Sposoby na odchudzanie

Odchudzanie to temat rzeka, powracający jak bumerang wraz z każdym nowym rokiem i początkiem wakacji, ale również z każdym kolejnym poniedziałkiem. Zarówno niedowaga, jak i otyłość są chorobami, które trzeba leczyć. Jednym z najlepszych sposobów na sprawdzenie, czy waga, jaką ma człowiek jest odpowiednia, jest sprawdzenia wskaźnika BMI. Niektórzy jednak, mimo że mieszczą się w odpowiednich normach wskazywanych przez BMI i tak pragną się odchudzać, aby mieć smukłe ciało – przecież taka jest teraz moda. Szczególnie kobiety pragną wyglądać jak gwiazdy, ale i u mężczyzn można zauważyć podążanie za wyglądem panów z magazynów. Niezależnie od tego, w jakim celu człowiek się odchudza, trzeba robić to w taki sposób, aby sobie nie zaszkodzić i pamiętać, że skrajności są złe – niedowaga to także choroba!

Jeżeli sami zauważyliśmy, że trzeba się odchudzić lub chcemy schudnąć dla lepszego wyglądu to mamy z pewnością większą motywację, niż ludzie, którzy schudnąć muszą, bo lekarze już zaczęli ostrzegać o niewielkim czasie życia, jaki pozostał przy obecnym stanie pacjenta. A motywacja jest bardzo ważna. Na początku z reguły jest silna, kryzysy pojawiają się później. Warto, aby ktoś z bliskich wspierał osobę, która chce się odchudzać, przypominał po co to robi a może nawet niektóre rzeczy wykonywał wraz z nią. Osoby odchudzające się z nakazu lekarzy mogą potrzebować pomocy nawet psychologa lub osobistego trenera, dlatego że takim ludziom ciężej jest się przełamać, podejmować wysiłek fizyczny, zmienić dietę. Sama rodzina i przyjaciele z powodu braku doświadczenia, prawdopodobnie nie daliby rady odpowiednio motywować i pilnować w przestrzeganiu planu odchudzania.

Skuteczne odchudzanie wiąże się ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną. Mimo że ta informacja jest tak mocno nagłaśniana, to wciąż znajdują się osoby wierzące w to, że zgubią zbędną masę, nie wkładając w to żadnego wysiłku. To absolutnie niemożliwe! Nie istnieją żadne tabletki, które za Ciebie wykonają całą robotę. Czy to oznacza, że wszystkie reklamowane tabletki na odchudzanie to oszustwo? Nie do końca. Trzeba dobrze sprawdzić, co jest napisane na ulotkach, a z reguły znajduję się tam informacja, że dane preparaty to suplementy diety na odchudzanie. Co to znaczy? Mniej, więcej tyle, że takie tabletki tylko w pewnym stopniu pomagają we właściwym odchudzaniu. Dostarczają organizmowi witamin, jakich może potrzebować oraz działają na zmniejszenie apetytu.
Oczywiście takie tabletki, jeżeli już ktoś chciałby skorzystać z ich wspomagania w trakcie odchudzania, należy kupować tylko w aptekach. Wiele jest historii, które opowiadają o tym, jak często, szczególnie młode kobiety naraziły swoje życie i zdrowie przyjmując preparaty zamówione z internetu, z niepewnych źródeł. Historie takie przedstawiane są nawet w programach telewizyjnych, a i tak niektóre naiwne osoby dają się naciągnąć, kierowane chęcią szybkiego schudnięcia i lenistwa do zakupu tabletek.
Odchudzanie ma sprawić, że będziemy zdrowsi, więc trzeba to robić w zdrowy sposób.

Hasło „dieta” często jest mylnie kojarzone z głodzeniem się, a wcale tak nie musi być. Odpowiednio dobrana dieta, dostarczy organizmowi wszystkiego co potrzebuje. Zdrowa dieta to prawdziwe szczęście dla zanieczyszczonego chemią i tłuszczem organizmu. Warto zasięgnąć w tej sprawie rady u dietetyka. Oczywiście osoby, które przed rozpoczęciem diety, spożywały ogromne ilości jedzenia, będą na początku nienajedzone. Spowodowane jest to tym, ze ich żołądek jest bardzo rozciągnięty, ale na szczęście przy przestrzeganiu diety ma on szansę się skurczyć. Po paru tygodniach okaże się, że jedząc tylko to co przewiduje dieta, osoba odchudzająca się, czuje się zupełnie syta.

Każdy wie, że bieganie, spacery, jazda na rowerze świetnie wpływa na krążenie, dotlenie organizmu i także na spalanie kalorii. Niektórzy wolą ćwiczyć w domu lub siłowni. Tak czy inaczej, jeżeli układamy plan aktywności fizycznej samodzielnie, warto poradzić się lekarza, czy wszystkie z zaplanowanych aktywności możemy wykonywać. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czy ćwiczenia nie obciążają słabych już stawów lub kręgosłupa. O kontuzję nie trudno, a takowa może zatrzymać sprawność do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń na bardzo długo. Osoby bardzo otyłe z pewnością mają przeciążone stawy, które muszą dźwigać ciężką masę ciała. W takim przypadku, naprawdę wskazana jest konsultacja z trenerem osobistym, który wskaże, od czego zacząć, tak by nie zrobić sobie krzywdy.

Odchudzanie jest szczególnie ważne, jeżeli ma pomóc naszemu zdrowi. Niestety nie jest to też prosta sprawa. Trzeba mieć świadomość, jakie konsekwencje może nieść za sobą odchudzanie bez odpowiedniej wiedzy. W dobie internetu bardzo łatwo tę wiedzę można zdobyć. Pamiętać jednak trzeba o tym, że w internecie każdy może napisać cokolwiek chce, na jakikolwiek temat. Wszystkie informacje trzeba sprawdzać, weryfikować ich wiarygodność i autentyczność – w końcu gra toczy się o najwyższą stawkę, jakim jest zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, bo w zdrowym i pięknym ciele jest zdrowy i piękny duch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here