Odwyk alkoholowy – ile trwa

Decyzja o rozpoczęciu odwyku alkoholowego bywa bardzo trudna do podjęcia. Oczywiście powody takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne: od braku świadomości własnej choroby (wynikającego z mechanizmu iluzji i zaprzeczania, czyli jednej z charakterystycznych cech tego zaburzenia), poprzez lęk przed zmianami, aż po brak pieniędzy i czasu. Ile właściwie trwa taka terapia?

Jakie są cele odwyku alkoholowego?

Aby zrozumieć, ile czasu potrzeba na przeprowadzenie odwyku alkoholowego, należy zadać sobie pytanie o jego cele. Pamiętajmy, że uzależnienie to złożona choroba, która dotyka zarówno psychiki  nałogowca, jak i jego ciała, siejąc w nim znaczne spustoszenie. Alkoholizm nie pojawia się z dnia na dzień – jego rozwój jest procesem, który zachodzi stopniowo i niepostrzeżenie. Podobnie należy podchodzić do procesu trzeźwienia: rozbrojenie mechanizmów choroby wymaga sporo czasu i pracy. Oczywiście nawet krótka terapia jest lepsza niż zupełna z niej rezygnacja, jednak chcąc trwale zmienić swoje życie, warto uzbroić się w cierpliwość.

Uzależnienie od alkoholu wiąże się z trzema różnymi aspektami. Pierwszym jest zatrucie organizmu – długotrwałe przyjmowanie substancji psychoaktywnej powoduje odwodnienie, brak witamin i soli mineralnych, zaburzenia w pracy mózgu oraz całego ciała, a także trwałe uszkodzenia narządów. Kolejną kwestią jest uzależnienie fizyczne, związane z występowaniem głodu alkoholowego, wzrostu tolerancji oraz objawów abstynencyjnych. Trzecim aspektem problemu jest zależność psychiczna, wiążąca się z nieprawidłowymi schematami myślenia i przeżywania, osłabieniem woli oraz obsesją na punkcie alkoholu i kompulsywną potrzebą jego picia. Nie da się walczyć z nałogiem, pomijając którąkolwiek z tych kwestii. Aby odwyk alkoholowy był skuteczny, należy poradzić sobie zarówno z fizycznymi objawami uzależnienia, jak i destrukcyjnymi schematami myślenia i postępowania, by w przyszłości być w stanie oprzeć się pokusie sięgnięcia po kieliszek.

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Czas pobytu w ośrodku leczenia uzależnień może być bardzo różny. Wiele zależy od decyzji samego pacjenta – to on wybiera, czy wystarczy mu podstawowa terapia trwająca cztery tygodnie, czy woli zająć się swoim problemem kompleksowo. Oczywiście warto postawić na tę drugą opcję, ponieważ im więcej czasu poświęcimy na walkę ze swoimi trudnościami, tym większa szansa, że pokonamy je na dobre.

Przeczytaj też: Dlaczego tak trudno jest zdecydować się na leczenie alkoholizmu?

Pierwszym etapem odwyku alkoholowego zwykle jest detoksykacja. Oczywiście nie trzeba jej przeprowadzać w profesjonalnej placówce, jednak jej wsparcie może okazać się nieocenione. Detoks zwykle trwa ok. pięciu dni, które pozwalają na całkowite pozbycie się alkoholu z organizmu. Podczas tego procesu pojawiają się przykre dolegliwości związane z zespołem abstynencyjnym, jednak personel placówki dba o jak największy komfort pacjentów, którzy mogą liczyć na stałą pomoc lekarzy i terapeutów, a także nawodnienie oraz uzupełnienie niezbędnych witamin i soli mineralnych.

Po detoksie można już rozpocząć właściwą terapię, czyli spotkania indywidualne oraz grupowe, psychoedukację oraz rozmaite dodatkowe formy spędzania czasu, które pomagają uporać się z chorobą. Pamiętajmy, że alkoholizm jest schorzeniem nieuleczalnym, co oznacza, że nałogowiec już zawsze będzie musiał zachowywać szczególną ostrożność, by zapobiegać nawrotom. Im więcej czasu poświęci na odwyk alkoholowy, tym głębiej przepracuje swoje traumy, problemy emocjonalne oraz destrukcyjne schematy myślenia, a także nabędzie więcej zdolności niezbędnych do życia w abstynencji.

https://uzaleznienia-terapia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here