Kwiomocz

Zabarwiony na czerwono mocz, świąd, pieczenie i problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych mogą wskazywać na pewne problemy z układem moczowym. Jednak krew w moczu nie musi oznaczać poważnej choroby. Zdiagnozowanie chorób tego układu zawsze wymaga zrobienia szczegółowej, laboratoryjnej analizy moczu, a także w niektórych przypadkach USG, czy urografii. Na co więc może wskazywać obecność krwi w moczu?

Krwiomocz- przyczyny 

Krew w moczu najczęściej powoduje zmianę barwy moczu. Niekiedy to zaburzenie bywa mylone z krwinkomoczem, występującym, gdy dochodzi do zwiększonej liczby erytrocytów u osoby chorej, nie zauważa się jednak istotnych zmian w barwie moczu. Obecność krwiomoczu można potwierdzić bądź wykluczyć za pomocą badania ogólnego moczu. Wśród najczęstszych przyczyn występowania krwi w moczu możemy wyróżnić:

  • Choroby nerek: w tym najpopularniejsza kamica nerkowa, zapalenie nerek, bądź nawet nowotwór. Aby właściwie rozpoznać przyczynę, należy wykonać morfologie krwi, badanie ogólne moczu, ultrasonografię, a w niektórych przypadkach biopsję nerki. Leczenie zawsze dopasowane jest do konkretnej przyczyny.
  • Zapalenie pęcherza: Mocz zabarwiony krwią, a także ból i pieczenie może wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego. Dodatkowe objawy tej dolegliwości to kłucie w podbrzuszu i wzmożona potrzeba oddawania moczu.
  • Przerost prostaty: O ile zapalenie pęcherza dotyczy głównie kobiet, tak przerost prostaty to problem dotykający mężczyzn. Dolegliwość ta może charakteryzować się problemami z oddawaniem moczu, a także obecnością krwi. Najczęściej jest to spowodowane naturalnym starzeniem się i nie łączy się z żadną jednostką chorobową.
  • Nowotwór: W skrajnych przypadkach krew w moczu może oznaczać także nowotwór nerki, pęcherza lub prostaty. Są to choroby trudne do wczesnego wykrycia z powodu mało charakterystycznych objawów, stąd tak ważne wczesne konsultowanie problemu krwiomoczu z lekarzem.
  • Przyczyny niechorobowe: Zdarza się również, że krew w moczu pojawia się samoistnie i nie oznacza żadnej choroby. Może się to zdarzyć przy wysokiej gorączce, po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym czy stosunku płciowym. Specyficzne zabarwienie moczu może także być spowodowane spożyciem dużej ilości rabarbaru, buraków, bądź może być wynikiem zażywania niektórych leków. Badań moczu nie należy wykonywać także w okresie menstruacji bądź bezpośrednio po niej, gdyż nawet mała domieszka krwi, może zaburzyć wynik.

Jak zahamować krwiomocz?

Warto pamiętać, że krwiomocz jest jedynie objawem, a nie jednostką chorobową. Jest to jednak dolegliwość niepokojąca, która zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu skieruje pacjenta na badania szczegółowe (najczęściej będą to badania krwi i moczu). W razie potrzeby pokieruje dalszą diagnostyką.

Samodzielne hamowanie krwiomoczu będzie możliwe tylko w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. Wtedy pomocne może być stosowanie leków dostępnych w aptece, bez recepty i spożywanie dużej ilości produktów z żurawiną. Jednak nawet w tym przypadku warto udać się do lekarza, gdyż nawracające zakażenia będą wymagały leczenia antybiotykiem. Jeżeli krew w moczu  powiązana jest z występowaniem kamicy nerkowej, podjęte leczenie będzie miało charakter przeciwzapalny i przeciwbólowy. Niekiedy konieczne będzie także leczenie zabiegowe. Zahamowanie krwiomoczu wynikającego z innych chorób także będzie wymagało włączenia specjalistycznego, dopasowanego do poszczególnego pacjenta leczenia.

Nawracający krwiomocz, to często objaw dość wstydliwy i dokuczliwy. Aby zapewnić sobie wygodę i komfort podczas leczenia, warto odwiedzić sklep internetowy https://chlonne24.pl/!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here