Zdrowa dieta – czy warto?
Na pytania odpowiada dietetyk Marcin Wierzbiński z serwisu dietetyk.edu.pl
Niezdrowe jedzenie można znaleźć wszędzie: na półkach każdego marketu, w kiosku, w galerii i na mieście. Restauracje serwujące tak zwany fast food otwierają kolejne lokale z zatrważającą prędkością, coraz częściej mamy okazję oraz ochotę zjeść szybkie, wygodne i satysfakcjonujące nasze kubki smakowe jedzenie. Dla wielu z nas ciastko do kawy, batonik w przerwie w pracy, czy chipsy i popcorn pogryzane przed telewizorem to już codzienność.
Jest to jednak błędne koło, spirala wciągająca nas w coraz bardziej niezdrowe nawyki żywieniowe. Cukier, składnik większości przekąsek sklepowych, ciast, batoników i ciastek, jest bardzo niezdrową dla nas substancją w większych ilościach. Od cukru możemy się również uzależnić: spożycie go uwalnia dopaminę w naszym mózgu, czyli hormon szczęścia. Ta bardzo szybka, pozytywna reakcja organizmu sprawia, że coraz częściej odczuwamy chęć na zjedzenie czegoś słodkiego. Z czasem nasz mózg wytwarza tolerancję na pewne ilości cukru, więc musimy spożyć go jeszcze więcej, aby zaspokoić swoje potrzeby. Tłuszcz natomiast jest nośnikiem smaku wielu potraw, co znaczy, że jego duże ilości wzmacniają nasze odczucia smakowe, zadowolenie i satysfakcję z intensywnego smaku potrawy. Jednak składnik ten, w szczególności w produktach odzwierzęcych, również prowadzi do groźnych konsekwencji zdrowotnych.
Składniki odżywcze, które przyjmujemy wraz z pożywieniem, są dla nas źródłem energii, ale również budulcem dla naszego organizmu: używa on ich do regeneracji komórek i budowy nowych, do zwalczania infekcji i poprawnego przeprowadzania wszelkich funkcji naszych narządów. Nasz jadłospis ma bardzo duży wpływ na nasze życie, jego jakość i długość. Zdrowa dieta jest zatem na pewno rozsądnym wyborem. Niestety, zmiana dawnych przyzwyczajeń nigdy nie jest tak łatwa, jak się wydaje.
Jak ograniczyć cukier i tłuszcz w diecie?
Jak zostało to wspomniane wyżej, cukier i tłuszcz to składniki, które prowadzą do bardzo szybkiego odczucia satysfakcji z jedzenia, przez co spożywanie ich może być uzależniające. Przy zwalczaniu uzależnień zawsze jednym z najważniejszych czynników jest silna wola oraz chęć zmiany swoich przyzwyczajeń. Nieuleganie pokusie z każdym dniem jest łatwiejsze, ponieważ nasz organizm zaczyna powoli przyzwyczajać się do braku nadmiarów cukru. Trzeba jednak, szczególnie przez pierwsze parę tygodni, być bardzo ostrożnym i surowym wobec siebie – wtedy efekty odstawienia cukru pojawią się szybciej i cały proces będzie łatwiejszy na dłuższą metę.
Istnieją różne sposoby ułatwienia sobie samemu tego trudnego procesu. Oto niektóre z nich:
- zamień słodycze na owoce. Owoce zawierają duże ilości naturalnych cukrów, więc również mogą zaspokoić twój cukrowy głód, jednocześnie dając wiele witamin i nie posiadając niezdrowych tłuszczów często obecnych w sklepowych słodyczach. Jeśli chodzi o słodkie napoje – zamień je na sok owocowy (ale najpierw sprawdź, czy nie zawiera on cukru innego niż ten naturalnie występujący w owocach!)
- zamiast hamburgera lub smażonego bekonu, usmaż warzywa lub tofu na oleju roślinnym. Tłuszcz odzwierzęcy jest mniej zdrowy niż roślinny, a warzywa dodatkowo zawierają wiele witamin oraz błonnik. Warzywa takie jak kalafior możesz usmażyć w panierce – nie jest to najzdrowsza opcja, ale jeśli czujesz dużą chęć na tłusty obiad, jest to lepszy pomysł niż hamburger.
- przygotuj własne frytki w piekarniku. Są o wiele zdrowsze niż te smażone na głębokim tłuszczu, podawane w większości restauracji fast food. Domowe frytki możesz doprawić ulubionymi przyprawami. Smakują świetnie i mogą pomóc ci zaspokoić chęć na coś niezdrowego.
Zdrowa dieta nie polega na ograniczeniu się na miesiąc, i potem powrocie do dawnych, niezdrowych nawyków. Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych to zmiana myślenia o swoich codziennych posiłkach, automatyczne wybieranie zdrowszej alternatywy. Warto to zrobić, dla siebie, swojego organizmu i samopoczucia.