Artroskopia stawu biodrowego

Biodro to największy staw w ciele człowieka, odpowiedzialny za szereg istotnych dla poruszania się czynności. Z racji jego dużego obciążenia, to także jeden z tych najbardziej narażonych na pojawienie się urazów i schorzeń. Do najbardziej dokuczliwych należą niewątpliwie zwyrodnienia, powodujące dotkliwy ból oraz wykluczenie z aktywnego życia. W razie, gdy zmiany zaszły już za daleko, najczęściej niezbędna jest artroskopia stawu biodrowego. Wyjaśniamy, na czym polega zabieg oraz jak powinna wyglądać rehabilitacja po jego wykonaniu.

Artroskopia stawu biodrowego – na czym polega?

Artroskopia stawu biodrowego to precyzyjny zabieg, pozwalający na wykonanie trafnej diagnostyki oraz wyleczenie schorzeń w obrębie stawu biodrowego. Polega na wykonaniu 2 – 4 niewielkich nacięć na skórze i wprowadzeniu przez nie narzędzi artroskopowych. To pozwala na uwidocznienie i rozpoznanie stopnia zaawansowania obecnych patologii. Działania mogą obejmować naprawę obrąbka i chrząstki panewki, usunięcie wyrośli kostnych, a w razie konieczności niestabilnych fragmentów. Po przeprowadzonym zabiegu pacjent z reguły tego samego dnia wypisywany jest do domu. Więcej informacji na temat zabiegu znajdziesz na https://www.kliniki.pl/artroskopia-diagnostyczna-stawu-biodrowego/.

Artroskopia stawu biodrowego – przygotowanie do zabiegu

Artroskopia stawu biodrowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezbędnym warunkiem do jej przeprowadzenia jest aktualna szczepienie p-WZW typu B. Oprócz tego, na około 2 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać takie badania, jak: morfologia, grupa krwi, elektrolity, poziom cukru, układ krzepnięcia, próby wątrobowe, EKG, zdjęcie klatki piersiowej oraz analiza moczu. Pacjenci z chorobami współistniejącymi są zobowiązani do bezwzględnego poinformowania o tym lekarza.

Jak wygląda postępowanie po zabiegu artroskopii stawu biodrowego?

W porównaniu do innych zabiegów w obrębie stawów (np. endoprotezy stawu kolanowego, o której możesz przeczytać na stronie: http://mojakosmetyczka.pl/pl/show/endoproteza-stawu-kolanowego-rodzaje-i-powiklania), artroskopia stawu biodrowego to jedna z najmniej inwazyjnych procedur, odznaczająca się szybkim powrotem do zdrowia i praktycznie niewidocznymi bliznami.

Postępowanie pozabiegowe określane jest indywidualnie, z uwzględnieniem rodzaju i zakresu przeprowadzonych działań. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza – przyjmować przepisane leki i pamiętać o jak największym odciążaniu stawu. Przez kilka pierwszych dni zaleca się poruszanie z asekuracją kulami. Po zdjęciu szwów oraz konsultacji z lekarzem rozpoczynane są izomeryczne i czynne ćwiczenia w ramach rehabilitacji.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here