Skąd się bierze otyłość?

Obecnie w sieci oraz w kolorowych czasopismach można znaleźć przeróżne rodzaje diet, które mają na celu poprawę stanu zdrowia, wyglądu, a także samopoczucia. Jedna z nich, służąca oczyszczeniu organizmu, a także redukująca masę ciała, polega na tym, iż spożywa się zioła na odchudzanie. Oprócz właściwości odchudzających i oczyszczających, środki te powodują wzmocnienie układu odpornościowego, a także zwiększenie ochrony przed wolnymi rodnikami. Zioła na odchudzanie pozwalają, poprzez pozbycie się toksyn z organizmu, na redukcję stresu. Procesy te występują na skutek zawartych w roślinach soli mineralnych, witamin oraz flawonoidów, zwanych naturalnymi antyoksydantami.
Zioła na odchudzanie mogą być przyjmowane na dwa sposoby. Pierwsza dieta polega na piciu przygotowanych naparów co dwie lub trzy godziny, a także stworzenie jadłospisu składającego się wyłącznie z warzyw i owoców. Kurację należy stosować trzy dni, po czym można odczuć wyraźne pozbycie się toksyn z organizmu. Druga dieta polega na tym, iż zioła na odchudzanie przyjmowane są przez dwadzieścia osiem dni, przy czym istnieje możliwość jej przedłużenia nawet do trzech miesięcy. Taka kuracja polega na codziennym wypijaniu naparów rano i wieczorem.
Podczas stosowania powyższych diet zaleca się, aby zioła na odchudzanie zostały wzbogacone innymi, na przykład regulującymi proces trawienia, moczopędnymi, a także hamującymi apetyt. Jednym z najskuteczniejszych środków, przyspieszających redukcję masy ciała, są liście ostrokrzewu paragwajskiego, które odpowiednio wysuszone i zmielone, sprzedawane są pod nazwą Yerba Mate. Zioło to wywołuje uczucie sytości, a także zmniejsza apetyt. Ponadto nawet kilka łyków powoduje znaczne przyspieszenie przemiany materii, zachodzące na skutek obecnej kofeiny. Zioła na odchudzanie warto jest również wypijać na przemiennie z zieloną i czerwoną herbatą, mającymi w swoim składzie tak zwaną herbacianą kofeinę, czyli teinę, również znacząco przyspieszającą metabolizm.
Jak wynika z opisanych powyżej działań różnych składników, na redukcję masy ciała wyraźny wpływ ma kofeina. Nie należy jednak wprowadzać jej do organizmu w postaci kawy, gdyż powoduje ona jego zakwaszenie. Warto jest poszukać naturalnych związków, w których składzie ona występuje, a doskonałym przykładem jest guarana, zawierająca kofeinę o znacznie większym stężeniu niż ziarna kakaowca. Kofeina zawarta w guaranie nosi nazwę guaraniny i posiada właściwości pozwalające na ograniczenie magazynowania tłuszczu w organizmie, a także powoduje przyspieszenie jego spalania przez komórki. Należy jednak pamiętać, iż spożywanie kofeiny w nadmiernych ilościach prowadzi do bezsenności, a także do stanów niepokoju i depresji. Dlatego środki ją zawierające należy spożywać w ograniczonych, kontrolowanych ilościach, najlepiej w godzinach porannych i przedpołudniowych. Z metody przyspieszenia metabolizmu, poprzez spożywanie kofeiny, powinny zrezygnować przede wszystkim osoby cierpiące na podwyższone ciśnienie krwi.
Jako zioła na odchudzanie najczęściej stosowana jest mięta pieprzowa, tymianek, rozmaryn, bazylia oraz oregano. Niektóre diety zakładają wprowadzenie również melisy, mniszka pospolitego oraz fiołka trójbarwnego.
Zioła na odchudzanie warto jest również wzbogacić środkami moczopędnymi, które pozwalają na szybsze usunięcie toksyn z organizmu. Właściwości takie posiada między innymi pokrzywa, kolendra, a także jastrzębiec kosmaczek. Zaleca się picie tego typu naparów maksymalnie cztery razy dziennie, po jednej szklance, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu oraz zmniejszenia objętości krwi.
Zioła na odchudzanie mogą mieć również właściwości powodujące zahamowanie apetytu, zalicza się do nich babkę, siemię lniane, podbiał, ziele bratka, a także kwiat akacji. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia ścian żołądka, nie należy pić więcej niż dwie szklanki na dobę takiego naparu.
W przypadku gdy zioła na odchudzanie, lub o innych właściwościach, planują przyjmować osoby cierpiące na choroby przewlekłe oraz przyjmujące na stałe leki, to powinny one skonsultować się wcześniej z lekarzem, gdyż reakcja ziół z niektórymi lekami może stanowić zagrożenie dla życia, a nawet zdrowia pacjenta. Należy również zachować czujność podczas zbierania ziół, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia w tym zakresie, to lepiej kupić gotowe mieszanki w sklepie zielarskim lub aptece. Ze względu na to, iż wiele ziół ma podobną woń i wygląd, to łatwo jest się pomylić i zebrać roślinę o innych właściwościach, niż pożądane, a w skrajnych przypadkach mogą to być nawet gatunki trujące. Przy braku odpowiedniej wiedzy nie powinno się również samodzielnie przygotowywać mieszanek ziół, ponieważ źle dobrane mogą być szkodliwe dla zdrowia. Należy także przestrzegać zalecanych, dopuszczalnych dawek spożywanych naparów.
Zioła na odchudzanie warto jest wspomóc nie tylko innymi gatunkami ziół, ale również przyprawami, takimi jak imbir, chilli, pieprz cayenne, pieprz czarny, kmin rzymski oraz kurkuma, mają one bowiem właściwości hamujące apetyt, a także poprawiają pracę żołądka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here