Estrogeny mają ogromny wpływ na kondycję włosów u kobiet w ciąży
fot. Pixabay.com

Każda kobieta, która była kiedykolwiek w ciąży, wie, w jakiej kondycji potrafią być wówczas włosy. Piękne, lśniące, mocne i gęste. Która z Was nie marzy o tym, aby były takie już zawsze? Jednak za taki stan włosów odpowiada ciążowe stężenie hormonów we krwi. Jakich? Sprawdźcie same!

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/dlaczego-wlosy-w-ciazy-nie-wypadaja/

Czym są estrogeny i jaki mają wpływ na włosy w ciąży?

Estrogeny, zwane też żeńskimi hormonami płciowymi, działają w kobiecym ciele przez całe jej życie. Odpowiadają za jej dobrostan psychiczny i popęd seksualny, regulują cykl miesiączkowy, zapobiegają osteoporozie, regulują gospodarkę lipidową. Szczególną rolę pełnią jednak, gdy kobieta zachodzi w ciążę. Poziom tych hormonów zaczyna znacznie rosnąć, są one bowiem niezbędne do przygotowania macicy do przyjęcia zarodka, a także do utrzymania i donoszenia ciąży.

Ich wysoki poziom w organizmie nie pozostaje bez wpływu na włosy. Zaburza on w pewien sposób normalny cykl wzrostu włosów i sprawiają, że fryzura z miesiąca na miesiąc staje się coraz gęstsza. Włosy niejako tracą ostatni etap swojego naturalnego rozwoju – czyli ich wypadanie. Dlatego na szczotce czy po kąpieli zaobserwować można znacznie mniejszą liczbę włosów niż przed zajściem w ciążę.

Co dzieje się z włosami po urodzeniu dziecka?

Euforia, związana z bujną fryzurą, maleje niestety po urodzeniu dziecka. Poziom estrogenów zaczyna spadać, wracać do normy sprzed ciąży. Tym samym jego zbawienny wpływ na mieszki włosowe ulega zmniejszeniu. Choć faktycznie nie jest to przyjemne, gdy z niepokojem obserwować można jak włosy wychodzą z głowy niemal garściami, nie jest to powód do rozpaczy. Wszystko jest w porządku, a nadmierne wypadanie skończy się, gdy poziom hormonów w organizmie zostanie ustabilizowany. Włosy odrosną z biegiem czasu, a fryzura, zwłaszcza wsparta domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, odzyska blask.

Dodatkowo dietę można wzbogacić o produkty bogate w witaminy z grupy B. Te nie zaszkodzą maleństwu, nawet jeśli kobieta karmi piersią. Natomiast z pewnością wpłyną na nadmierne wypadanie włosów i choć trochę je zminimalizują. Najlepszy do pielęgnacji włosów w tym czasie będzie również delikatny szampon dla dzieci. Lepiej wówczas włosów nie przemęczać kosmetykami o ciężkim składzie. Zregenerują się one po kilku miesiącach, ale póki co potrzebna im jest delikatna pielęgnacja.

Zobacz też: http://dobrenawyki.pl/gdy-kobieta-potrzebuje-przeszczepu-wlosow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here