Czym zajmuje się audiolog?

0
1796

Audiolog jest medykiem, który zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób słuchu. Audiologia jest wąską dziedziną laryngologii i chociaż to dzięki lekarzom o tej specjalizacji liczni pacjenci mogą cieszyć się dobrym słuchem, to tak naprawdę niewiele osób wie, gdzie w razie potrzeby udać się do poradni audiologicznej albo że takowa w ogóle istnieje.

Do audiologa najczęściej kieruje właśnie laryngolog, który uznaje, że pacjent wymaga bardziej szczegółowej diagnostyki oraz wdrożenia indywidualnego leczenia zaburzeń słuchu. Audiolog zajmuje się schorzeniami w zakresie zaburzeń odbierania bodźców słuchowych. Problemy z odbieraniem dźwięków to najczęstsza przyczyna pukania do gabinetu audiologa.

Jak znaleźć medyka, który specjalizuje się w tym wąskim zakresie laryngologii? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „audiolog warszawa”, by sprawdzić, że najbliżej audiolog przyjmuje pacjentów. Z wizyty u takiego lekarza można korzystać w marach NFZ, ale należy podkreślić, że długi czas oczekiwania w kolejce skutecznie do tego zniechęca. Warto jednocześnie podkreślić, że audiolog przyjmujący w gabinetach prywatnych bardzo często ma do dyspozycji lepszej jakości sprzęt diagnostyczny.

Badania, które wchodzą w zakres specjalizacji audiologicznej, to najczęściej audiometria tonalna, tympanometria, badanie ABR. Wszystkie dotyczą diagnostyki zaburzeń słuchu i skali, w jakiej takowe występują.

Kiedy warto udać się do audiologa? Przyczyny konieczności diagnozowania niedosłuchu słuchu są różne. Najczęściej wizyta u audiologa jest potrzebna, kiedy podejrzewa się stan zapalny bądź infekcję narządu słuchu albo niedosłuch wynika z występowania wady wrodzonej.

Co ważne, z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać i to dlatego do audiologa kierowane są już niemowlęta. Bagatelizowanie problemów ze słuchem może być w skrajnych przypadkach przyczyną trwałej głuchoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here