Skąd się bierze otyłość?

Biorąc pod uwagę ilość wiedzy, jaką dziś ludzkość posiada na temat zdrowego odżywiania, trudno uwierzyć, że tak wiele osób ma problemy z nadwagą i otyłością. Mało tego. Ilość osób, która zmaga się z tym problemem rośnie każdego roku. Z jednej strony można zauważyć, że coraz większa jest świadomość ludzi na temat wpływu odpowiedniego sposobu żywienia i aktywności fizycznej na ich masę ciała, z drugiej strony jednak wciąż tak wiele osób nie potrafi zastosować tego w praktyce. Najgorsze jest to, że nadwaga i otyłość coraz częściej dotyka także dzieci. Statystyki pokazują, że w krajach rozwiniętych dzieci z nadwagą lub otyłością stanowi już nawet połowę osób w tym wieku. To przerażające. Nic więc dziwnego, że poszukuje się coraz to lepszych sposobów na to, by wreszcie schudnąć. Jest to bardzo ważne dla całych społeczeństwa, ponieważ nadmierna masa ciała związana jest z ogromną ilością dolegliwości oraz chorób. Już nie mówiąc o tym, że wśród takich osób jest także zdecydowanie większa śmiertelność. Jest to szczególnie niepokojące właśnie w kontekście otyłości dzieci i młodzieży. Takie osoby, jeśli szybko nie zaczną dbać o siebie i nie powrócą do prawidłowej masy ciała, będą żyć nawet kilkadziesiąt lat krócej niż ich rówieśnicy, którzy nie mają problemów z wagą.

Oczywiście wiele osób, które cierpi na nadwagę lub otyłość ma nadzieję, że po skonsultowaniu się z lekarzem dostaną cudowne leki na odchudzanie na receptę. Oczywiście takie specyfiki istnieją. Ale nie nadają się do zastosowania dla każdego. Leki to ostateczność i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Lekarze przepisują je tylko w wyjątkowych sytuacjach, szczególnie osobom, których problemy z masą ciała nie wynikają jedynie z problemu przejedzenia. Takie osoby, na które nie działa zwykła dieta, mogą bowiem cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia organizmu. Niekiedy zdarza się, że nieprawidłowa jest praca układu hormonalnego i zaburzone jest wydzielanie hormonów, które odpowiedzialne są za łaknienie i poczucie głodu. W takiej sytuacji utrudnione jest świadome i samodzielne kontrolowanie głodu oraz ilości spożytego pokarmu. Możliwe jest również, że któryś z organów biorących udział w trawieniu pokarmu nie działa prawidłowo. Także zanim lekarz przepisze leki odchudzające na pewno konieczne będzie zastosowanie innych sposobów na odchudzanie.

Należy wiedzieć, jaka jest najczęstsza przyczyna nadwagi i otyłości. A tą jest przede wszystkim nadmierna ilość spożywanych w posiłkach kalorii w stosunku do ilości kalorii spalanych w wyniku codziennej aktywności. Dlaczego ludzie jedzą więcej kalorii niż potrzebuje ich organizm? Ponieważ bardzo często sięgają po żywność, która w niewielkiej swojej objętości posiada znaczne ilości kalorii. Można by tu bardzo długo wymieniać. Ale mówiąc w skrócie są to wszelkiego rodzaju słodycze, słone przekąski, produkty wysoko przetworzone, gotowe potrawy w słoikach i marketowych lodówkach, fast-foody. Trudno byłoby znaleźć w krajach rozwijających się i rozwiniętych osobę, która nigdy nie spożywała by tego typu żywności. I każdy doskonale wie, jaka jest główna cecha tych produktów. Nie można się nimi najeść, więc zazwyczaj je się ich dość duże ilości. A tym samym w czasie wieczornego seansu filmowego z paczką chipsów i orzeszków można zafundować sobie nawet połowę całodziennej dawki kalorii. A to wszystko w dwie godziny. Oczywiście wcześniej było pewnie także jakieś ciasteczko do kawy. Albo i trzy. Albo jakaś słodka drożdżówka czy pączek w ramach drugiego śniadania. Tankując paliwo w samochodzie trudno nie skusić się na ciepłego i świeżego hot-doga. Mało kto myśli w tych momentach o tym, ile kalorii właśnie spożywa. Liczy się tylko spełnienie zachcianki i chwilowa przyjemność z tego tytułu. Dopiero w momencie, kiedy kolejne spodnie czy koszula okazują się być za ciasne, a waga pokazuje brutalną prawdę, zastanawiamy się, jak mogło do tego dojść.

Oczywiście duża ilość kalorii przyjmowana każdego dnia z jedzeniem to nie jest jedyna przyczyna problemu. Ponieważ jak zostało już wspomniane kalorie dostarczane w pożywieniu, wykorzystywane są przez organizm na jego codzienną aktywność. Jeśli nie spożytkujemy całej dostarczonej energii to jej nadmiar będzie się odkładać w postaci tkanki tłuszczowej. Na co dokładnie zużywane są kalorie? Na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych takich jak praca serca, mózgu, oddychanie, trawienie, czy też utrzymywanie stałej temperatury ciała. Poza tym na to, by mieć siłę do poruszania rękami, nogami. Chodząc zużywamy więcej kalorii niż siedząc. Jeżdżąc rowerem czy biegając zużywamy więcej kalorii niż w trakcie chodzenia. Żeby więc schudnąć można, oprócz zmian w diecie, zwiększyć aktywność fizyczną. Jeśli ktoś dojeżdża do pracy samochodem lub autobusem, w pracy siedzi 8 godzin przed komputerem, po pracy wraca do domu i tam do samego wieczora przesiaduje przed telewizorem nie jest w stanie spalić zbyt wielu kalorii. Wtedy musi bardzo uważać na to, ile je. Tak naprawdę przyczyny, które powodują nadwagę i otyłość są bardzo łatwe do wyeliminowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here