Odchudzanie w każdym wieku

Nadmierne nagromadzenie w naszym organizmie tkanki tłuszczowej i wody sprawia, że czujemy się ociężali, brak nam energii, bardzo szybko się męczymy, miewamy bezdech nocny, brak nam dobrej kondycji, jesteśmy apatyczni, itd. Krótko mówiąc nadwaga zabiera nam radość życia i pozbywa wielu przyjemności. Bo wiele moglibyśmy zdziałać posiadając szczupłą sylwetkę. A podczas, gdy mamy zbyt dużo kilogram jedynym naszym marzeniem jest wygodna kanapa, pilot od telewizora i święty spokój. Gdyż oraz trudniej jest nam się zmobilizować i wyjść chociażby na spacer lub do przyjaciół. Bywamy nieustannie zmęczeni i tracimy chęć do działania, a nawet do życia. Ale tak być nie musi. Wystarczy tylko podjąć decyzję o odchudzaniu i być konsekwentnym.
Proces odchudzania u nikogo nie jest łatwy. A tym bardziej odchudzanie po 40 nie jest łatwe, gdy w przypadku kobiet zaczynają się zawirowania związane z menopauzą. Menopauza jest okresem, który musi przejść każda kobieta. Ponadto jest długim czasem trwającym nawet dziesięć lat. W okresie menopauzy w organizmie kobiety zmienia się wiele. I wiele się także zmieni po zakończeniu okresu menopauzy. W okresie tym organizm kobiety ma tendencję do przybierania na wadze.
Podobnie reaguje organizm mężczyzny. Panowie również przybierają na wadze po czterdziestym roku życia. Co prawda, że powód jest nieco inny, ale jednak wielu mężczyzn tyje po czterdziestce. Wpływa na to ustabilizowany tryb życia. Czasem rezygnacja z ruchu na rzecz wygodniejszej formy spędzania wolnego czasu. Jak i pofolgowanie sobie pod względem kulinarnym. A także procenty robią swoje i powstaje u panów tak zwany brzuszek piwny. Bywa też, że choroba jest winowajcą nadwagi. Może tak być u obydwu płci. Lecz najczęściej jest to przejadanie się, dosmaczanie i dogadzanie sobie używkami.
Odchudzanie po 40 jest tym bardziej trudne, bo spada metabolizm. Nasz organizm znacznie wolniej spala kalorie. Powolna przemiana materii sprawia, że o wiele więcej trzeba włożyć wysiłku w odchudzanie niż to bywa w młodszych latach. A to oznacza jeszcze więcej pracy nad sobą, gdy chcemy być szczupli i sprawni.
Osoby po czterdziestym roku życia i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają więcej czasu dla siebie, bo większość życiowych priorytetów została już osiągnięta. Zbudowany dom lub jest własne mieszkanie w bloku, dzieci odchowane, sytuacja zawodowa ustabilizowana. Czyli będąc około pięćdziesiątki mamy dużo czasu dla siebie. Możemy ten czas spożytkować bezowocnie popijając piwo przed telewizorem i tyjąc. Albo możemy oddać się nowym zajęciom. Na przykład swoim pasjom odkładanym do tej pory. Zacząć zwiedzać świat, czego nie można było robić wcześniej. A teraz można, bo dzieci usamodzielnione. Albo zacząć bardziej dbać o swoje zdrowie i urodę. A więc postawić na ruch i zdrowy tryb życia. Możliwości jest wiele. Wystarczy tylko chcieć. I ważne w tym wszystkim jest to, aby nadmiernie nie przytyć, bo wówczas opuszczą nas chęci do działania.
Nadwaga potrafi skutecznie uniemożliwić ruch i zamknąć wiele drzwi, za którymi jest ciekawy świat. A nawet gdyby nas dopadła nadwaga, to warto od ręki rozpocząć z nią walkę. Puki nie ma otyłości walka z nadwagą nie jest aż taka trudna. Konieczna jednak jest determinacja. Będąc niekonsekwentnym również możemy wszystko zaprzepaścić. Determinacja i konsekwencja, to podstawa.
Najbardziej trudnym i zniechęcającym okresem podczas odchudzania jest moment, gdy nawet podczas drastycznego odchudzania waga nie chce drgnąć. A niestety tak się dzieje zawsze podczas kuracji odchudzającej. Dlatego warto o tym pamiętać i nie można się wówczas załamywać i kończyć kuracji. A wiele osób właśnie tak robi. I tym sposobem zaprzepaszcza wszystkie dotychczasowe efekty odchudzania. A wystarczy wiedzieć, że zmniejszanie wagi ciała, czyli chudnięcie ma to do siebie, że przebiega etapami. Po rozpoczęciu kuracji bardzo szybko zrzucamy 5, 6 kilogramów. Tymi kilogramami jest woda nagromadzona w naszym organizmie. To nie jest już tłuszcz. Na ten trzeba jeszcze poczekać. Po zrzuceniu wody waga stoi w miejscu. I może tak stać kilka lub kilkanaście tygodni. Bo tłuszcz nie daje się tak szybko wykurzyć z naszego organizmu, jak to czyni woda. Dopiero po jakim czasie zaczyna powoli, ale systematyczne spadać waga naszego ciała. Pod warunkiem oczywiście, że nadal jesteśmy w trakcie kuracji odchudzającej.
Najważniejsze podczas procesu odchudzania jest to, aby nie przyjmować zbyt dużo kalorii. A więc nieodłącznym elementem diety odchudzającej jest liczenie kalorii. Bez tego działania trudne jest schudnięcie nie tylko po czterdziestym roku życia, lecz w każdym wieku. Gdyż kalorie i ruch są najważniejsze. Bez aktywności fizycznej trudno będzie zrzucić zbędne kilogramy. Aktywność ruchowa nie musi być aktywnością wyczynową. Ani taką, która będzie dla nas bardzo męcząca. Ważne jest, aby w ogóle ona była. Jak i ważne jest to, aby nasze ćwiczenia ruchowe były urozmaicone. Warto więc na każdy dzień zaplanować inny układ ćwiczeń. Po to, aby nieustannie zaskakiwać nasz organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here