kasza jaglana na odchudzanie

Morwa biała to roślina pochodząca z południowo-wschodniej Azji, przeważnie z Chin. Biała odmiana morwy ma właściwości zdrowotne oraz lecznicze, jakie najpierw były stosowane zwłaszcza w krajach azjatyckich, natomiast teraz cieszą się ogromną popularnością w Europie. Przeważnie jest stosowana jako preparat wspomagający odchudzanie. Morwa biała jest gatunkiem drzew o małych gabarytach. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko jako środek spożywczy. Drzewo jest bowiem używane do produkcji mebli i rozmaitego typu materiałów tokarskich. Dodatkowo roślina wielokrotnie jest sadzona jako element dekoracyjny ogrodów lub parków.

Morwa biała na odchudzanie

W literaturze naukowej są dowody przedstawiające korzystny wpływ morwy białej we wspomaganiu leczenia otyłości oraz nadwagi. Wykonano badanie na myszach, jakie były karmione wysokotłuszczową dietą i przez 12. tygodni jadły lub nie wyciąg z morwy. Zaobserwowano, że u myszy spożywających wyciąg z morwy nastąpił spadek masy ciała o 9.81 %. Dodatkowo udowodniono, że spożycie soku znacząco obniżało stężenie trójglicerydów w wątrobie i hamowało wytwarzanie leptyny. Ponadto wyciąg z morwy wpływał na organizm przeciwzapalnie. Wszelkie te rezultaty mogą mieć potencjalnie skuteczne działanie w prewencji otyłości. Owoce morwy są zwłaszcza bogate w antocyjany, jakie mają korzystne działanie u osób z nadwagą oraz zespołem metabolicznym. W badaniu Chiung-Huei Peng oraz wsp. wykonanym na chomikach, dawano im wolny wyciąg z morwy, jaki zawierał polifenole, w tym kwas galusowy, kwas chlorogenowy, rutynę oraz antocyjany. Po 12. tygodniach zauważono, że u zwierząt, jakie otrzymywały ekstrakt zmniejszyła się masa ciała oraz zawartość tkanki tłuszczowej trzewnej, czemu towarzyszył efekt hipolipidemiczny: redukcja stężenia triacylogliceroli w surowicy, cholesterolu, wolnych kwasów tłuszczowych oraz lipoprotein LDL o niewielkiej gęstości. Zauważono także zmiany stężenia enzymów regulujących lipolizę oraz lipogenezę – odpowiedzialnych za metabolizm kwasów tłuszczowych.

Jak stosować morwę białą?

Morwa ma owoce o słodkim smaku oraz fioletowo-czarnej barwie. Nadają się do jedzenia surowe lub gotowane. W medycynie najczęściej wykorzystywane są rozdrobnione liście morwy. Morwa jest stosowana do produkcji rozmaitych środków, wchodzi w skład suplementów diety. Dostępna jest w formie herbat, wyciągów, syropów, suszonych owoców, soków, dżemów oraz tabletek. Powstają z niej także wyciągi oraz susze, jakie są wykorzystane do dalszych mechanizmów przetwórczych. Diabetykom poleca się spożywanie wywaru z liści morwy. Żeby go przygotować, należy 1 g wysuszonych liści morwy zalać 100 ml wody oraz parzyć przez około 5 minut. W dyslipidemiach zalecana ilość to 1 g suszonych liści spożywany 3 razy dziennie przed posiłkiem. Na rynku dostępne są także tabletki zawierające wyciąg z morwy białej. Przed zakupem warto przeczytać skład takiego produktu, zwrócić uwagę na ilość zawartego ekstraktu, gdyż od tego zależy, ile pastylek dziennie można spożyć. Zależnie od wytwórcy, tabletki zawierają od ok. 100 mg morwy do ok. 500 mg. Producenci pastylek zalecają dawkowanie 2 tabletek dziennie o większej zawartości morwy, lub 3 tabletek dziennie o mniejszej zawartości morwy i jedzenie ich przed posiłkiem.

Morwa biała dobra dla diabetyków

Kolejne badania dowiodły, iż sok z liści morwy blokuje aktywność enzymów, jakie odpowiedzialne są za rozkład węglowodanów złożonych, i przez to ogranicza ich przemianę w glukozę. W efekcie dochodzi do zmniejszenia przyswajania cukrów i zmniejszenia jego poziomu we krwi. Dodatkowo glukoza nie staje się pożywką dla komórek tłuszczowych, co zmniejsza produkcję tłuszczu oraz odkładanie się tkanki tłuszczowej. To wszystko powoduje, iż morwa biała stała się niezwykle popularna wśród osób odchudzających się.

Co jeszcze kryje w sobie morwa biała

Owoce morwy, wyglądem przypominające trochę jeżyny, są także cennym źródłem flawonoidów, jakie usuwają z organizmu wolne rodniki, dzięki czemu przejawiają działanie przeciwnowotworowe. Mają również pektyny pobudzające pracę jelit, co oddziałuje na regulację mechanizmu wypróżniania. Osoby cierpiące na anemię i obfite krwawienia powinny sięgnąć po świeże soki z owoców morwy, bo są bogactwem witamin potrzebnych do właściwego działania organizmu. Sok z morwy białej może stanowić skuteczne leczenie uzupełniające u niektórych pacjentów, jacy są otyli czy mają nadwagą. W Polsce dostępne są zwłaszcza środki w tabletkach z liści morwy i herbaty oraz konfitury.

Dostępność

Morwę białą można stosować w rozmaitej postaci. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są suplementy z sokiem z morwy. Opinie na ich temat są jednakże podzielone. Najczęstszym mankamentem jest mała efektywność tego rodzaju środków. Niewątpliwie lepszą opinią cieszą się suszone owoce morwy białej. Jest możliwość dawania ich do dań takich jak owsianki, zupy mleczne, budynie itp. Można także na bazie morwy tworzyć napary oraz pić je w ciągu dnia. Systematyczne jedzenie suszonych owoców morwy przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty aniżeli stosowanie suplementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here