Diety odchudzające

Coraz więcej diet odchudzających nakazuje zwiększenie ilości białka w diecie. Białko w produktach nabiałowych przyspiesza podstawową przemianę materii o 25%. W związku z tym warto wprowadzić do codziennego jadłospisu artykuły nabiałowe. Dieta bogatobiałkowa, gdy jest źle zbilansowana, niekorzystnie oddziałuje na zdrowie.

Białko na odchudzanie

Zapotrzebowanie na białko w czasie diety odchudzającej

Gdy twoim marzeniem jest strata nadmiernych kilogramów to musisz doprowadzić do uzyskania tzw. ujemnego bilansu energetycznego. To podkład diety odchudzającej. Zebrany w zapasach tłuszcz zaczyna brać udział w mechanizmach energetycznych naszego organizmu. Odpowiednio dopasowana dieta redukcyjna winna dostarczać 30% energii z białka. Poziom węglowodanów należy zmniejszyć do 50% energii, natomiast tłuszczy do około 20%. Takie proporcje spowodują, iż metabolizm zostanie „podkręcony”, co przełoży się na szybsze wypalanie kalorii.

Czy białko może wspomagać odchudzanie?

O tym, iż białko wspiera redukcje tkanki tłuszczowej można przeczytać nie tylko w źródłach mało fachowych, jak opinie osób stosujących odżywki lub chwalących się efektami podwyższonej podaży białek w diecie, lecz także badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości. Wzmożony udział białka w diecie oddziałuje wprost na tempo przemian metabolicznych, i również oddziałuje na utrzymanie wysokiej termogenezy. Wszystko za sprawą tego, iż białko stanowi słabe źródło energii, i organizm, żeby mógł je trawić potrzebuje mniej więcej 24 kcal na 1g białka, jakie dostarcza tylko 4 kcal energii. Jak łatwo wyliczyć, zjedzenie 1g białka wytwarza 20 kcal deficytu, jakie należy pokryć z różnych źródeł pokarmowych. Ponadto większe spożycie białka to lepiej działająca gospodarka cukrowa, jak również hormonalna, związana bezpośrednio z poziomem insuliny oraz wrażliwością tkanek na jej działanie. Białko oddziałuje także zdecydowanie na zmniejszenie głodu, pozwalając na pełną kontrolę naszego łaknienia. Jeśli mamy ochotę coś zjeść, tym bardziej słodkiego, z powodzeniem zastosować można odżywkę.

Odżywka białkowa – czy to dobry pomysł?

Powszechne obowiązki oraz szybkie tempo życia sprawiają, iż wielokrotnie nie masz czasu, żeby przygotować czasochłonne posiłki polecane przez dietetyka. Warto zatem wspomóc się odżywką białkową, jaka uzupełni dietę o pełnowartościowe białko. Dobrym nawykiem jest spożycie białka po wysiłku fizycznym. Wiele kobiet, które są na diecie odchudzającej, zaczyna dzień od porannego omletu z odżywką białkową. Stopniowo zmienia się mentalność kobiet, gdy chodzi o wykorzystywanie suplementacji sportowej. Coraz więcej kobiet decyduje się na uzupełnianie własnej diety w m.in. białko. Rośnie świadomość w obszarze prawidłowego odżywiania lub treningu, mającego na celu wymodelowanie ciała.

Jaki rodzaj odżywki wybrać?

Zwykle osoby trenujące bazują na standardowej frakcji odżywki białkowej, którą jest WPC. Są to białka uzyskiwane z mleka w efekcie mechanizmów technologicznych. Inne formy, trochę bardziej oczyszczone z cukrów oraz tłuszczy to WPI, jak również poddany wstępnej hydrolizie WPH, dla osób mających kłopoty ze strawnością protein. Jeśli nie jesteś osobą uczuloną, i Twój układ trawienny radzi sobie ze wszystkim, co do tej pory jadłaś, prawdopodobnie podstawowa forma białka WPC starczy Ci w zupełności.

Jak dawkować?

Z białka w postaci proszku korzystamy zwłaszcza w celach wzbogacenia diety. Znaczy to, iż odżywka winna być stosowana zgodnie z Twoimi wytycznymi diety. Przykładowo, gdy Twoje zapotrzebowanie na białko w diecie sięga około 120g, i dostarczasz 80g w pożywienia, znaczy to, iż 40g możesz uzupełnić za pomocą białka w postaci odżywki. Białko niekoniecznie musi być spożywane w postaci płynnej, rozpuszczone w wodzie. Możesz zastosować je jako dodatek do fit wypieków, deserów lub napoi owocowych. Pora spożycia odżywki także nie ma większego znaczenie. Możesz użyć ją do śniadania, obiadu lub kolacji. Warto jednak wykorzystać białko w formie pierwszego posiłku potreningowego, gdzie strawność protein w płynie nie będzie wymagająca dla układu pokarmowego.

Przedawkowanie białka w diecie

Dieta bogatobiałkowa ma multum plusów, jednak może dojść do przedawkowania białka. Białko jest podstawowym źródłem związków zawierających azot, jakie podczas metabolizmu w wątrobie są przekształcane do mocznika i innych związków. Jego za duża ilość w diecie doprowadza do uszkodzenia pracy nerek, i z czasem do ich niewydolności. Co więcej, osoby zwiększające ilość białka w diecie przez jedzenie mięsa czy ryb są narażone na wystąpienie dny moczanowej – kwas moczowy zaczyna składać się w stawach, wywołując stany zapalne i nieodwracalne zniszczenie. W diecie osób, jakie chcą się odchudzać, białko nie powinno przekraczać wartości 1,5-2 g/kg masy ciała, więc osoba ważąca 70 kg winna w przeciągu dnia dostarczyć organizmowi od 105 do 140 g białka. Jeśli planujemy odchudzanie dietą bogatobiałkową, warto przed jej rozpoczęciem wykonać badania krwi kontrolujące stan nerek oraz wątroby (mocznik, kreatynina, ALAT, AspAT).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here