kasza jaglana na odchudzanie

Ludzie chcący pozbyć się niepotrzebnych kilogramów próbują różnych diet. W ostatnim czasie bardzo popularna stała się dieta oparta na kaszy jaglanej. Jednakże, czy rzeczywiści kasza jaglana na odchudzanie jest dobra, czy dzięki niej możemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów?

Kasza jaglana
Kasza jaglana jest jedną z najstarszych oraz najzdrowszych kasz. Zaliczana jest do kasz gruboziarnistych. Jako nieliczna wśród artykułów zbożowych ma właściwości zasadotwórcze, co przemawia na jej korzyść, gdyż teraz w naszej diecie przeważają produkty kwasotwórcze. Kasza ta jest lekkostrawna oraz zapewnia organizmowi dużo białka bogatego w potrzebne aminokwasy (metioninę, leucynę oraz izoleucynę) i lecytynę – substancję znaną ze zbawiennego wpływu na pracę mózgu. Jest najdoskonalszym spośród wszystkich kasz źródłem żelaza i krzemu zapewniającego zdrowy wygląd włosów, skóry oraz paznokci i stan stawów, i również chroniącego nasze kości przed odwapnieniem. Kasza zawdzięcza własny indywidualny, żółty odcień prowitaminie A. Jest także doskonałym źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza B1, B2 oraz B6, zawiera także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (D, E oraz K). W kaszy z prosa, prócz nadmienionych wyżej składników mineralnych, możemy odnaleźć także magnez, wapń, potas, miedź, cynk, mangan i fosfor. Kasza jaglana, identycznie jak kasza gryczana, należy do kasz bezglutenowych, więc także może być jedzona przez osoby nietolerujące glutenu lub cierpiące na celiakię

Właściwości kaszy jaglanej
Kasza jaglana ze względu na własną lekkostrawność wykorzystywana jest w dietach u osób mających kłopoty z dolegliwościami układu pokarmowego. Dodatkowo nie zawiera glutenu, więc także jest idealna dla alergików, cierpiących na celiakie. Ma właściwości antywirusowe, i na błony śluzowe działa wysuszająco, więc jest wskazana przy katarze. Kasza jaglana jak również gryczana, przywraca organizmowi stabilność kwasowo-zasadową. Zobojętnia kwasy żołądkowe, zatem efektywnie walczy ze zgagą. Zalecana jest osobom, jakie marzną zimą ze względu na swoje ogrzewające właściwości. Dzięki zawartości krzemu zbawiennie oddziałuje na skórę, włosy oraz paznokcie i przeciwdziała odwapnieniu kości. Wskazana jest dla osób pracujących intelektualnie, przygotowujących się do matury lub sesji, ze względu na duża zawartość witaminy E oraz lecytyny wspomagających pamięć oraz koncentrację.

Kasza jaglana – kalorie, indeks glikemiczny
Zawartość kalorii w kaszy jaglanej jest identyczna jak w wypadku pozostałych kasz oraz sięga ok. 350 kcal na 100 g produktu. Pomimo iż jest to artykuł dość kaloryczny, może stanowić składnik diety redukcyjnej, pod warunkiem, iż nie będzie serwowana w gronie tłustych sosów. Kasza z prosa ma dość wysoki indeks glikemiczny, jaki kształtuje się na poziomie 71. Znaczy to, iż po jej spożyciu poziom cukru we krwi podnosi się w błyskawicznym tempie. W związku z tym winni jej unikać cukrzycy.

Kasza jaglana a odchudzanie Kasza jaglana, jak większość kasz jest dosyć kaloryczna. Indeks glikemiczny także nie należy do najmniejszych. Zestawiając z ryżem brązowym lub kaszą gryczaną, których wskaźnik znajduje się w okolicach 50, w wypadku kaszy jaglanej jest faktycznie duży, więc nie winni po nią sięgać cukrzycy oraz osoby na diecie Montignaca. Pomimo wszystko powinniśmy ją jeść, biorąc pod uwagę choćby zamknięty w niej krzem, odpowiadający za szybszą przemianę materii.

Reguły diety jaglanej
Decydując się na dłuższą wersję diety jaglanej, więc trwającą około dwóch tygodni, należy zwrócić uwagę na stosowne przygotowanie organizmu. W ten sposób osiągnie się pozytywniejsze rezultaty bez obciążenia organizmu dużą zmianą sposobu odżywiania. Na dwa tygodnie przed wprowadzeniem diety jaglanej zadbać o odpowiednie nawodnienie, pijąc m.in. ciepłą, przegotowaną wodę, naturalną oraz niegazowaną wodę mineralną i herbatkę: zieloną czy ziołową.

Z jadłospisu należy usunąć cukier, tłuste typy mięs, artykuły wysoko przetworzone, sery żółte oraz pleśniowe, słodzone napoje gazowane. Dieta przygotowująca do detoksu jaglanego winna dostarczać dużej ilości warzyw oraz owoców. Przez pierwsze dwa dni diety jaglanej poleca się spożywać tylko zupę na podstawie kaszy. Po tym pierwszym etapie konieczne są posiłki złożone z kaszy, uzupełnione o warzywa oraz owoce. Proponowaną potrawą jest zapiekanka z kaszy jaglanej z dodatkiem papryki oraz cukinii. Na śniadanie sprawdzi się natomiast kasza jaglana na słodko w postaci „jaglanki” wzbogaconej o świeże owoce, np. jabłka, śliwki i szczyptę orzechów oraz cynamonu. W trakcie diety jaglanej winno się wypijać ogromną ilość płynów, eliminując kawę, czarną herbatę oraz soki słodzone.

Dla kogo przeznaczona jest dieta jaglana?
Dieta jaglana może być wykorzystywana przez każdego, zdrowego człowieka. Przeciwwskazaniem są choroby przewlekłe, jakie wielokrotnie potrzebują indywidualnego sposobu odżywania dopasowanego do potrzeb pacjenta organizmu oraz stanowiącego element złożonego leczenia. Detoks jaglany najbardziej wskazany jest osobom palącym i prowadzącym nieregularny styl życia utrudniający zdrowe odżywianie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here