Masło shea to bardzo częsta pozycja występująca w składach najróżniejszych kosmetyków. Znajdziemy je między innymi w kremach do twarzy, odżywkach do włosów czy balsamach do ciała. Po tym śmiało można wnioskować, że jest to produkt uniwersalny, który sprawdza się na wielu płaszczyznach. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym masełku i sprawdź, w czym jeszcze może Ci pomóc!
Masło shea – co to takiego?
Masło shea pochodzi z owoców drzewa masłosza Parka. Branża kosmetyczna interesuje się głównie jego orzechami, zaś spożywcza – nasionami. To właśnie z nich pozyskiwany jest olej roślinny o konsystencji pasty. Sam produkt ma barwę białą i jest praktycznie bezzapachowy. Masło shea jest prawdziwym błogosławieństwem dla Afrykańczyków, ponieważ zapobiega utracie wody przez skórę i natłuszcza, co jest przydatne podczas panujących tam upałów. Masłosz Parka nazywany jest wręcz drzewem życia, dlatego jego owoce zalicza się do daru niebios.
W pozyskiwaniu masła shea duże znaczenie ma proces rafinacji. Polega on na oczyszczeniu i filtrowaniu produktu, tak by był gładszy i prezentował się estetycznie. Jednak podczas wykonywania tego typu działań, olej zostaje pozbawiony wielu dobroczynnych substancji. Wybór konkretnego rozwiązania zależy wyłącznie od konsumenta. Komuś mogą nie przeszkadzać grudki pojawiające się w używanym przez niego kosmetyku, a kogoś mogą drażnić. Decyzja należy więc do głównego zainteresowanego.
Jakie właściwości ma masło shea?
Nie bez powodu masło shea jest głównym składnikiem wielu kosmetyków. Producenci bardzo często używają jego nazwy zachwalając swój produkt, co wskazuje na moc, jaką niesie za sobą to uniwersalne masełko. Jak prawie każdy olej, masło shea ma wyjątkowe właściwości natłuszczające. Pomaga skórze się regenerować i dogłębnie ją nawilża, zatrzymując wodę w naskórku. Tak jak wcześniej było wspomniane, w Afryce traktuje się je jak dar. Chroni skórę przed słońcem, jak i łagodzi ją po zbyt długim i intensywnym opalaniu. Ponadto ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Chętnie używają go osoby o dojrzałej cerze, by cofnąć oznaki starzenia dzięki właściwościom przywracającym jędrność i elastyczność. Żeby jednak masło shea faktycznie spełniało swoje zastosowanie prawidłowo, powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła, takiego jak https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Wiemy już, że produkt ten z pewnością sprawdzi się na skórze. Ale czy może pomóc nam w czymś jeszcze?
Masło shea i jego zbawienny wpływ na włosy
Chociaż masło shea świetnie sprawdza się również w branży spożywczej, najczęściej wykorzystywane jest do produkcji kosmetyków. To jednak nie tylko kremy do twarzy czy balsamy, ale również odżywki i maski do włosów. Masło shea doskonale wpływa na kondycję kosmyków dostarczając im witamin i minerałów, które odpowiedzialne są za ich prawidłowy wzrost. Co ważne, wpływa bezpośrednio na cebulki, przez co wzmacnia i zagęszcza fryzurę. Po użyciu masła shea włosy stają się miękkie, błyszczące i nawilżone.