Botoks - wstrzykiwanie toksyny botulinowej
fot. freepik.com / look-studio/

Któż z nas nie marzy o tym, aby być zawsze pięknym i młodym? Medycyna estetyczna staje dziś na głowie, aby to marzenie dla nas spełnić. Jakiś czas temu jedną z najpopularniejszych metod odmładzania i wygładzania zmarszczek był botoks. Dziś jest wiele innych metod, które pomogą nam się z tym uporać, jednak my przyjrzymy się bliżej zabiegom, w których stosowana jest toksyna botulinowa.

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/botoks-czym-jest-i-jak-dziala/

Toksyna botulinowa – co to takiego?

Bakteriom Clostridium botulinum, zwanym inaczej laseczkami jadu kiełbasianego, zawdzięczamy zabieg medycyny estetycznej, zwany botoksem. Występują one w glebie, w układzie pokarmowym zwierząt oraz na dnie zbiorników wodnych. Toksyna botulinowa działa tak, aby czasowo sparaliżować mięśnie, a w konsekwencji rozluźnić je wraz z pomarszczoną skórą. Takie zastrzyki z botoksu pomagają w wygładzeniu zmarszczek mimicznych wokół oczu, bruzd na czole oraz w okolicach ust.

Według lekarzy medycyny estetycznej zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej domięśniowo jest zabiegiem stosunkowo prostym i bezpiecznym. Powikłania po nim występują zaledwie u 1 procenta pacjentek. Ważne jednak, aby odbywał się on pod kontrolą dermatologa, lekarza medycyny estetycznej lub chirurga plastycznego.

Kiedy poddać się botoksowi i co jeszcze można nim leczyć?

Jeśli jesteśmy zainteresowani tego typu zabiegami, możemy zacząć z nich korzystać już wówczas, gdy pojawiają się na naszej twarzy pierwsze zmarszczki mimiczne. Wczesne wstrzykiwanie botoksu może spowolnić proces pogłębiania się zmarszczek. Lepiej jednak poczekać z tym do ukończenia 30 roku życia. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i odpowiedni tryb życia również na długo uchronią przed pogłębianiem się zmarszczek.

Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej są również wykorzystywane do leczenia różnych schorzeń. Wśród nich można wymienić migrenę, nadmierną potliwość, depresję, a także dystonię mięśniową czy mózgowe porażenie dziecięce.

Warto również pamiętać o tym, że botoks może dawać także skutki uboczne. Bóle głowy, bóle szyi, podwójne widzenie, nudności, reakcje uczuleniowe to najczęściej występujące niepożądane skutki zastosowania toksyny botulinowej.

Zobacz też: http://dobrenawyki.pl/jakie-sa-rodzaje-alergii-i-ich-objawy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here