Jak dbać o soczewki kontaktowe?

0
1858

W przypadku używania soczewek jednodniowych nie ma problemu z pielęgnacją – wystarczy zdjąć soczewki i wyrzucić je do kosza. Wiele osób inwestuje jednak w produkty, które można nosić przez dłuższy okres, np. miesiąc. W takim wypadku niezbędne jest właściwe dbanie o soczewki. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim oczom.

Zachowanie higieny przed czyszczeniem soczewek

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji soczewek jest zachowanie odpowiedniej higieny jeszcze przed rozpoczęciem czyszczenia. Zanim zdejmie się soczewki kontaktowe, należy koniecznie umyć i wysuszyć dokładnie dłonie lub przynajmniej skorzystać z płynu bakteriobójczego. Na dłoniach zbiera się mnóstwo bakterii, które mogą przedostać się do okolic wrażliwych oczu i doprowadzić do uciążliwego podrażnienia.

Przed zdjęciem soczewek warto również zadbać o czystość pojemnika do przechowywania. W tym celu należy umyć go przy pomocy specjalnego płynu do pielęgnacji soczewek. Pojemnika nie należy wycierać na sucho, ponieważ może to doprowadzić do przeniesienia bakterii lub pozostawienia włókien szmatki. Po dokładnym umyciu rąk oraz pojemnika można bez obaw zdjąć soczewki kontaktowe.

Stosowanie odpowiedniego płynu do czyszczenia soczewek

Kolejnym etapem pielęgnacji soczewek jest wyczyszczenie ich przy pomocy specjalistycznego płynu. Nie należy jednak sięgać po przypadkowy produkt, a jedynie po środki w pełni dostosowane np. do generacji posiadanych soczewek, okresu noszenia oraz ewentualnych alergii na składniki. Jednym z najpopularniejszych na rynku rozwiązań są płyny wielofunkcyjne. Są one w pełni dostosowane do wszystkich etapów czyszczenia soczewek i nie wymagają stosowania innych produktów.

W większości przypadków soczewki kontaktowe myje się przy pomocy dłoni, dlatego właśnie tak ważne jest zachowanie właściwej higieny przed zabiegiem. Soczewkę należy położyć na czystej, suchej dłoni, a następnie umieścić na niej wskazaną w ulotce ilość płynu i pocierać palcem powierzchnię szkła z obu stron. Kolejnym etapem jest opłukanie soczewki płynem i włożenie jej do uprzednio przygotowanego pojemnika do przechowywania.

Właściwe przechowywanie soczewek

Nieprawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych może skończyć się nieprzyjemnym podrażnieniem lub nawet groźną infekcją oczu. Dlatego właśnie tak istotne jest dbanie o czystość pudełka oraz przestrzeganie zasad przechowywania w nim soczewek. Szkła należy umieścić je w pojemniku, który powinien zostać uprzednio wypełniony specjalnym płynem. Każda z soczewek powinna być w pełni zanurzona w płynie.

Pojemniczek do przechowywania szkieł kontaktowych należy czyścić codziennie po wyjęciu z niego soczewek i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Zaleca się również wymianę pudełka na nowe mniej więcej raz na miesiąc. Nawet najlepsza pielęgnacja soczewek nie uchroni przed problemami zdrowotnymi z oczami, jeśli nie zostanie zachowana właściwa higiena pojemnika do przechowywania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here