Dlaczego tyjemy i co zrobić, żeby schudnąć?

W dzisiejszych czasach problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała są problemem coraz większej ilości osób. Mówi się o istnieniu epidemii nadwagi i otyłości. Jest to problem, który dotyka nie tylko osoby dorosłe starsze ale coraz częściej także dzieci. Naukowcy próbują znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Dzięki temu będą w stanie pracować nad wyeliminowaniem problemu związanego z nadwagą i otyłością. Wiadomo przecież, że nadmierna masa ciała jest powiązana z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia. Osoby otyłe częściej zapadają na cukrzycę. W dodatku mają problemy z poruszaniem się. Poza tym statystyki jednoznacznie pokazują, że wraz ze wzrostem wskaźnika BMI maleje średnia długość życia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mówi się o tym problemie i coraz większa liczba osób jest zainteresowana tym tematem. Nikt przecież nie chce być gruby, a już na pewno rodzice nie chcą, aby ich dzieci takie były. Dlatego też coraz częściej przeszukuje się różnego rodzaju źródła wiedzy aby znaleźć coś dobrego na odchudzanie. Oczywiście nie istnieje coś takiego jak jeden magiczny sposób, który jednakowo zadziała dla wszystkich.

To co można powiedzieć z całą pewnością w kontekście nadwagi i otyłości to fakt, że olbrzymi wpływ na wzrost tego problemu ma oczywiście obecny na świecie styl życia. Niestety ludzie się zdecydowanie mniej aktywni niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Odkąd samochody stały się tak bardzo popularne, zdecydowanie wzrosła ilość osób, które zamiast poruszać się pieszo, jeżdżą samochodem nawet krótkie dystanse. Dawniej, aby dostać się do pracy, człowiek mieszkający w mieście, musiał na przykład przebyć drogę dwóch czy trzech kilometrów. Mógł to zrobić pieszo albo rowerem. Zajęło mu to kilka czy kilkanaście minut, ale przez ten czas miał okazję spalić trochę kalorii. Dzięki temu był w stanie zachować odpowiednią masę ciała. Ponieważ taki sam wysiłek czekał go jeszcze w drodze powrotnej. Dzisiaj, człowiek mieszkający w podobnej odległości od miejsca swojej pracy, pokonuje ten dystans w samochodzie. Ze względu na dużą ilość pojazdów na drogach i tworzące się korki, pokonuje ten dystans w podobnym czasie. Ale cały czas siedzi, więc spala zdecydowanie mniej kalorii. Jeśli do tego ma pracę siedzącą w biurze lub przy komputerze, to jego dzienna aktywność fizyczna będzie na naprawdę niskim poziomie. Jeśli liczba kalorii jaką spożyje w posiłkach w ciągu całego dnia będzie wyższa niż liczba kalorii, jaką jest w stanie spalić, to niestety będzie tyć.

A dostarczenie sobie nadwyżki kalorycznej wcale nie jest takie trudne jak może się niektórym wydawać. Sposób odżywiania się to właśnie drugi składnik obecnego na świecie stylu życia, który jest przyczyną rosnącej liczby osób z nadwagą i otyłością. Wiele osób wskazuje na to, że mamy coraz mniej czasu. Więcej pracujemy, spędzamy mnóstwo czasu poza domem. A przez to wszystko nie mamy czasu na gotowanie posiłków w domu. Z tego też powodu chętnie sięgamy po różnego rodzaju gotowce. Mowa tu o gotowych produktach i potrawach, które w domu wystarczy podgrzać i ciepły posiłek gotowy. Chętnie także korzystamy z możliwości jedzenia na mieście. Liczba różnego rodzaju restauracji i lokali z tak zwanymi fast-foodami rośnie każdego roku. Problem jednak z tego typu żywnością jest taki, że są to produkty wysoko przetworzone a poza tym zawierają bardzo duże ilości tłuszczu oraz białej mąki i cukru. Niestety to nie są składniki, które wchodzą w skład zdrowej diety. Zdecydowanie odchudzanie nie jest możliwe jedząc w taki sposób. Takie produkty dostarczają dużych ilości kalorii, ale jednocześnie nie mają zbyt dużo witamin i składników mineralnych. Dlatego organizm nie jest w stanie poczuć się nasycony takim posiłkiem i wkrótce znów pojawia się głód.

Wiele osób zupełnie nie ma pojęcia jak poradzić sobie ze swoją nadwagą lub otyłością. Nie mają odpowiedniej wiedzy w temacie odpowiedniego sposobu żywienia oraz aktywności fizycznej. Mimo tego, że o tym temacie mówi się i pisze od bardzo wielu już lat, to wciąż wiele osób czuje się w tym wszystkim zagubionych. Oczywiście najlepszym sposobem na to, żeby schudnąć jest udać się do dobrego dietetyka. Taka osoba specjalizuje się w tematyce wpływu odżywiania na zdrowe i będzie w stanie ułożyć dietę, dzięki której możliwe będzie schudnięcie i poprawa samopoczucia i zdrowia. Ale na początek można także spróbować poradzić sobie samemu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, choć na samym początku może się takim wydawać. Wymaga to oczywiście wprowadzenia wielu zmian w sposobie odżywiania. Trzeba po pierwsze nauczyć się dokonywania dobrych wyborów już na etapie robienia zakupów w sklepie, a po drugie trzeba zacząć przygotowywać zdrowe posiłki w domu. Ale co trzeba jeść, żeby schudnąć? Zgodnie z najnowszymi zaleceniami dietetycznymi podstawą diety każdego człowieka powinny być warzywa oraz owoce, przy czym tych pierwszych powinno być w diecie znacznie więcej. Posiadają one bardzo dużo witamin oraz błonnika a przy okazji nie mają zbyt dużo kalorii. Dzięki temu można ich jeść dużo, nie odczuwać głodu i zacząć wreszcie chudnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here