Soki warzywne wygrywają z sokami owocowymi
fot. Pixabay.com

Spożywcze soki owocowe często goszczą na stołach w naszych domach. Pijemy je do obiadu, pijemy w ciągu dnia. Czy jednak naprawdę są zdrowe? Może lepiej zamienić je na soki warzywne? Podpowiadamy w naszym artykule!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/czy-soki-sa-zdrowe/

Cukier w owocach a cukier w sokach owocowych

Z tym, że owoce powinny znaleźć się w naszej diecie nie będziemy dyskutować. Tak naprawdę pierwsze owocowe smaki poznają już niemowlęta. I bardzo dobrze, bo z owoców płynie moc witamin i minerałów, które są bezcenne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Czym innym jest jednak owoc w swojej naturalnej postaci, a czym innym sok z owoców. Wyobraźmy sobie, że pijemy sok z pomarańczy. Do jego przygotowania potrzebny jest nam co najmniej kilogram tych cytrusów. W tym kilogramie mamy bardzo dużo cukru prostego, fruktozy. A nadmiar cukrów prostych, szczególnie tych o wysokim indeksie glikemicznym, to łatwa droga do wielu chorób i przyczyna nadwagi i otyłości. Jeśli więc mamy wybór, czy sięgnąć po owoc w czystej postaci, czy też sok z niego, zawsze powinniśmy wybierać owoc. Warto również pamiętać, że soki owocowe dostępne w sklepach są jeszcze dodatkowo dosładzane.

Dopuszczalna ilość soku owocowego w ciągu doby to 150 ml i tej wartości nie powinniśmy przekraczać. Lepiej też przygotowywać sok samemu lub wybierać w sklepie taki, który nie jest dodatkowo słodzony. Pamiętajmy jednak o tym, że sok nie jest tak sycący jak owoc, zawiera mniej witamin i pozbawiony jest bezcennego dla prawidłowego funkcjonowania naszych jelit błonnika.

Sięgajmy po soki warzywne na zdrowie!

Inaczej sprawa wygląda z sokami warzywnymi. Te faktycznie służą naszemu zdrowiu i warto sięgać po nie jak najczęściej. Wśród zyskujących ostatnio na popularności przeważa sok z buraka, sok z pomidorów, sok z selera.

Ten pierwszy przyda się szczególnie sportowcom. Ze względu na wysoką zawartość azotanów, azotynów i żelaza rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia transport tlenu do każdej komórki ciała. Wówczas podczas treningu jesteśmy w stanie przez dłuższy czas utrzymać tempo na tej samej intensywności. Picie soku z buraka przed treningiem poleca się w lekkoatletyce, piłce nożnej, bieganiu, kolarstwie – wszędzie tam, gdzie organizm podczas wysiłku fizycznego osiąga moment skrajnego wyczerpania.

Zobacz też: http://www.and1.pl/czy-soki-sa-zdrowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here