Sposoby na odchudzanie

Jak pokazują statystyki coraz więcej osób na całym świecie ma problemy z prawidłową masą ciała. Wiele z nich będzie decydowało się na to, by podjąć próbę schudnięcia i powrotu do prawidłowej wagi. To dobrze, ponieważ osoby z nadwagą i otyłością narażone są na bardzo wiele groźnych i nieprzyjemnym chorób. Cieszy więc coraz większa liczba świadomych osób. Coraz łatwiej dotrzeć do informacji związanych z tym, jak powinna wyglądać prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta i jaki styl życia prowadzić, by pozbyć się problemów z wagą raz na zawsze. Coraz częściej w wielu krajach tworzone są państwowe instytucje, których głównym celem jest edukowanie społeczeństwa właśnie w kierunku poprawy ich sposobu odżywiania się i podejmowania przez nich zwiększonej aktywności fizycznej. Czasami można także zupełnie za darmo umówić się na konsultacje z dietetykiem w ramach różnego rodzaju programów prowadzonych przez te instytucje. Coraz łatwiejszy jest także dostęp w wielu miastach do dietetyków. Wielu z nich nie ogranicza się do działalności stacjonarnej i z ich pomocy można skorzystać także przez internet. I zdecydowanie warto na taką poradę się zdecydować, ponieważ można liczyć na fachową i specjalistyczną pomoc. Dietetyk z dyplomem jest w stanie po pierwsze ocenić nasz aktualny sposób odżywiania się, wskazać na najbardziej szkodzące zdrowiu i masie ciała nawyki żywieniowe. Po drugie przygotuje dla nas jadłospis i szczegółowy plan żywienia, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dostarczymy sobie każdego dnia taką ilość kalorii, jaka jest nam potrzebna. A po drugie wraz ze wszystkimi spożytymi posiłkami nasz organizm dostanie także odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych witamin oraz składników mineralnych w odpowiednich dla nas ilościach. To jest bardzo ważne.

Oczywiście część osób, oprócz zastosowania prawidłowej i zbilansowanej diety, będzie zainteresowana tym, aby stosować także suplementy na odchudzanie. Nie każdemu jednak będą one potrzebne. Wiele osób jest w stanie poradzić sobie bez tego. Szczególnie wtedy, jeśli na co dzień nie jest zbyt aktywny fizycznie lub też jeśli jego nadwaga wynosi tylko kilka kilogramów. O ile tylko jest to możliwe warto aby stosować jedynie odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Z suplementów największą korzyść odniosą osoby, które na co dzień mają bardzo wysoką aktywność fizyczną. Mają one wtedy znacznie zwiększone zapotrzebowania na składniki pokarmowe oraz na witaminy i składniki mineralne. W takich sytuacjach nie zawsze jest możliwe aby tak duże ilości dostarczyć normalnie z pożywieniem. Wtedy suplementacja odpowiednich składników jest jak najbardziej potrzebna i pomocna. Osoby, które mają dużą nadwagę lub wręcz otyłość, także mogą odczuć korzyść ze stosowania suplementacji. U nich najlepiej sprawdzą się preparaty, które będą na przykład zwiększać tempo metabolizmu. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że samo stosowanie suplementów niczego nie zmieni. Jednocześnie trzeba wprowadzić zmiany w swoim stylu życia. Poza tym nigdy nie powinno się brać takich preparatów na własną rękę. Zawsze powinno to być skonsultowane ze specjalistą, po to, by osiągnąć z tego tytułu największe korzyści i żeby sobie przypadkiem nie zaszkodzić. Poza tym nie można stosować tego w sposób ciągły.

Bez względu na to, czy stosuje się suplementację czy też się jej nie stosuje najważniejszą rolę w odchudzaniu i tak sprawuje odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Jak więc powinno się odżywiać w trakcie kuracji odchudzającej? Posiłki powinny być urozmaicone i pełne warzyw. Tak, warzywa to najlepszy sprzymierzeniec osób, które pragną zrzucić trochę kilogramów. Mają one bardzo wiele zalet. Po pierwsze posiadają naprawdę małe ilości kalorii. Dlatego powinno się ich znaleźć na talerzu dość dużo. Weźmy za przykład taki typowy obiad, gdzie znajduje się kasza, mięso i surówka. Ta ostatnia powinna zajmować połowę talerza. Wielu osobom może wydawać się to szokujące, ale właśnie tak powinno to wyglądać. Warzywa dostarczają ogromnych ilości witamin i składników mineralnych. Do surówek najlepiej jest dodawać oleje roślinne. Pomagają one w dostarczeniu do organizmu niezbędnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Poza tym warzywa to także duże ilości błonnika, dzięki któremu szybciej i na dłużej czuje się sytość.

Jeśli chodzi o mięso to nie powinno ono zajmować więcej niż 1/5 talerza. Lepiej jest zrezygnować z tłustych mięs, a więc z wołowiny i wieprzowiny ale także kaczki i gęsi. Zdecydowanie lepszym wyborem będą mięsa drobiowe, takie jak kurczak i indyk. Nie można też zapominać o rybach – one także zawierają dobrej jakości białko, a poza tym są źródłem zdrowych i bardzo potrzebnych tłuszczy. Najlepsze są ryby morskie. Zamiast smażenia lepiej postawić na pieczenie i gotowanie na parze.

Całą resztę talerza powinno się wypełnić źródłem węglowodanów. Mogą to być ziemniaki, ryż albo różnego rodzaju kasze. Wybór tych ostatnich jest bardzo duży. Z pewnością każdy znajdzie taki rodzaj kaszy, który będzie mu smakować. Zdrowa i urozmaicona to najlepszy sposób na odchudzanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here