizycznych i powoli tracić na wadze, aby sam nie chciał jej potem podwyższyć. Odchudzanie nie jest łatwe, ale na pewno warto przez nie przejść. Każdy, komu uda się to zrobić, nie będzie tego nigdy żałować.

Pierwszym krokiem pozwalającym na skuteczne odchudzanie będzie rozplanowanie całej diety. Należy tutaj wybiec niego w przyszłość i postarać się ustalić mniej więcej, ile będzie ona trwać. Dobra dieta nie zakończy się po jednym czy dwóch tygodniach. W tak krótkim czasie organizm nie jest w stanie usunąć nadmiernej tkanki tłuszczowej – pozbywa się wyłącznie samej wody, przez co ciało wygląda na szczuplejsze, ale ten efekt szybko niestety zanika. Dieta ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy trwa dłużej niż jeden miesiąc. Nie powinno się jej zresztą tak traktować. Najlepiej w ogóle nie myśleć o tym wszystkim jak o diecie o określonym czasie, którą trzeba po prostu jakoś przetrwać, aby potem ponownie móc zajadać się ulubionymi przysmakami i leżeć w łóżku przed telewizorem, zamiast ćwiczyć na siłowni bądź biegać. Dietę najlepiej uznać za nowy styl życia. Powinna stać się ona częścią codzienności, czymś normalnym i naturalnym. Człowiek nie może wybierać zdrowych i dietetycznych produktów tylko dlatego, że chce dzięki nim schudnąć. Powinien myśleć przy tym także o sprawach ważniejszych – chociażby zdrowiu, które na pewno się poprawi za sprawą zmian wprowadzonych do samej diety.

Warto także rozplanować sobie wszystkie posiłki na każdy kolejny dzień. Jeśli chodzi o tę zasadę, w ostatnim czasie uległa ona małej zmianie. Dawniej uważano bowiem, że skuteczne odchudzanie powinno uwzględniać spożywanie pięciu małych posiłków dziennie – śniadania, drugiego śniadania, obiadu, przekąski i kolacji. Taki plan sprawdzi się na pewno u dorosłego i pracującego fizycznie mężczyzny, który może mieć do dyspozycji nawet trzy tysiące kalorii dziennie. W jego przypadku każdy posiłek będzie składać się z ok. sześciuset kalorii – jest to równowartość porządnego obiadu, wypełnionego ogromną porcją ziemniaków, kotleta i surówki. Gdyby jednak to niska i pracująca umysłowo kobieta trzymała się tej samej zasady i chciała jeść wyłącznie pięć posiłków dziennie, jej dania wyglądałyby zupełnie inaczej. Ona miałaby do dyspozycji np. 1600 kalorii, przez co każde jej danie musiałoby się składać z zaledwie trzystu kalorii – a ciężko przygotować porządny obiad czy śniadanie o takiej kaloryczności. W tym przypadku lepiej sprawdziłyby się trzy bądź cztery posiłki w ciągu dnia. Nieprawdą jest, że jedzenie rzadziej źle wpływa na układ metaboliczny. Tak naprawdę dzięki rzadszym posiłkom może on funkcjonować nawet lepiej. Nie musi bezustannie zajmować się trawieniem wszystkich pokarmów i może w międzyczasie spokojnie odpoczywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here