naturalne witaminy

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Aby było to możliwe, musimy zadbać o to jak się odżywiamy. To właśnie z pożywieniem przyjmujemy bowiem nie tylko niezbędne do życia składniki odżywcze, ale również witaminy, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wielu organów naszego ciała. Przyjrzyjmy się więc im nieco bliżej i sprawdźmy, w jakiej formie najlepiej je przyjmować.

Czym są witaminy i za co odpowiadają?

Witaminy odgrywają ogromną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, układu nerwowego, podział komórek czy stan naszych kości. To od ich poziomu zależy wygląd naszej skóry, włosów czy paznokci. Spowalniają procesy starzenia się oraz wzmacniają nasz układ odpornościowy. Słowem, są niezbędne do tego, byśmy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem.

Czym jednak są? Mówiąc najprościej są to chemiczne związki organiczne, które rozpuszczają się w wodzie lub w tłuszczach. Mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ wspomagają wszystkie procesy, które zachodzą w naszych ciałach. Co ważne, nie stanowią one jednorodnej grupy i charakteryzują się różnorodnym składem chemicznym.

Witaminy naturalne i syntetyczne

Większość z nas nie zastanawia się nad tym, że istnieją dwa rodzaje witamin. Gdy odczuwamy niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o niedoborach, sięgamy po dostępne zarówno w aptekach jak i sklepach suplementy diety. Tymczasem nie zawsze jest to najlepszy pomysł. W składzie takich tanich środków znajdziemy bowiem witaminy wytwarzane w sposób syntetyczny. Co więcej, w różnego rodzaju suplementach znajdują się bardzo wysokie ich dawki. Wskutek tego możemy przedawkować witaminy, co ma tak samo negatywny wpływ na nasze zdrowie, jak ich brak.
Dlatego też, chcąc zachować równowagę organizmu, należy stawiać na naturalne witaminy, czyli te, które znajdują się w produktach spożywczych.

Gdzie znajdę naturalne witaminy?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Większość witamin znajdziemy w owocach i warzywach. Wyjątkiem jest witamina D3, którą nasz organizm potrafi samodzielnie syntezować jeśli przebywamy na słońcu, oraz witamina B12, która znajduje się przede wszystkim w produktach odzwierzęcych. Dlatego też, odpowiednio urozmaicona dieta, w której znajdziemy różnorodność produktów roślinnych, jest najprostszym sposobem na to, by uzupełnić wszystkie niedobory witamin. Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że jedzenie, które spożywamy, powinno być jak najmniej przetworzone.

Czasem jednak zdarza się tak, że to co jemy, nie wystarcza. Wówczas warto sięgnąć po preparaty, które w swoim składzie mają naturalne witaminy, czyli pochodzące np. z wyciągów z roślin. Są one bowiem bezpieczniejsze, niż syntetyczne preparaty.

Podsumowując, jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie swojego organizmu, lepiej nie korzystać z syntetycznych suplementów diety, które nie zawsze są w stanie dostarczyć nam dawki witamin, jakiej rzeczywiście potrzebujemy. O wiele lepszym pomysłem jest przyjmowanie witamin naturalnych, które są lepiej wchłaniane, a przy tym bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here