Wskazówki dotyczące odchudzania

Odchudzanie w ciąży – sposób na błyskawiczny powrót do formy po porodzie bądź brak odpowiedzialności?

Moda na szczupłe ciało trwa od wielu lat, a wszystko przez media, jakie promują kobietę chudą, jako przykład kobiecego piękna. I chociaż panowie wielokrotnie mają trochę inne preferencje, mnóstwo kobiet próbuje dorównać obrazom z billboardów. Niestety niezwykle często kosztem swego zdrowia. Zwłaszcza wrażliwe są młode dziewczęta i to one wielokrotnie padają ofiarą zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja. Do niedawna grupą kobiet, jaka wydawała się opierać panującym trendom, były kobiety ciężarne. Miały one wręcz społeczne pozwolenie na to, aby wyglądać obficie, i babcie oraz mamy chętnie nadstawiały im przysmaki w myśl reguły: jedz za dwoje. Jednakże sytuacja taka często prowadziła do otyłości oraz nie była dobra ani dla dziecka, ani dla mamy. Dietetycy oraz specjaliści zaczęli prosić o bardziej racjonalny model żywienia oraz więcej aktywności ruchowej – również w ciąży.

Czy w ciąży wolno się odchudzać?

Czy odchudzać się w trakcie ciąży? To pytanie stawia sobie mnóstwo kobiet. Należałoby wiedzieć, iż przejście na dietę w trakcie ciąży zagraża dużym deficytem elementów odżywczych. Pomimo to mnóstwo kobiet w ciąży planuje odchudzanie. Specjaliści są zgodni, iż w ciąży nie należy gwałtownie zmieniać nawyków żywieniowych. Należałoby jednak uzupełnić dietę, żeby była bogata we wszelkie składniki odżywcze. W czasie ciąży zmieniają się mechanizmy wewnętrzne, poziom cukru między posiłkami drastycznie spada, stąd uczucie głodu u wielu kobiet oraz chęć jedzenia między posiłkami. Odchudzanie w ciąży jest zatem nie tylko groźne, lecz także niemożliwe. Przyszła matka nie powinna zapominać, iż odpowiada za jeszcze jedną niewielką istotkę. Jest również zagrożenie, iż dziecko nie będzie prawidłowo się rozwijać, toteż zamiast myśleć o dietach, przyszła mama winna potraktować te 9 miesięcy jako czas prawidłowego odżywiania. To pomoże zgubić nadwagę po porodzie. Należy pamiętać, iż wzrost wagi jest nieunikniony.

Dieta odchudzająca w ciąży

W ten sposób pojawił się trend lansujący szczupłą kobietę ciężarną. Okazało się jednakże, iż część pań zaczęła popadać z jednej skrajności w drugą. Zamiast dobrze bilansować jadłospis, wykorzystują one diety odchudzające. Cel: przytyć jak najmniej się da, nie mieć rozstępów ani innych śladów ciąży po rozwiązaniu. Dla usprawnienia rezultatów przyszłe mamy sięgają po środki odchudzające oraz uprawiają niezwykle intensywne ćwiczenia. Takie zachowanie zyskało swoją nazwę, pomimo iż nie jest jeszcze sklasyfikowane jako choroba. Jest to tzw. pregoreksja, więc anoreksja ciężarnych. Jej symptomy są identyczne jak te towarzyszące anoreksji. Teraz ciężarne z takimi objawami są klasyfikowane jako pacjentki z zaburzeniami odżywiania. Pierwsze przypadki pregoreksji odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Następne pojawiły się w Wielkiej Brytanii oraz Nowej Zelandii. Szczególnie wrażliwe na nią są kobiety, jakie już przed ciążą miały kłopoty z anoreksją i te, jakie np. ze względu na własny zawód są przymuszone do posiadania „idealnej” sylwetki.

Anoreksja ciążowa

Kobiecie odchudzającej się w ciąży grozi anemia, nadciśnienie tętnicze, cesarka, depresja poporodowa, kłopoty z karmieniem piersią, hospitalizacja, karmienie pozajelitowe. Wszystko dlatego, iż nie dostarczają organizmowi właściwej ilości potrzebnych składników, aby mógł udźwignąć „ciężar” ciąży, porodu oraz karmienia piersią. Podnosi się także zagrożenie poronienia. Specyfiki odchudzające mogą mieć działanie teratogenne (wywoływać wady rozwojowe) czy embriotoksyczne (działać toksycznie na kształtujący się płód). Możliwy jest przedwczesny poród. Wyższy jest wskaźnik umieralności noworodków. Noworodek może otrzymać niższą ocenę w skali APGAR, może również mieć kłopoty z oddychaniem. Zwiększa się zagrożenie wystąpienia m.in. zaburzeń w rozwoju psychoruchowym, zaburzeń łaknienia oraz wzrostu. Żeby zmniejszyć ryzyko wszystkich tych konsekwencji, należy pamiętać, iż dieta w ciąży nie znaczy głodzenia się, i aktywność fizyczna nie jest tożsama z katorżniczym wysiłkiem.

Czy w ciąży można ćwiczyć?

Ruch to zdrowie, również w ciąży. Wysiłek fizyczny podnosi zdolność ciała do przetwarzania tlenu, usprawnia krążenie, zwiększa masę i siłę mięśni oraz pomaga budować odporność. Poza tym pływanie spala dużo kalorii, zwalcza przemęczenie oraz oddziałuje pozytywnie na zdrowy sen. Systematyczne ćwiczenia ułatwiają również radzenie sobie z fizycznymi oraz psychicznymi wyzwaniami, które przynosi za sobą ciąża. Aktywność fizyczna w ciąży jest ze wszech miar wskazana. Dbanie o własną kondycję poprawia zdrowie, dotlenia organizm kobiety oraz dziecka. Nie zawsze jednakże ćwiczenia fizyczne są polecane. Poszczególne kobiety w ciąży nie powinny obciążać swojego organizmu. Więc przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, kobieta winna skontaktować się z lekarzem, jaki realnie oceni stan zdrowia przyszłej mamy. Kobiety, które cierpią na cukrzycę, choroby serca, astmę, mają plamienie (inne aniżeli implantacyjne) czy krwawienie, niewydolność szyjki macicy, niskie łożysko czy są w grupie ryzyka poronienia, nie powinny ćwiczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here