Analizujecie, co jest najważniejsze, aby zdecydować się na pręty gwintowane dobrej jakości? Jeśli tak, to zapraszamy do dzisiejszego artykułu. Jakie informacje zostały w nim poruszone? Dowiecie się o różnych rodzajach gwintów. Poznacie też materiały, które służą do ich produkcji.
Jakie wyróżniamy rodzaje gwintów?
W sklepach, z takim właśnie asortymentem, znajdują się różne rodzaje gwintów. Elementy tego typu możemy podzielić między innymi ze względu na przeznaczenie. W takiej sytuacji wyróżniamy gwinty złączne oraz pociągowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyodrębnić grupę bazując na sposobie skręcania. Tutaj sprawa jest jasna, ponieważ są dostępne gwinty prawe oraz lewe. Z uwagi na kształt także wyróżniamy rozmaite gwinty. Są to między innymi elementy prostokątne, trapezowe, okrągłe, stożkowe, toczne, walcowe, rowerowe itd. To jednak nie wszystko. Producenci oferują również rozmaite gwinty uwzględniając skok gwintu. Są to gwinty normalne, drobnozwojne, grubozwojowe. Natomiast ze względu na krotność wyróżniamy gwinty pojedyncze, dwukrotne albo wielokrotne. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że duży wybór to korzystna sytuacja. Druga strona medalu jest taka, że należy porządnie zastanowić się, żeby decyzja w tym temacie była jak najbardziej słuszna.
Z czego są wykonywane pręty gwintowane?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że pręty gwintowane powstają z różnych materiałów. Jak pokazują jednak statystyki, najlepsi producenci w większości decydują się na stal. Nie inaczej jest w przypadku prętów gwintowanych oznaczonych normami DIN 975/DIN 976. Dlaczego warto wybierać elementy, które spełniają standardy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego? Choćby ze względu na to, że tutaj Klienci mają pewność odnośnie jakości materiału, jego klasy itp. Co jeszcze warto wiedzieć na temat elementów tego typu? Te pręty gwintowane posiadają oczywiście różne rodzaje gwintu. Wyróżniamy tutaj takie oto warianty: metryczny, lewozwojny, drobnozwojny, a także trapezowy. Trzeba zwrócić uwagę, że akcesoria z tej grupy powstają nie tylko ze stali nierdzewnej A2 (INOX). Do produkcji stosuje się także stal węglową, stal kwasoodporną A4, stal kwasoodporną A4-80, mosiądz, czy poliamid. Jak widać, pręty gwintowane powstają przy użyciu rozmaitych komponentów. Stal nierdzewna jest często wybierana ze względu na dużą odporność na korozję. Dodatkowo producenci zabezpieczają powłokę wykorzystując ocynk galwaniczny, ocynk ogniowy albo ocynk galwaniczny żółty.
Zobacz aktualną ofertę – pręty gwintowane od Stalmut.