Aktywność fizyczna jest wskazana w walce z otyłością
Fot. Pixabay.com

Otyłość jest dziś niemal plagą XXI wieku. Dotyka wielu osób, także coraz młodszych. Jej przyczyny mogą być złożone, jednak ogromny wpływ na jej rozwój ma zła dieta, nieodpowiednie odżywianie się i brak aktywności fizycznej. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. W przypadku osób zmagających się z otyłością musi być on jednak odpowiednio dobrany i właściwie zaplanowany.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/otylosc-i-aktywnosc-fizyczna/

Jakie rodzaje aktywności stosować przy otyłości?

Każdy rodzaj aktywności, powinien być dostosowany do możliwości kondycyjnych danej osoby. Szczególnie istotne jest to w przypadku osób otyłych. To lekarz lub fizjoterapeuta powinien ocenić, jak mocno obciążone są duże stawy narządu ruchu oraz w jakim są stanie. Pod uwagę powinien zostać wzięty także stopień otyłości oraz to, czy pacjent ma chęć do wykonywania konkretnych ćwiczeń, czy też wolałby ich uniknąć.

Najlepszą formą aktywności fizycznej dla osób z otyłością, są ćwiczenia ogólnokondycyjne. Wśród nich wymienić można między innymi marsz, marszobieg, jazdę na rowerze, ćwiczenia w wodzie, które znacznie odciążą stawy, aerobik czy gimnastykę.

Długość i częstotliwość ćwiczeń

W walce z otyłością aktywność fizyczna odgrywa bardzo dużą rolę. Aby dawała oczekiwane efekty musi być dobrze wplanowana w rozkład dnia. Osobom otyłym zaleca się ćwiczenia minimum godzinę przed posiłkiem, najlepiej przed śniadaniem. Aby skutecznie walczyć z nadwagą należy ćwiczyć 45-60 minut codziennie. Sama rozgrzewka, która uchroni ciało przed kontuzjami i przygotuje je do właściwej aktywności, powinna zajmować od 5 do 15 minut. Składają się na nią ćwiczenia rozciągające tych partii mięśni, które będą wykorzystywane podczas dalszej aktywności.

Faza właściwa to ten etap codziennych ćwiczeń, w którym wykonujemy to, co sobie zaplanowaliśmy lub to, co zostało zlecone przez specjalistę. Ćwiczenia ogólnokondycyjne warto również wzbogacić o ćwiczenia siłowe przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

Faza wyciszenia, trwająca podobnie jak rozgrzewka od 5 do 15 minut, polega na zmniejszeniu intensywności wykonywanych ćwiczeń i powtórnym wykonaniu ćwiczeń rozciągających.

Zobacz też: http://dobrenawyki.pl/jakie-sa-operacyjne-metody-leczenia-otylosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here