Sprzęt sportowy wykorzystywany na rower to nie tylko podstawowe jego elementy w postaci samego roweru czy stroju kolarza. Warto również zwrócić uwagę na produkty dodatkowe, które wspomogą trening, jak również regenerację po wyczerpującym wysiłku. Wśród znanych gadżetów dla sportowców znajdują się akcesoria takie, jak skarpety kompresyjne. W jakim celu są wykorzystywane? Jaka jest ich budowa? Po co się je stosuje? Czym cechują się kompresyjne skarpety rowerowe Compressport? Jak wybrać odpowiedni produkt?
Kompresja to pewnego rodzaju ucisk, dzięki któremu możliwe jest kontrolowane oddziaływanie na mięśnie, przepływ krwi, jak również ciśnienie podczas męczących treningów, długiego przebywania na nogach, lotu samolotem lub podróżowania. W sporcie jej zadaniem jest wspieranie sportowca podczas ruchu, jak również po jego zakończeniu. Skarpety kompresyjne – w zależności od tego jaka posiadają długość oraz rozłożenie stref – mogą wpływać na łydki, staw skokowy oraz poszczególne cześć stopy.
Jednym z przykładów są skarpetki kompresyjne na rower Compressport. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie jeszcze bardziej profesjonalnego oraz efektywnego treningu. Zakładanie ich poprawia również szybkość jazdy, ogólne rezultaty czy minimalizuje ryzyko powstawania kontuzji i różnego rodzaju urazów. Dzięki specjalnej konstrukcji nogi są bardziej dotlenione, jak również możliwe jest szybsze usuwanie toksyn z organizmu , co znacznie minimalizuje powstawanie mikro urazów zwanych zakwasami.
Produkt ten najczęściej wykorzystywany jest podczas treningu, jednakże jeśli regulamin zawodów tego nie zabrania, zakładane są również podczas różnorodnych startów.
Jakie skarpetki kompresyjne na rower kupić? Czym kierować się podczas wyboru?
Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na stosowane technologie, dzięki czemu możliwe jest wyróżnienie wielu stref ucisku. Każda skarpeta powinna mieć także dodatkowe regiony, które przytrzymują wzmacniają lub zabezpieczają daną część ciała. Drugim ważnym parametrem jest materiał wykonania.Ten powinien być przede wszystkim elastyczny, tak by móc dopasować się do ciała. Jednakże nie może on być rozciągliwy, gdyż po paru założeniach skarpeta okaże się zbyt luźna. Skarpetki kompresyjne na rower Compressport wykonane są z głównie z poliamidu i elastanu a ich wyjątkową cechą jest bezszwowa konstrukcja. Dzięki temu produkt nie urażą, nie przesuwa się w bucie, jak również nie powoduje dodatkowych niechcianych ucisków.
Podczas wyboru należy także uwzględnić kwestię ochrony Achillesa. Akcesoria tego typu będą jeszcze bardziej funkcjonalne i użyteczne. Kolejnym parametrem godnym uwagi jest izolacja termiczna skarpet. Produkty stosowane zimą nie powinny wychładzać nogi, a letnie skarpety powodować podwyższenia temperatury oraz nadmiernego pocenia się. Powinny one posiadać strefy odprowadzające powietrze oraz pot. Podczas zakupu należy także skupić się na rozmiarze, długości skarpety, funkcjonalności, sposobie zakładania, producencie oraz opinii innych użytkowników.