Jak zbudowane jest ludzkie oko

Oko ludzkie jest jednym z najbardziej złożonych i zachwycających wytworów natury, a jego rozwój trwał setki tysięcy lat. Ewolucja dała nam doskonałe narzędzie, które umożliwia poznawanie świata, funkcjonowanie w nim oraz komunikację z innymi ludźmi. Jednak mało kto z nas wie, jak dokładna jest budowa oka ludzkiego, dlatego też dzisiaj chcielibyśmy przedstawić najważniejsze elementy narządu wzroku, opowiedzieć o tym, jakie pełnią funkcje oraz co robić, gdy nasz wzrok nie działa tak, jak powinien.

Umiejscowienie i poruszanie się

Gałka oczna umiejscowiona jest w oczodole, czyli tworze kostnym mającym na celu ochronę oka przed uszkodzeniami mechanicznymi. Za pomocą nerwu wzrokowego narząd ten połączony jest z układem nerwowym. Za prawidłowe poruszania się gałki ocznej odpowiedzialne są mięśnie gałko-ruchowe. W każdym oku jest ich sześć i umożliwiają one ruch oka oraz utrzymują je w pozycji równoległej.

Oko jest dobrze chronione przez rzęsy i powieki przed ewentualnymi ciałami obcymi, które mogłyby dostać się na powierzchnię gałki ocznej.

Budowa gałki ocznej

Narząd ten zbudowany jest z trzech błon, takich jak zewnętrzna błona włóknista, środkowa naczyniowa oraz wewnętrzna. Pierwsza z nich składa się z twardówki, która jest ciałem nieprzezroczystym przechodzącym w swojej przedniej części w przezroczystą rogówkę. To ona załamuje we właściwy sposób światło. Jest to szkielet gałki ocznej, jednocześnie elastyczny i sztywny.

Na błonę naczyniową składają się: tęczówka, ciało rzęskowate oraz naczyniówka. Dzięki tęczówce każdy z nas ma inny kolor oczu, gdyż w niej magazynuje się dany pigment. W jej centrum znajduje się otwór zwany źrenicą, regulujący ilość światła dostającego się do wnętrza oka. Może ona zmniejszać swoją średnicę w zależności od pory dnia, ilości światła czy też innych warunków panujących na zewnątrz. Ciało rzęskowate utrzymuje soczewkę w optymalnej pozycji, natomiast naczyniówka poprzez naczynia krwionośne dostarcza do siatkówki produkty niezbędne do jej funkcjonowania.

Ostatnią błonę tworzy siatkówka, która zbiera wszystkie dostające się do oka promienie światła. Jej najważniejszym elementem jest plamka żółta, największe w oku skupisko komórek receptorów światła oraz barw.

Ważnym elementem budowy oka jest także soczewka, znajdująca się między rogówką i tęczówką. Spłaszcza się ona lub uwypukla w zależności od odległości oka do obserwowanego przedmiotu, a dzięki niej obraz jest zawsze ostry i wyraźny. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/budowa-oka

Co robić, gdy widzimy niewyraźnie

Czasem zdarza się, że doskonała maszyneria, jaką jest ludzkie oko, nie działa poprawnie. W dzisiejszych czasach wielu ludzi cierpi na różnego rodzaju schorzenia narządu wzroku, takie jak np. krótko-, lub dalekowzroczność, czy astygmatyzm. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów takich jak np. soczewki kontaktowe Acuvue, które mogą w takich przypadkach pomóc. Jeśli zauważysz u siebie pogorszenie widzenia, nie warto się załamywać. Wystarczy udać się do lekarza okulisty, który z pewnością znajdzie odpowiednie rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here