Dieta na przybranie masy ciała

Powszechnym zjawiskiem jest zamartwianie się o swoją wagę. Jednak dużo częściej ludzie martwią się, że ważą za dużo. Rzadziej można spotkać osoby niezadowolone ze swojej niskiej wagi. Mimo to tacy ludzie istnieją i zadają sobie oraz innym pytanie – jak szybko przytyć?

Kiedy przytycie jest konieczne?

Duży odsetek ludzi cierpi na niedowagę. Ta sytuacja może być spowodowana niedoborami, np.: białka, energii czy innych ważnych składników odżywczych. Oznacza to, że organizm otrzymuje dużo mniej cennych kalorii, niż ich zużywa. W takim wypadku, aby dać sobie rady z codziennym funkcjonowaniem, czerpie kalorie z rozpadu własnych tkanek. Cały ten proces prowadzi do wychudzenia. Wychudzenie organizmu można określić chociażby za pomocą wskaźnika BMI, który w danym wypadku będzie wynosił poniżej 18,5 kg/m2.

Duży spadek masy ciała nie zawsze spowodowany jest brakiem jedzenia lub złą dietą, która nie potrafi dostarczyć organizmowi wszystkich cennych składników odżywczych. Nagłe wychudzenie, niedowaga to często efekt przebytej choroby – nowotworu, przewlekłej choroby zakaźnej, zespołu złego wchłaniania, jadłowstrętu psychicznego czy innych, mniej znanych dolegliwości. Niedowaga jest także często efektem stresu, którego w obecnych czasach mamy w nadmiarze. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, nie możemy się dziwić, że przybranie na wadze to często tak samo ciężki i trudny proces, jak chudnięcie.

Jednym z rozwiązań może być konsultacja z dietetykiem, który dzięki swojej wiedzy, może wspomóc przybieranie na wadze. Innym, dużo wygodniejszym sposobem może być catering dietetyczny, który za pomocą doskonale zbilansowanej diety sukcesywnie będzie się starał zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne organizmu.

Kluczowe zasady diety na przytycie

Nie jest prawdą, że aby przytyć trzeba jeść wszystko w jak największych ilościach, nieważne, czy zdrowo, czy nie. W diecie na przytycie kluczowa jest odpowiednio zbilansowana dieta, którą należy wprowadzać stopniowo, tak, by organizm nie poczuł się przeciążony. Zbyt kaloryczne potrawy wprowadzone od razu i jedzone w regularnych odstępach mogłyby być fatalne w skutkach. Dla niedożywionej osoby bardzo często mogłoby to się zakończyć biegunką, nudnościami, a nawet wymiotami.

W diecie na dodatkowe kilogramy na pewno nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości białka (powinno stanowić 15% składników odżywczych), tłuszczu (30%) oraz węglowodanów (55%). Szacowana ilość dostarczanych dziennie kalorii w przypadku diety na przytycie powinna wynosić ok. 3500 – 3600. Lepszym sposobem ocenienia, ile dziennie kalorii powinniśmy dostarczyć, jest obliczenie własnego zapotrzebowania i dodanie do niego 300 – 500 kalorii. Musimy pamiętać, że przyrost masy ciała następuje stopniowo, tygodniowo powinno nam przybyć ok. 0,5 kg. Nie spodziewajmy się nagle 5 kg na plusie.

Jeśli istotna jest dla nas wygoda i sprawdzona dieta, a także ograniczony czas spędzany w kuchni, warto skusić się na catering dietetyczny Toruń. Aby wybrać dla siebie najlepszy, konieczne trzeba skorzystać z serwisu dietly.pl, gdzie, po podaniu wszystkich interesujących nas parametrów, dostaniemy listę najlepszych firm cateringowych z okolicy z opiniami klientów i ofertami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here