Jest jednym z najsmaczniejszych owoców na świecie. Ma jednak tak charakterystyczny i mocny smak, że albo się go kocha, albo nienawidzi. Ananas jest produktem o szerokim wachlarzu zastosowań. Można jeść go pod jego tradycyjną postacią lub uzupełniać nim większość słodkich dań i potraw. W tych słonych także odnajduje się on znakomicie. Gości między innymi w popularnej pizzy hawajskiej, w połączeniu z serem i szynką. Ananas na odchudzanie też okazuje się bardzo skuteczny, co wynika z jego specyficznych właściwości odżywczych. Czy zatem osoby, które wciąż próbują bezsilnie schudnąć, rzeczywiście powinny częściej go spożywać i uwzględniać go w swoich codziennych jadłospisach?
Owoc ananasa wyróżnia się niezwykłym składem, w którym znalazło się miejsce dla zróżnicowanych związków i substancji. Są to przede wszystkim różnego typu kwasy, ale też witamina C, błonnik pokarmowy, wanilina, bromelina i cukier (ale ten pochodzenia naturalnego, czyli wartościowa fruktoza). Działanie odchudzające gwarantuje mu przede wszystkim bromelina. Jest to związek o naprawdę niezwykłych właściwościach, którego spożycie może przynieść szczególnie dobre rezultaty u osób próbujących się odchudzać. To on na pewno ułatwi im ten trudny etap w życiu. Bromelina nagromadzona niemalże w każdej części owoców ananasa (nawet w jego łodydze) przenika błyskawicznie do samego organizmu i tam rozpoczyna swoje działanie. A jest ono naprawdę świetne! Związek ten usprawnia trawienie białek i tłuszczy. W ten sposób usprawnia całą przemianę materii i przyspiesza jej ogólne tempo. Bromelina ma także korzystny wpływ na całe zdrowie, ponieważ działa przeciwzapalnie i zmniejsza występujące na ciele obrzęki. Jako że ananasy są jej najlepszym źródłem, trzeba je po prostu jeść, aby te wszystkie efekty móc osiągnąć.
Ananas na odchudzanie sprawdza się znakomicie również z tego względu, że, podobnie jak większość owoców i warzyw, jest on naturalnym źródłem błonnika pokarmowego. Związek ten wypełnia żołądek i sprawia, że człowiek szybciej odczuwa pełne nasycenie. Może jeść mniej, a wcale nie czuje się głodny – podświadomie zmniejsza objętość i ogólną wartość kaloryczną wszystkich posiłków, co umożliwia mu stałą utratę wagi. Sam błonnik pokarmowy nie jest natomiast w pełni trawiony przez ludzki organizm. Zostaje wydalony, a wraz z nim usuwane są złogi, zbędne produkty przemiany materii, bakterie i inne szkodliwe związki. Błonnik to też naturalne i zdecydowanie najlepsze lekarstwo na zaparcia. Osoby, które mają więc problemy z wypróżnianiem się i sądzą, że to przez nie nie mogą schudnąć, powinny jeść ananasy jak najczęściej – nawet codziennie!
Komu jednak taki ananas może rzeczywiście ułatwić odchudzanie? Czy każdy, kto zacznie go spożywać, nagle stanie się smukły i zgrabny? Na te pytania warto sobie odpowiedzieć, zanim w ogóle włączy się go do codziennej diety. Bo mimo iż ananas wykazuje się korzystnymi właściwościami, typowo odchudzającymi, sam w sobie nie jest wystarczającym środkiem dopuszczającym do utraty zbędnych kalorii. Polecany jest osobom, które już stosują racjonalną dietę, ale po prostu nie mają czasu na ćwiczenia fizyczne. Przez brak dostatecznej porcji aktywności w ciągu dnia ich układy metaboliczne działają na zwolnionych obrotach, a wprowadzane pokarmy nie mogą być szybko i odpowiednio trawione. Ananas zapewni też spore korzyści tym osobom, którym udało się już ukończyć dietę i schudnąć, ale obawiają się efektu jojo i nie chcą do niego doprowadzić. Jako że jest to owoc bardzo zdrowy, włączenie go do codziennej diety nikomu nie powinno zaszkodzić.
A jak spożywać taki ananas na odchudzanie? Znając wszystkie jego pozytywne właściwości i możliwe działanie dietetyczne, niezaznajomiony z tematem człowiek mógłby po prostu pomyśleć, że jedząc ten owoc w jego naturalnej postaci, zapewni sobie szybszą utratę wagi. Nie do końca tak to jednak działa. Najlepszym działaniem odchudzającym wykazują się bowiem specjalistyczne preparaty zawierające odpowiednie dawki ananasa. Oddziałują one na organizm nieco inaczej niż świeże owoce. Kryjące się w nich związki, chociażby opisana już bromelina, uwalniane są dopiero w momencie, gdy tabletka przedostanie się do samych jelit. Tam rozpoczynają swoje działanie i cały ich potencjał może zostać świetnie wykorzystany.
Stosując środki zawierające substancje występujące naturalnie w ananasie, należy też przestrzegać ściśle kilku zasad. Koniecznie jest bowiem picie sporej ilości wody. Jako że ananas może mieć działanie moczopędne, nie wolno dopuścić do tego, by cała kuracja odchudzająca odwodniła organizm. Spożywając zawierające go preparaty, powinno się jednocześnie przyjmować przynajmniej dwa litry płynów dziennie (najlepsza będzie zwykła woda). Błonnik pokarmowy, który jest jednym z głównych składników ananasów, wchłania bowiem płyny jak gąbka, przez co może doprowadzić do wysuszania się skóry. W konsekwencji traci ona swój dobry wygląd, a człowiekowi zaczynają dokuczać jeszcze większe zaparcia. Jedząc błonnik, trzeba zatem pić dużo wody.