sauna a odchudzanie

Sauna dla wielu osób kojarzy się z odpoczynkiem, gorącym, przytulnym miejscem pełnym zapachowych olejków. Sauna pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka, poprawia stan skóry, jaka pozostaje delikatna i lepiej przyswaja substancje pielęgnujące z kremów oraz balsamów.

Sauna – czym charakteryzuje się sauna?

Sauny dzielą się na parę rodzajów. Jedną z nich jest sauna fińska. Odmienna nazwa sauny fińskiej to sauna sucha. Wykorzystywana w niej wilgoć powietrza jest mała, natomiast temperatura powietrza sięga od 75 do 110°C. Ściany kabiny oraz jej stopnie zrobione są z drewna, żeby zabezpieczyć użytkowników przed poparzeniem. Nagrzewanie powietrza odbywa się za pomocą pieca nazywanego „ogniskiem sauny”, mogą je ogrzewać także grzałki, ogrzewające kamienie. Polewanie kamieni w trakcie zabiegu wywołuje krótkotrwałe podwyższenie zawartości pary wodnej w powietrzu. W kabinie znajdują się zwykle dwa czy trzy poziomy. Najwyższy stopień to najwyższa temperatura, i równocześnie najniższa wilgoć, więc najlepiej rozpocząć przebywanie w saunie od najniższej ławy oraz sukcesywnie przechodzić wyżej, i tym samym poddawać się wyższej temperaturze. Kolejny typ sauny to sauna parowa, nazywana także łaźnią rzymską. Temperatura w niej panująca sięga prawie 50°C, jest w niej jednakże niezwykle duża wilgoć, jaka wynosi chociażby 100%. Nie ma w niej stopni, i wnętrze zrobione jest z ceramiki, kamienia lub akrylu. Występuje również trzeci typ sauny, sauna mokra, gdzie wilgoć dochodzi do 100%. Która z nich jest najlepsza? To zależy od potrzeb oraz tego, czego oczekujemy od wizyty w saunie.

Sauna a odchudzanie

Korzystanie z sauny szczególnie zimą oraz wczesną wiosną pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka. Ogrzanie w saunie wzmaga wytwarzanie endorfin, idealnie relaksuje. Zachodzi rozluźnienie mięśni, zwiększa się wydzielanie potu, wraz z którym „spływają troski”. Sauna została wymyślona przez Finów. W pomieszczeniu sauny panuje temperatura od 90 do 120 stopni Celsjusza. Pozytywny wpływ sauny na organizm jest rezultatem rozgrzewania, i potem chłodzenia organizmu. W trakcie takiego zabiegu wzmacniają się naczynia krwionośne i następuje przyspieszenie krążenia krwi oraz limfy. To przeciwdziała odkładaniu się limfy w tkankach, tym samym przeciwdziała cellulitowi, jaki niezwykle często występuje u osób otyłych. Wysoka temperatura wspomaga leczenie zaburzeń reumatycznych, bólów mięśniowych, i również zaburzeń układu oddechowego oraz zatok. Dodatkowo wzmacnia wytrzymałość organizmu. Pod wpływem wysokiej temperatury zwiększa się wydzielanie potu, i wraz z nim z organizmu eliminowane są toksyny. Zwiększone wytwarzanie potu, i wraz z nim wody powoduje, iż mamy uczucie, iż chudniemy. To są jednakże pozory. Korzystanie z sauny działa przede wszystkim relaksująco, więc zalecane jest dla osób pracujących umysłowo.

Typy saun

Sauna parowa – w jej wnętrzu panuje teperatura od 40 do 50 stopni Celsjusza. Korzystanie z tego typu sauny pozytywnie oddziałuje na układ krążenia i na skórę. Wspomaga zabiegi kosmetyczne, ponieważ zwiększa się przyswajanie substancji odżywczych zamkniętych w kremach, maskach lub balsamach.

W saunie infrared ponadto wykorzystywane jest promieniowanie czerwone, jakie idealnie ogrzewa mięśnie oraz stawy, więc zalecana jest osobom po wysiłku fizycznym oraz w chorobach reumatoidalnych.
Sauna fińska – w jej wnętrzu temperatura dochodzi do chociażby 120 stopni i panuje niska wilgoć powietrza. Korzystanie z tego typu sauny eliminuje z krwi oraz tkanek substancje trujące i produkty przemiany materii. Pod wpływem tak wysokiej temperatury zwiększa się metabolizm. Ten fakt wielokrotnie stosowany jest przez osoby odchudzające się. Nie każdy jednakże może korzystać z sauny. Jako przeciwskazania do korzystania z sauny wymienia się: niewydolność serca, nerek, płuc, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, grzybicę skóry i jaskrę.

Korzystanie z sauny wspomaga odchudzanie, ponieważ zwiększa się metabolizm. Jednak samo uczęszczanie nie powoduje znaczniejszej utraty wagi aniżeli 0,5 kg. Więc gdy chcesz się efektywnie odchudzić bez efektu jojo, musisz zastosować właściwą dietę i zwiększyć aktywność fizyczną. Żeby sauna była skuteczna przy odchudzaniu, należy pamiętać o zwiększonym przyjmowaniu płynów, więc wody. Picie większej ilości wody spowoduje szybsze usuwanie toksyn, organizm będzie musiał znacząco podwyższyć obroty, i zatem mechanizmy metaboliczne także znacząco przyspieszą. Żeby rezultat był stabilny, należy korzystać z sauny systematycznie, raz w tygodniu. Sam seans winien polegać na częstych wejściach do sauny chociażby do 7, lecz czas pobytu winien być bardzo krótki, do 8 min.

Kto może z niej korzystać, a kto nie powinien

Sauna jest odpowiednia dla osób, jakie są chore na gościec, cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów, długotrwałe stany zapalne narządów rodnych, bóle mięśni, trądzik. Pomaga się zrelaksować oraz wypocząć. Nie mogą z niej korzystać osoby chore oraz przeziębione, z gorączką, chore na choroby zakaźne, jaskrę, choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby nerek oraz wątroby, cierpiące na zaburzenia wydzielania wewnętrznego i kobiety w ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here