Kawa a odchudzanie

Wielu jest miłośników kawy, którzy regularnie piją ten napój, a do tego od pewnego czasu panuje przekonanie, że kawa wspomaga odchudzanie. Kawa a odchudzanie? Czy dzięki kawie możemy pozbyć się zbędnych kilogramów?

Kawa jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. Działa pobudzająco na układ nerwowy, zapobiega występowaniu rozmaitych zaburzeń. Zapewne mnóstwo osób zadaje sobie pytania: czy kawa wspomaga odchudzanie? Czy kawę można pić w trakcie diety odchudzającej?

Właściwości kawy

Od wieków kawa jest znaną na świecie używką. Zawarta w kawie kofeina przejawia działanie pobudzające, polepsza samopoczucie oraz likwiduje uczucie przemęczenia. Mnóstwo osób twierdzi, że zwiększa motywację, spostrzegawczość i koncentrację, szczególnie przy czynnościach monotonnych. Dodatkowo poprawia pamięć krótkotrwałą. W kawie zamkniętych jest prawie 7000 rozmaitych związków, w tym flawonoidów, jakie pozytywnie działają na zdrowie. Kwas chlorogenowy przejawia silne właściwości antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki, jakie w niezwykle dużych ilościach powstają w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, zalecanego podczas odchudzania się. Dodatkowo kwas chlorogenowy redukuje przyswajanie glukozy w jelitach. Systematyczne spożywanie zielonej kawy (2 filiżanki dziennie) przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej, ponieważ kawa zielona zawiera więcej polifenoli w przyrównaniu do palonej. Dodatkowo istotny jest także sposób parzenia kawy. Najwięcej polifenoli zawiera kawa przygotowana w ekspresie ciśnieniowym i parzona po turecku. Kawa przyspiesza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Ten fakt jest wielokrotnie stosowany przez osoby będące na diecie odchudzającej. Kawa i polifenole w niej zamknięte hamują tworzenie blaszki miażdżycowej, i tym samym przeciwdziałają miażdżycy i działają przeciwzapalnie. Kawa espresso usprawnia mechanizmy trawienia, przez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego. Ze względu na ten fakt, osoby cierpiące na wrzody żołądka oraz dwunastnicy nie powinny spożywać kawy, aby nie nasilać symptomów choroby.

Czy kofeina spala kalorie?

Kofeina przyjmowana w dużych dawkach (300 mg/dobę) pobudza mechanizm termogenezy, w efekcie którego organizm tworzy ciepło, potrzebne do utrzymania stałej temperatury ciała. Oddziałuje tym samym na zwiększenie liczby spalanych kalorii, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Równocześnie pobudza organizm, przygotowując go do tempa intensywnych ćwiczeń. To dlatego większość dostępnych na rynku środków termogennych, wspomagających wypalanie tkanki tłuszczowej, ma w swoim składzie kofeinę. – Należy jednakże pamiętać, iż przyswajana przez picie kawy, wchłania się w mniejszych ilościach aniżeli w wypadku suplementów. Zwróćmy także uwagę na łączenie wartości przyjmowanej kofeiny, występującej zarówno w kawie oraz herbacie, jak również napojach energetycznych. Dawka 1000mg staje się bowiem niebezpieczna dla ludzkiego organizmu.
Czy kawa zmniejsza apetyt?

Zmniejszenie łaknienia w efekcie spożycia dawki kofeiny jest możliwe. Działanie to, bazujące na wzroście poziomu glukozy we krwi, zapewnia jednakże krótkotrwałe efekty. Badania pokazują efektywność związku zwłaszcza w wypadku słodyczy. Dzieje się tak, w efekcie blokowania opiodów – substancji uzależniających, pochodzących ze słodkich przekąsek. Zamknięty w kawie kafestol – związek, jaki łączy się z receptorami opioidowymi układu nerwowego, hamuje ich połączenie z opiodami. Skutkuje to obniżeniem doznania przyjemności po zjedzeniu słodyczy, i co za tym idzie – zmniejszeniem ochoty na nie.

Kawa nie ma kalorii – nie tuczy?

Sprawa kaloryczności kawy wielokrotnie jest źle rozumiana. Jej wartość dla espresso jest niska – filiżanka napoju zawiera bowiem od 1 do 3 kcal. – Często jednakże nieświadomie zawyżamy ją przez dodawanie wysokokalorycznych dodatków, tj. syropów smakowych lub bitej śmietany. Tak podana kawa przyjmuje formę deseru, wyróżnia się zatem analogiczną wartością kaloryczną. Należałoby także pamiętać, iż do cappuccino dodawane jest spienione tłuste mleko, jakie również zawiera dużo kalorii. Kawa podawana w popularnych sieciach gastronomicznych, ze względu na własny rozmiar oraz ogromną zawartość mleka, ma od 200 do 300 kcal. Napój z dodatkiem syropu czy cukru i bitej śmietany może zawierać chociażby 600 kcal. Tak przygotowana kawa winna zatem być okazjonalną radością.

Chociaż przyswajanie kofeiny może w jakimś stopniu przyczynić się do utraty kilogramów czy zapobiec ich przybraniu, nie ma wyraźnych przesłanek świadczących o jej wpływie na znaczącą oraz stałą zmianę wagi. Co więcej, nadużywanie kawy może doprowadzać do bezsenności oraz wywoływać stres, i właśnie w takich sytuacjach przyjmujemy zwiększoną liczbę kalorii. Kluczem do utraty wagi oraz utrzymania jej na stałym poziomie jest racjonalne nastawienie do tematu. Spożywanie kawy z umiarem przede wszystkim poprawi nasze nastawienie oraz koncentrację, równocześnie dając pewność, iż nie szkodzimy naszemu zdrowiu. Należałoby także pamiętać, iż esencją kawy jest espresso i to ono jest dla nas najzdrowsze oraz najmniej kaloryczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here