Aminokwasy w diecie sportowca – czy warto je suplementować?

0
434

Zapotrzebowanie na makro- i mikroskładniki osoby aktywnej fizycznie różni się od zapotrzebowania typowego „kanapowca”. Wielu sportowców sięga po suplementy diety, które mają pokryć ewentualne niedobory i wspomóc ich w budowaniu atletycznej sylwetki i osiąganiu dobrych wyników sportowych. Do popularnych suplementów zaliczymy preparaty zawierające aminokwasy. Czy warto je przyjmować?

Czym są aminokwasy?

Aminokwasy to związki organiczne składające się z cząsteczek węgla, azotu, tlenu i zmiennej grupy łańcucha bocznego. Wyróżnimy aminokwasy białkowe i niebiałkowe. Kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mają te pierwsze. 

Aminokwasy są ważnymi składnikami budulcowymi mięśni. Ponadto odgrywają ogromną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie, a w tym w produkcji hormonów, enzymów czy płynów ustrojowych. 

Aminokwasy dzielimy na egzogenne, endogenne i warunkowo niezbędne. Pierwsze z nich trzeba dostarczać wraz z pożywieniem, drugie są syntetyzowane w organizmie, natomiast trzecie organizm jest w stanie sam produkować, jeśli dostanie odpowiednie ilości aminokwasów będących ich prekursorami. 

Czy warto przyjmować suplementy zawierające aminokwasy?

Osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny rozważyć suplementację preparatami zawierającymi aminokwasy egzogenne rozgałęzione, czyli leucynę, izoleucynę i walinę. Te trzy związki mają szczególne znaczenie w procesie regeneracji mięśni po intensywnych treningach. Ponadto są odpowiedzialne za budowę masy mięśniowej, a także zmniejszają uczucie zmęczenia po ćwiczeniach. 

Białko z pożywienia może mieć pełny lub niepełny profil aminokwasowy. Pełny profil zawierają zwykle produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso, jaja, ryby czy sery. Niepełny natomiast występuje w artykułach roślinnych, tj. orzechy, nasiona czy niektóre produkty zbożowe. Jeśli sportowiec spożywa produkty o niepełnym profilu aminokwasowym (np. jest na diecie wegańskiej), jego organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować. Wówczas pomocne są suplementy, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. 

Inne korzyści wynikające z suplementacji aminokwasów to:

  • wsparcie pracy wątroby, ośrodkowego układu nerwowego i układu hormonalnego,
  • poprawa wyglądu skóry,
  • opóźnienie powstawania zmarszczek.

Preparaty zawierające aminokwasy – podobnie jak wszystkie inne suplementy – należy przyjmować z rozwagą i umiarem. Dla pełnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów dawkę trzeba dopasować do wagi ciała i intensywności treningów. 

Nie bez znaczenia jest również marka suplementu. Warto wybrać preparat znanego i cenionego producenta, który przestrzega najwyższych norm jakości i bezpieczeństwa. Na stronie olimpstore.pl znajdziesz produkty renomowanych firm Olimp Sport Nutrition czy Biogenix. Ofertą są produkty zawierające konkretne aminokwasy (np. argininę czy cytrulinę) oraz kompleksy aminokwasowe w formie kapsułek, tabletek, proszku, płynu i shotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here