Co na odchudzanie ?

Stajemy na wadze i przeżywamy kolejny szok. Gdyż za każdym ważeniem zauważamy coraz większą wagę swojego ciała. Zaczynamy nawet spekulować, że to waga jest popsuta, a nie my ważymy więcej. Lecz nadzieję skutecznie odbierają nam nasze ubrania, których nie nosiliśmy jakiś czas, a teraz chcemy je założyć. I stwierdzamy, że jest nam w nich ciasno i niewygodnie. Zaczynamy wpadać w panikę, ale nadal mamy nadzieję, że te ubrania skurczyły się po ostatnim praniu. Praktycznie może zaistnieć taka sytuacja. Lecz, gdy mierzymy kolejne ubrania, które wcześniej były na nas za luźne, a teraz zaczynają nas cisnąć, to wówczas mamy pewność, że przybraliśmy na wadze. I zaczynamy zastanawiać się nad tym, w jaki sposób schudnąć ? Odmówić sobie jedzenia kalorycznych potraw ? Zacząć intensywne ćwiczenia na siłowni? A może są jakieś skuteczne tabletki na odchudzanie na receptę?
Sami nie wiemy, co wybrać. Rozpoczynamy walkę z odchudzaniem od wertowania stron w internecie, które promują cud diety odchudzające. Kupujemy poradniki opisujące różne diety mające na celu doprowadzić do zmniejszenia wagi ciała. Zasięgamy porad od osób, które zrzuciły kilka lub kilkanaście kilogramów. I oczekujemy u siebie podobnego efektu. Bo skoro im się udało, to dlaczego ma się nam nie udać. Gdy jednak po jakim czasie nie widzimy u siebie pozytywnych rezultatów, to wówczas udajemy się do lekarza z prośbą, aby u lekarza uzyskać skuteczne tabletki na odchudzanie na receptę. Bo nie możemy schudnąć o własnych siłach, a myśl o nadwadze towarzyszy nam nieustannie.
Lekarz objaśnia, że odchudzanie nie dobywa się za pomocą czarodziejskiej różdżki. Lecz odchudzanie jest stopniowym procesem, który polega na zmniejszeniu wagi ciała. Bo szybkie odchudzanie, to szybki efekt jojo. A nam nie zależy na tym, aby za kilka miesięcy znowu dopadła nas nadwaga. Tym bardziej, że za każdy efektem jojo stoi coraz większa waga ciała.
Odchudzanie jest spalaniem tkanki tłuszczowej poprzez mniejsze zapotrzebowanie na pokarmy. A więc konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych. Bez tej zmiany nie mamy co liczyć na pozytywne efekty naszej kuracji odchudzającej.
Już pierwsze osiągnięcia znacznie poprawiają naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Zaczynamy czuć się atrakcyjniej i przybywa nam pewności siebie. Posiadamy także więcej sił i mniej męczymy się podczas zajęć fizycznych. A gdy jeszcze ktoś z naszego otoczenia zauważy efekty naszego odchudzania, to już jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani i podbudowani. Pełni chęci do dalszej walki z nadwagą.
Odchudzanie, to również środek profilaktyki zdrowotnej. Ponieważ utrzymanie prawidłowej wagi ciała sprzyja naszemu zdrowiu i zapobiega występowaniu wielu chorób, jak zawal serca, nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, choroby krążeniowe, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, udar mózgu, kamica żółciowa, choroby nerek, cukrzyca typy 2, a nawet niektóre nowotwory. Jak i wystąpienie jeszcze innych chorób, których podłożem jest nadwaga lub otyłość.
A nadwaga występuje wówczas, gdy nagromadzenie tkanki tłuszczowej w naszym organizmie przekracza optymalne ilości zdrowotne. Niestety coraz więcej sob na świecie posiada nadwagę, a nawet można ich zaliczyć do osób otyłych. Pojawia się tam, gdzie jest nadwyżka żywności i brak aktywności ruchowej.
W niektórych krajach nadwaga i otyłość osiągają rozmiary epidemii. Badania wskazują na to, że około 1,5 miliarda ludzi na świecie boryka się z nadwagą lub otyłością. Podczas, gdy drugie tyle umiera z głodu. Nadwaga występuje u wszystkich grup wiekowych. Lecz zasmucające jest to, że coraz częściej nadwaga i otyłość dotyka osoby młode, a nawet często i dzieci.
Nagromadzenie zbyt dużej ilości tłuszczu prowadzi do upośledzenie narządów ruchu i upośledzenia układu odpornościowego. Osoba otyła jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju choroby i dolegliwości niż osoba szczupła. Ponadto osoba z nadwagą lub otyłością jest dużo mnie odporna na wirusy i częściej choruje. Wolniej przebiega u niej proces leczenia i rekonwalescencji.
Stopień nadwagi jest głównie opisywany przez wskaźnik masy ciała BMI. Wartość BMI do 30 jest wagą poprawną. Lecz, gdy wskaźnik pokazuje wartość ponad 30, to jest już nadwaga. A dalej, to już tylko otyłość.
Warto zapamiętać, że otyłość prowadzi do niepełnosprawności. I to niepełnosprawności na własne życzenie. Bo najczęściej tyjemy z własnej winy poprzez złe nawyki żywieniowe i brak aktywności ruchowej. Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości jest przekarmienie. I nie pomogą skuteczne tabletki na odchudzanie na receptę, jeżeli sami nie zapanujemy nad swoim apetytem. I nie zaczniemy liczyć spożywanych kalorii. Gdyż to one głównie wpływają na gromadzenie się tłuszczu w naszym ciele. I na gromadzenie się wody w naszym organizmie.
Zbyt duża konsumpcja węglowodanów i pokarmów typu fast foody wpływa na zwiększenie masy naszego ciała. A także brak ustalenia ilości posiłków i godzin ich spożywania przyczynia się do nadwagi To wszystko powoduje, że świat tyje na potęgę. I otyłość stanowi problem społeczny i jest zagrożeniem cywilizacyjnym rozwiniętych społeczeństw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here