Popularne choroby skóry

Wszyscy, którzy cierpią z powodu atopowego zapalenia skóry doskonale wiedzą, że Choroba ta może mocno dać się we znaki. Szybko podjęte leczenie i wszelkiego typu działania profilaktyczne mogą załagodzić najbardziej uciążliwe objawy tej choroby lub nawet uspokoić skórę na kilka miesięcy. Ważne jest jednak, by dokładnie się obserwować do swoich codziennych nawyków wyeliminować produkty, które nasilają skutki choroby.

Środowiskowe przyczyny rozwoju atopowego zapalenia skóry

Choć w wielu przypadkach atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną, dziedziczoną, to jednak znanych jest bardzo wiele czynników środowiskowych, które to wpływają na jej zaostrzenie. Wśród tego typu czynników w głównej mierze wymienia się wszelkiego typu alergeny, a także bardzo wysokie zanieczyszczenie środowiska. Nie bez znaczenia są to też zakażenia, a także temperatura, ponieważ zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska nasilają chorobę. Ogromny wpływ na rozwój atopowego zapalenia skóry mają też wszelkiego typu substancje drażniące, a także permanentny stres. Dermatolodzy podkreślają również, że defekty na poziom bariery naskórkowej prowadzą do wielu objawów choroby, w tym samym powodują one problemy skórne, jak na przykład jej suchość, co w większości przypadków związana jest z nadmierną utratą wody z naskórka. Skóra osób z atopowym zapaleniem jest bardzo wrażliwa na różnego typu bodźce, a także substancje, które pochodzą na przykład ze stosowanych kosmetyków.

Prawidłowe zdiagnozowanie atopowego zapalenia skóry

By móc jednoznacznie potwierdzić rozwój atopowego zapalenia skóry, konieczne jest bardzo szerokie rozpoznanie choroby, a także analiza stylu życia danego pacjenta. W związku z tym, w celu rozpoznania choroby przeprowadza się wywiad oraz obraz kliniczny, gdzie to stosuje się pewne kryteria, które opracowane są przez dermatologów i wdrażane są od wielu już lat w diagnostyce. Atopowe zapalenie skóry potwierdza się na podstawie pojawienia się specyficznych objawów. Co więcej, dermatolodzy zlecają pacjentom wykonanie badań dodatkowych, które to są niezwykle pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy. Wśród najczęściej zlecanych badań wykonuje się określenie poziomu ogólnego przeciwciał IgE, określenie poziomu specyficznych przeciwciał IgE, a także testy skórne i płatkowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here