Co robić, żeby schudnąć?

Nadwaga i otyłość to zdecydowanie istotny problem w XXI wieku. Niestety są to przypadłości bardzo często bagatelizowane, a niosą za sobą bardzo dużo negatywnych konsekwencji. Warto na początku rozróżnić czym jest nadwaga, a czym otyłość. Nadwaga to stan stosunkowo niewielkiego przekroczenia naszej wagi prawidłowej. Nie jest jeszcze mocno groźny dla naszego organizmu, ale powinien być pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Mając nadwagę zaczynamy odczuwać pierwszy dyskomfort związany z naszym wyglądem, ponieważ po prostu zaczynamy tyć i staje się to widoczne. Należy monitorować nasz współczynnik BMI, tak aby jeszcze zanim osiągniemy nadwagę, zacząć przeciwdziałać. Współczynnik ten jest liczony jako waga podzielona przez nasz wzrost do kwadratu. Osiągnięcie wyniku w przedziale 18,5 – 24,9 oznacza, że mamy wagę prawidłową. Kiedy nasz współczynnik znajduje się pomiędzy 25 a 29,9 mamy nadwagę. BMI powyżej 30 to już otyłość, która dzieli się jeszcze na trzy stopnie. Oczywiście I stopień to stan, który osiągamy jako pierwszy po nadwadze. Kolejne dwa stopnie otyłości charakteryzują się coraz większymi zmianami w naszym organizmie i są jeszcze bardziej ryzykowne. Trzeci stopień to już zdecydowanie powód do zmartwień.
Wiedząc czym różni się nadwaga i otyłość należy zastanowić się jak zrzucić zbędne kilogramy i w ten sposób zadbać o swoje zdrowie. Przeszukując ogromne zasoby internetu znajdziemy liczne sposoby na odchudzanie. Jednak każde źródło posiada swoje własne metody, a najczęściej związane jest to z promocją jakiegoś środka leczniczego lub usług trenera. Skupiając się na całości podejścia do tematu walki z naszą wagą możemy wyróżnić trzy sposoby podejścia do tej sprawy: dieta, sport oraz medycyna. Należy dodać, że skupienie się na jednym z aspektów może nie być dla nas korzystne, a nawet może okazać się szkodliwe. O ile uda nam się osiągnąć efekt schudnięcia, tak możemy nabawić się innych problemów zdrowotnych. Dlatego też warto próbować połączyć te trzy sposoby podejścia do tematu walki ze zbędnymi kilogramami. Najsłuszniejszym wyborem wydaje się być jednoczesne posiadanie diety i uprawianie sportu. Kwestie medyczne dotyczą już osób z bardziej zaawansowaną otyłością.
Kwestia diety w obecnych czasach jest z jednej strony łatwa a z drugiej bardzo trudna. Łatwa, ponieważ zdobycie odpowiednich produktów w dobie internetu i supermarketów nie jest trudne. Proste jest również znalezienie dietetyka, który pomoże nam zaplanować naszą dietę. Z drugiej strony wszechobecne pokusy w postaci słodyczy czy fast foodów nie ułatwiają sprawy. Znalezienie dobrego dietetyka też nie jest sprawą oczywistą. W internecie mnóstwo jest osób oferujących swoje porady, jednak nie zawsze wiemy jaką wiedzę one posiadają. Warto szukać osób, które ukończyły Uniwersytet Medyczny, ponieważ takie osoby mają również dużą wiedzę o organizmie człowieka. Jeśli dodatkowo posiadają kilka lat doświadczenia w zakresie dietetyki to warto skorzystać z ich usług. Należy unikać tanich ofert, które są często budowane na zasadzie takiego samego planu dla wszystkich. Takie podejście może nam mocno zaszkodzić. Nie mniej jednak najlepszą praktyką wydaje się być skorzystanie z usług dietetyka na żywo i odbywanie regularnych wizyt. W ten sposób jesteśmy stale kontrolowani, a nasza ewentualna utrata wagi jest monitorowana. Dobry dietetyk nie doprowadzi do tego, że utracimy wagę zbyt szybko, ponieważ taka sytuacja nie jest korzystna. Ciekawym rozwiązaniem, które pojawiło się w ostatnich latach są diety pudełkowe. Oferują one dostarczanie gotowych posiłków prosto do naszych domów. W ten sposób oszczędzamy czas, a wybierając dobrą firmę mamy pewność, że otrzymujemy odpowiednie posiłki. Wystarczy wybrać konkretną wartość kalorii jakie potrzebujemy. Oczywiście po wcześniejszej konsultacji z dietetykiem.
Aby do tematu walki z wagą podejść kompleksowo należy do posiadania diety dołożyć uprawianie sportu. Tutaj możemy podejść do sprawy dwojako. Po pierwsze jeśli nie posiadamy dużych funduszy wystarczy zacząć uprawiać sport na własną rękę. Możemy zapytać o radę znajomego, który ze sportem ma do czynienia na co dzień. Jednak główna zasada jest taka, że aby schudnąć, należy uprawiać cardio. Jednym słowem wystarczy biegać, uprawiać nordic walking lub jeździć na rowerze. Intensywność nie musi być duża, ale liczy się czas. Oczywiście im dłużej tym lepiej. Warto pamiętać o tym, żeby na początku nie przesadzić i stopniowo dokładać sobie obciążeń treningowych. Ktoś, kto długo nie uprawiał sportu oraz dodatkowo ma zbyt dużą wagę, będzie bardzo szybko się męczył, a przez to zniechęcał. Drugi sposób podejścia do tematu to skorzystanie z usług profesjonalnego trenera na siłowni.
Medyczne sposoby walki ze zbędnymi kilogramami są liczne. Możemy skorzystać z tabletek czy operacji. Należy jednak pamiętać o tym, żeby wszelkie medyczne eksperymenty konsultować z lekarzem. Trzeba też dodać, że z medycyny powinny korzystać osoby, które mają sporty problem z otyłością. W innych przypadkach wystarczy sport i odpowiednia dieta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here