odżywka białkowa na odchudzanie

W ostatnim czasie nie trudno zauważyć, że rynek podbijają odżywki białkowe, które kupić możemy w różnych smakach. Ludzie stosują ją, ponieważ chcą w ten sposób pozbyć się zbędnych kilogramów, jednakże czy odżywka białkowa na odchudzanie rzeczywiście pomaga?

Udowodniono, iż białko zwiększa uczucie sytości, co efektywnie pomaga w walce z podjadaniem i wspiera przestrzeganie diety. Na rynku znajduje się całe multum odżywek białkowych, jakie obecnie nie tylko mają pomóc w budowaniu masy mięśniowej, lecz również w odchudzaniu.

Odżywka białkowa to nic innego jak produkt spożywczy zawierający białko rozmaitego pochodzenia (w zależności od preparatu). Jej celem jest uzupełnienie normalnej diety w proteiny – elementy wzmacniające stanowiące podstawowy budulec masy mięśniowej.

Najlepsze proteiny, więc typy odżywek białkowych

Odżywka białkowa odżywce nie jest równa. Chodzi tu przede wszystkim o różnice w profilu aminokwasów, zawartości procentowej białka, przyswajalności, wartości biologicznej, itp. Ważną funkcję ma przy tym pochodzenie protein – przeważnie są to białka pochodzenia zwierzęcego, nieczęsto – roślinnego. Gdy idzie o formy uzyskiwania białka, charakteryzuje się trzy podstawowe typy odżywek.

1. Koncentrat białka – wyróżnia się zawartością protein na poziomie 70-80%. Dodatkowo w składzie znajduje się do 15% węglowodanów.
2. Izolat białka – zawiera aż 90% protein przy minimalnej zawartości cukrów (do 5%). Charakteryzuje się błyskawicznym czasem przyswajania, dużą przyswajalnością.
3. Hydrolizat białka – może dostarczać chociażby do 100% białka przy małej ilości cukrów oraz tłuszczów. Wyróżnia się niezwykle krótkim czasem przyswajania, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technik.
Wybór określonej odżywki białkowej nie jest prosty. Wszystko zależy nie tylko od możliwości pieniężnych, lecz także wymagań oraz potrzeb. Wybierz:
– hydrolizat – gdy nie ogranicza Cię budżet, jesteś na diecie ketogenicznej, masz kłopoty z trawieniem
– izolat – gdy zamierzasz uzupełnić dietę w większą ilość białka, nie ograniczają Cię finanse
– koncentrat – jeśli poszukujesz taniej, lecz dobrej odżywki białkowej.

Odżywka białkowa na odchudzanie – jak stosować?

Stosowanie odżywek białkowych jest popularne u osób, jakie dążą do osiągnięcia muskulatury. Należałoby jednakże mieć świadomość, iż tego rodzaju środki mogą wspomóc także odchudzanie. Coraz więcej sportowców sięga po odżywki białkowe, chcąc obniżyć tkankę tłuszczową.

Proteiny działają na aktywność metaboliczną – organizm musi zużyć więcej energii, żeby strawić białko. Dodatkowo zwiększona ilość białka w normalnej diecie pozwoli kontrolować łaknienie – proteiny wspomagają działanie gospodarki insulinowej.

Odżywka białkowa a efekty uboczne

Używanie odżywek białkowych jest bezpieczne oraz nie wiąże się z występowaniem działań niepożądanych. Warunek jest jedynie jeden – trzeba dopasować się do wskazań wytwórcy odnośnie dawkowania. Należałoby bowiem mieć świadomość, iż nadmiar białka – niezależnie od tego, co jest jego pochodzeniem – nigdy nie oddziałuje pozytywnie na organizm.

Jak potwierdzają liczne badania naukowe, dostarczanie protein w większej ilości aniżeli wynika to z zapotrzebowania organizmu, może doprowadzić m.in. do kwasicy metabolicznej oraz podniesionego wydzielania wapnia i fosforu zniszczeń kości zaburzenia mechanizmów „wbudowywania” protein w mięśnie dużego obciążenia nerek i wątroby.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby włączyć do diety odżywkę białkową – niezależnie od tego czy jesteś na redukcji, lub budujesz masę. Istotne jest, żeby – poza dostarczaniem protein – wykonywać plan treningowy. Dopiero wówczas można uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Plusy oraz minusy wykorzystania odżywek białkowych w odchudzaniu:

+ Stosując odżywkę białkową zamiast posiłku, mechanicznie zakłócimy bilans składników wzmacniających. Kosztem białka obniży się procentowy udział tłuszczu oraz cukrów w diecie. Będziemy zatem czuć się dłużej syci, co wpłynie na zmniejszenie spożywanych kalorii. To faktycznie może pomóc w odchudzaniu.

– Nadmierna podaż białka (i przy używaniu odżywek białkowych niezwykle łatwo o przedawkowanie) jest niebezpieczna dla organizmu, prowadzi m.in. do jego zakwaszenia, zaburza prace nerek oraz wątroby, obciąża stawy. Gdy nadwyżka nie jest duża oraz nie występuje wielokrotnie, to organizm poradzi sobie z jej wydaleniem: w wątrobie nastąpi przekształcenie grup aminowych w amoniak, i potem w mocznik, jaki zostanie wydalony wraz z moczem. Gdy taka sytuacja będzie występować często, to wątroba oraz nerki będą stale narażone na zwiększoną pracę.

– Kiedy ilość białka w diecie podniesie się ponad moce przerobowe wątroby oraz nerek, to niewykorzystane przez organizm aminokwasy zostaną przekształcone do wolnych kwasów tłuszczowych oraz odłożone w tkance tłuszczowej. Zamiast więc schudnąć, zyskamy nadprogramowe kilogramy.

– Należałoby także mieć na uwadze, iż organizm całkowicie odmiennie „potraktuje” odżywkę białkową aniżeli naturalny produkt będący źródłem białka (np. mięso). Odżywka białkowa komponowana jest z wyizolowanych białek czy z pojedynczych aminokwasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here