syndrom DDA

Nie każdy z nas miał szansę dorastać w dobrych warunkach. Dzieje ludzkie potrafią być różne, jednak szczególnie poruszające są historie dzieci, których dzieciństwo było pełne nieprzyjemnych przeżyć. Wszystko dlatego, że ich konsekwencje pojawiają się, gdy zaczynają dorastać. Tak jest z DDA, czyli Dorosłymi Dziećmi Alkoholików, u których syndromy problemu pojawiają się zazwyczaj podczas zakładania własnej rodziny. Na szczęście wiedza w tym temacie jest coraz szersza, a leczenie (terapia) – skuteczne.

Typowe objawy syndromu DDA

Wchodząc w wiek dorosły, osoby DDA rozpoczynają własne życie i w naturalny sposób chcą odciąć się od złych wspomnień. Niektórym się to w pełni udaje, innym doskwierają różnego rodzaju negatywne objawy. Nie powinniśmy się ich w żadnym wypadku wstydzić. Przecież sami się do nich nie przyczyniliśmy. Objawy jednak mogą być dla nas oraz dla bliskich nam osób niepokojące i stać na drodze do osobistego szczęścia.

Do objawów tych zaliczyć można:

  • obniżenie poczucia własnej wartości i problemy z konsekwentnym dążeniem do celu,
  • niezdolność do określania oraz obrony granic własnych i cudzych,
  • nadmierne poczucie odpowiedzialności,
  • problemy z określeniem swojej roli płciowej, osobistej i zawodowej,
  • problem z zachowaniem równowagi emocjonalnej,
  • podejmowanie ryzykownych zachowań, takich jak korzystanie ze środków psychoaktywnych, zachowania agresywne i autoagresja.

DDA nazbyt często mogą popadać w skrajne stany emocjonalne, przechodzić huśtawki emocjonalne, w tym przejawiać złość, wstyd, lęk, smutek. Widzą świat w czarno-białych barwach. Boją się bliskości lub pragną akceptacji za wszelką cenę. Co ciekawe, syndromy te nie dotykają tylko dzieci rodziców uzależnionych od alkoholu, ale również pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie problemem był hazard, narkomania, poważna choroba, rygoryzm religijny.

Konsekwencje braku leczenia objawów DDA

Każdy jeden z wymienionych objawów może istotnie wpływać na życie osoby DDA. Jednak badania wykazują, że w przypadku Dorosłych Dzieci Alkoholików zwykle występuje więcej, niż jeden z nich. Podstawowymi ich konsekwencjami są: podejmowanie złych wyborów i problem z odnalezieniem szczęścia. Zdarza się, że DDA podświadomie wiążą się z partnerami, którzy wykazują patologiczne zachowania. Z kolei w sytuacji, gdy osoby DDA odnajduje drugą połówkę, która wykazuje pozytywne zachowania, to trudno jest im jej zaufać i nie potrafią się przed nią otworzyć.

Jednakże konsekwencje DDA nie odnoszą się jedynie do życia osobistego, ale mogą również ograniczać nas zawodowo. Problemem są wtedy nawet najprostsze wybory. Osoby DDA może też cechować agresywne usposobienie wobec współpracowników lub wręcz odwrotnie – mogą stawać się “firmowym człowiekiem” bez charakteru. 

Konsultacja online dla osób z objawami DDA

Trudno jest samodzielnie walczyć z objawami DDA. Z całą pewnością najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z psychoterapeutą i rozpoczęcie regularnej psychoterapii, która daje świetne efekty w podnoszeniu jakości życia. W dzisiejszych czasach można poradzić się specjalisty bez wychodzenia z domu. Sieć Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic umożliwia swoim klientom konsultacje online.

Wystarczy zapisać się na wizytę (poprzez formularz online lub telefonicznie). Do porady online potrzebne są jedynie komputer z mikrofonem i kamerą. Zatrudnieni w PsychoMedic specjaliści gwarantują pełną anonimowość. Wysłuchają Cię i podpowiedzą, co możesz zrobić, aby się zmienić i dokonywać wyborów, które będą dla Ciebie najlepsze. Będą Twoją pomocną dłonią w chwilach słabości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here